Геморой (від грец. haima- “кров”, roe – “течія”) – одне з найпоширеніших захворювань в проктології, в основі якого лежить патологічний стан кавернозних сплетінь прямої кишки, що супроводжується застоєм в них крові. Геморой проявляється періодичною кровотечею з вузлів, їх випаданням з анального каналу і частим запаленням. Геморою схильні в рівній мірі чоловіки і жінки.

Симптоми геморою у чоловіків і жінок

Людина, у якої розвивається геморой, на початковому етапі час від часу може відчувати відчуття дискомфорту в області заднього проходу, що в більшості випадків і є основним сигналом розвитку геморою.

Надалі з’являються інші симптоми захворювання.

Відчуття стороннього тіла в анусі, тяжкість і запалення. Дані прояви можуть бути одними з перших симптомів геморою. Вони виникають через набухання і зміщення внутрішніх складок анального каналу. Можуть турбувати не постійно, а лише в певний час.

Анальний свербіж і печіння. Настільки неприємні симптоми геморою виникають в результаті випадання гемороїдальних вузлів, а так само виділення при цьому крові і слизу, дратівливою слизову оболонку і шкіру в районі ануса. Хронічний геморой викликає свербіж в процесі дефекації.

Кровотеча. Це найбільш характерний для геморою симптом. Кровотечі мають періодичний характер, а також можуть відрізнятися за тривалістю і своїм кольором. У більшості випадків вони виникають при спорожненні кишечника, але не виключено їх прояв і в проміжний період. Кров може виділятися у вигляді крапель після виходу калу, а також бути присутнім в самому калі. Залежно від сили кровотечі кров може залишати різні сліди – від дрібних відбитків на туалетному папері до великих бризок на унітазі.

Випадання гемороїдальних вузлів. Гемороїдальні вузли – це розширені вени судинних сплетінь прямої кишки. Їх випадання є одним з найбільш характерних симптомів геморою. Спостерігається пряма залежність між даними симптомом геморою і стадією захворювання. На початковій стадії випали вузли легко вправляються всередину самостійно, а на більш пізніх вправляються лише в результаті ручного втручання, або не вправляються взагалі.

Болі. В результаті прогресуючого розвитку геморою і обмеження гемороїдальних вузлів нерідким симптомом захворювання є болі. Вони можуть виникати при спорожненні кишечника, при ходьбі, в положенні сидячи, а також мати постійний характер. Найчастіше болі посилюються при загостренні геморою.

Якщо ви маєте геморой, і у вас виникає питання, до якого лікаря звернутися, то відповідь проста – слід записатися на прийом до проктолога.

Зменшити прояв симптомів допоможе збільшення вмісту в раціоні харчових волокон і рідини. Хорошим джерелом харчових волокон служать хліб і продукти з висівками, фрукти і овочі. Зменшення сили і тривалості напруження під час дефекації дозволить знизити тиск на гемороїдальні вузли і запобігти їх випадання.

Перебіг і прояв геморою

Для геморою характерно зазвичай періодичний перебіг, тобто періоди загострення і ремісії.

Перераховані симптоми і ознаки геморою найбільш часто турбують хворих при розвитку захворювання і є серйозними сигналами для прийняття екстрених заходів.

Геморой, як і багато інших захворювань, набагато простіше вилікувати в початкових стадіях розвитку захворювання, в іншому випадку пацієнта чекає оперативне хірургічне втручання і тривалий курс лікування. Якщо вчасно нічого не зробити проти геморою, то недуга може супроводжуватися виникненням на його тлі інших захворювань, таких як хронічна і гостра анальна тріщина, анемія, ректальний свищ, тромбоз, гнійники навколо прямої кишки, ослаблення здатності до утримання газів.

У запущених випадках можуть розвинутися такі ускладнення гострого геморою, як масивні кровотечі, набряк анального отвору, гнійний парапроктит (гнійне запалення клітковини), некроз (омертвіння) тканин гемороїдального вузла.

Небезпечні наслідки геморою-це поліпи і злоякісні пухлини кишечника, які мають схожі з гемороєм симптоми. Болі і виділення крові при дефекації можуть бути проявом таких патологій прямої кишки, як поліпи або рак.

Діагностика геморою

Обстеження у колопроктолога полягає в проведенні комплексних процедур, серед яких варто відзначити огляд прямої кишки. При огляді можна виявити зовнішні гемороїдальні вузли, а при обережному розсуванні країв зовнішнього сфінктера заднього проходу — внутрішні вузли. За допомогою пальцевого ректального дослідження, яке слід проводити у всіх випадках, крім тих, коли відзначається загострення процесу, можна встановити наявність ущільнених гемороїдальних вузлів, тонус сфінктера заднього проходу, виявити супутні захворювання прямої кишки. Щоб констатувати, що виліз геморой, хворому пропонують натужитися. Лікар, крім того, повинен зробити ректороманоскопію. Ретельне обстеження хворого дозволяє виключити анальну тріщину, парапроктит, поліпи і рак прямої кишки.

Геморрой считается заболеванием, от которого можно избавиться полностью. Современная медицина применяет целый ряд технологий, позволяющих излечить геморрой безболезненно и эффективно. Выбор метода лечения зависит от стадии заболевания и выраженности симптомов. Более детально о том как лечить геморрой на сайте – relief.ua.

Профілактика геморою

Профілактика геморою полягає головним чином у виключенні факторів, що сприяють його розвитку, і включає:

  • раціональний режим харчування (уникати виникнення проносів і запорів, не захоплюватися шкідливою-жирною, гострою, пряною-їжею);
  • прищеплення, починаючи з дитячого віку, певних гігієнічних навичок (ретельний туалет області заднього проходу після дефекації);
  • спортивні навантаження і гімнастика, що сприяє нормалізації моторно-евакуаторної функції товстої кишки і попередження застою крові в органах малого таза.

*На правах реклами