Гіпертиреоз – гіперфункція щитовидної залози (сонячна радіація, надлишок йоду, що може виникнути на морі). 

Наближення літа всякий раз тривожить тих, хто знає, що з його щитовидною залозою (ЩЖ) не все гаразд. Чи шкідливі сонячні промені для ЩЗ? Надлишкова інсоляція є одним з головних факторів ризику захворювань ЩЗ. 

При помірній ж дозуванні сонячні промені роблять на живий організм оздоровчий вплив. У сонячні дні людина відчуває себе бадьоріше, веселіше, повним сил. Під впливом сонця, особливо діє на оголене тіло, ще більше, ніж при повітряних ваннах, активізується кровотворення, обмін речовин, життєдіяльність шкіри (шкірне дихання, ріст волосся, діяльність потових і сальних залоз).

Що таке гіпертиреоз? 

Гіпертиреоз – це не окреме захворювання, а симптомокомплекс, який розвивається при деяких захворюваннях ЩЗ. У більшості випадків причиною є дифузно-токсичний зоб (хвороба Грейвса). Це аутоімунне захворювання, яке супроводжується збільшенням ЩЗ і надлишковою секрецією гормонів. Також гіпертиреоз може виникати при вузловому токсичному зобі (хвороба Пламмера – це доброякісна пухлина, яка автономно виробляє гормони). Крім того причиною можуть бути тиреоїдити (запалення ЩЖ); велику роль відіграє спадковість. В цілому жінки страждають від гіпертиреозу частіше, ніж чоловіки. Поштовхом до розвитку захворювання можуть послужити такі фактори: передозування при лікуванні тиреоїдними гормонами, підвищене вживання йоду, тривале опромінення сонцем, нервове перенапруження, інфекційні хвороби.

 Гормони ЩЗ прискорюють метаболічні процеси в організмі, посилюють вживання кисню тканинами, підвищуючи утворення тепла і енергетичний обмін. У результаті людина з гіпертиреозом відчуває жар в тілі, насилу переносить духоту й перебування на сонці, сильно потіє. Відбувається стрімке схуднення, не дивлячись на хороший апетит. Крім того хворий порушимо, непосидючий, нервозний, у нього спостерігається тремтіння рук, прискорене серцебиття. В організмі змінюється баланс статевих гормонів – у чоловіків знижується потенція, а у жінок порушується менструальний цикл. Також хворі страждають від постійної втоми і безсоння.

Діагностика гіпертиреозу

Дігностика гіпертиреозуДіагностика гіпертиреозу включає в себе опитування, огляд хворого і проведення лабораторних та інструментальних досліджень (визначення в сироватці крові гормонів ЩЗ – Т3св, Т4св, ТТГ, а також проведення УЗД ЩЗ).

Лікування гіпертиреозу 

Лікування гіпертиреозу може бути: медикаментозним (включає в себе прийом тиреостатичних препаратів, які вимагають регулярного прийому і контролю за гормонами ЩЗ), хірургічним (показано у разі неефективності консервативного лікування, при здавленні органів середостіння, при розвитку важких побічних ефектів від тиреостатиками, також при підозрі на злоякісне утворення в ЩЗ). Лікування гіпертиреозу не може бути повноцінним без дотримання раціонального режиму та повноцінного харчування. Потрібно більше їсти багатих вітамінами зелені, овочів, ягід, фруктів, також треба включати в раціон молочні продукти, м’ясо, рибу. Любителям міцного чаю і кави доведеться відмовитися від цих напоїв. Хворим повинна створюватися спокійна обстановка, достатній регулярний сон і відпочинок. Не можна в жарку пору року відпочивати на Південних курортах, так як може наступити погіршення стану під впливом надмірної інсоляції.

Що ж робити коли Ви опинилися таки на прекрасних Південних курортах? 

По-перше, зовсім не погано було б поїхати відпочивати в оксамитовий сезон. По-друге, на пляж доведеться виходити раніше до 10.00 ранку і після 17.00. Абсолютно марно пов’язувати косинкою шию, оскільки надлишкова інсоляція відкритих ділянок тіла все одно позначиться на стані ЩЗ. Також слід знати, що велика кількість йоду міститься в морській воді, а значить його багато в рибі, молюсках, креветках, водоростях і інших мешканців морських глибин. Так як йод протипоказаний при гіпертиреозі, то можна зловживати цими продуктами.

Потрібно пам’ятати, що гіпертиреоз – це завжди сигнал про неполадки не тільки в роботі самої ЩЗ, але й інших важливих органів і систем. Гіпертиреоз ніколи не треба залишати без уваги. Це захворювання якщо не лікувати, або лікувати неправильно, завжди прогресує, призводить з часом до серйозних серцевих захворювань і небезпечному стану – тиреотоксичного кризу. Бережіть себе!