Тільки підшлункова залоза виробляє інсулін та панкреатичний сік.

Ці дві головні функції даного органу складно переоцінити , тому що вони дуже важливі для життєзабезпечення нашого організму. Людина не може жити без підшлункової залози. А якщо її робота з якихось причин розладжується , виникають захворювання , здатні доставити нам масу проблем.

Будова підшлункової залози

Підшлункова залоза ( ПЗ ) – залозистий орган , який відноситься до травної системи . Цей орган умовно поділяють на три частини: головку , тіло і хвіст.

Залоза розташована позаду шлунка . Головка ПЗ – найширша частина органу , розташовується у вигині 12 палої кишки. Тіло і хвіст спрямовані вліво і вгору , в сторону селезінки.

Підшлункова залоза має складну альвеолярно-трубчасту структуру. Основна речовина ПЗ представлена у вигляді часточок , які мають вивідні протоки . Між часточками знаходяться скупчення клітин , які називають острівцями Лангерганса.

У відповідності з виконуваними функціями розрізняють екзокринну і ендокринну частини ПЗ. Кожна з цих частин продукує певні речовини , що беруть участь в тих чи інших процесах нашого організму. Часточки підшлункової залози виробляють панкреатичний сік і є екзокринною частиною залози. Острівці Лангерганса виконують ендокринну функцію і виробляють інсулін і глюкагон .

Роль підшлункової залози в травленні

Всі необхідні організму речовини ми отримуємо з їжею. Але в їжі вони знаходяться в складному вигляді , і наш організм не може їх засвоїти. Обробки , яку їжа проходить в шлунку , недостатньо для того , щоб всі потрібні нам речовини стали доступні для засвоювання .

Підшлункова залоза виробляє цілий ряд ферментів , необхідних для розщеплення білків , жирів і вуглеводів. За спеціальними виводячими протоками панкреатичний сік з ферментами виливається в дванадцятипалу кишку , де і триває розщеплення продуктів до потрібного для всмоктування стану .

Кожен з ферментів , вироблених ПЗ , має свою певну функцію:

  • Трипсин – фермент , який розщеплює білки. У підшлунковій залозі виробляється профермент цієї речовини під назвою трипсиноген . При попаданні в дванадцятипалу кишку він під дією жовчі перетворюється в активний трипсин .
  • Амілаза , лактаза , мальтаза , инвертаза необхідні для нормального розщеплення вуглеводів.
  • Ліпаза допомагає « розбирати » на складові складні жири.

Ферменти , що беруть участь у травленні , починають активно вироблятися через кілька хвилин після надходження їжі в шлунок. І цей процес триває протягом 6-14 годин.

Механізм роботи ПЗ досить складний . Вона виробляє більше того чи іншого гормону в залежності від того , переважають в потрапившій в шлунок їжі білки , жири або вуглеводи. Все це дозволяє впоратися з харчовою грудкою і підготувати її до всмоктування в кишечнику.

Ендокринні процеси і підшлункова залоза

Ще одна найважливіша функція підшлункової залози – продукція інсуліну і глюкагону . Ці ферменти виділяються в кров і активно беруть участь у регуляції вуглеводного обміну в організмі. Завдяки інсуліну підтримується постійний рівень глюкози в крові. Глюкагон також допомагає підтримувати постійний рівень концентрації цукру в крові і бере участь у розщепленні жирів.

Виробляються вони спеціалізованими клітинами ПЗ острівців Лангерганса.

Якщо з якихось причин підшлункова залоза перестає нормально працювати і виконувати « покладені » на не функції , ми отримуємо хвороби.

Найпоширеніші хвороби підшлункової залози

До самих « популярних » хвороб ПЗ можна віднести панкреатит та цукровий діабет 1 типу.

Панкреатит – це запалення підшлункової залози , при якому порушується викид панкреатичного соку в кишечник. Симптоми хвороби дуже різноманітні і залежать від форми хвороби. До характерних проявів панкреатиту можна віднести сильну біль у верхній частині живота , оперізувальний біль, що віддає вліво , нудоту , блювоту.

Діабет – захворювання, яке виникає , якщо клітини острівців Лангерганса перестають нормально виконувати свої функції. У результаті в крові спостерігається стійке підвищення рівня глюкози. До характерних ознак хвороби відносяться спрага , надмірне утворення сечі , втрата ваги і звичайно підвищений рівень цукру в крові.

Обидва ці захворювання підшлункової залози дуже небезпечні і можуть призводити до виникнення цілого ряду ускладнень і навіть летального результату. І обидва вони виникають на тлі порушення функціональних процесів підшлункової залози. Тому дуже важливо стежити за станом ПЗ і намагатися створити умови , щоб вона могла працювати нормально.

Як уберегти ПЗ від хвороб або правила профілактики
  • Харчуйтеся регулярно і раціонально. Не захоплюйтеся гострою , жирною їжею.
  • Не зловживайте алкогольними напоями.
  • Пам’ятайте про фізичну активність . Щодня « виробляйте » необхідний мінімум фізичних навантажень.
  • Уникайте стресів. Нервове перенапруження здатне негативно вплинути на роботу підшлункової залози.

Пам’ятайте , що здоровий спосіб життя допоможе вам зберегти підшлункову залозу в « боєздатному » стані.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ПІДШЛУНКОВА ЗАЛОЗА – СИМПТОМИ ХВОРОБИ

ПРИЧИНИ БОЛІ В ТОВСТОМУ КИШЕЧНИКУ