Поліпи прямої кишки – безсимптомне захворювання, яке може заподіяти багато неприємностей, якщо вчасно його не виявити.

Чому виникає поліп?

Поліп прямої кишки – це доброякісне утворення, яке є розростанням залозистого епітелію зі стінки прямої кишки в її просвіт. Як правило, поліп має форму кулі, грушоподібну форму, або розлого розростається. Також у поліпа є тонка ніжка або широка основа, на якій він кріпиться.

Чому залозистий епітелій починає розростатися визначити досить важко. Дуже часто поліпи виявляються лікарем випадково при зверненні пацієнта з абсолютно іншими проблемами.

Вважається, що утворенню поліпів завжди передує якийсь запальний процес. Наприклад, привести до утворення поліпа можуть коліти, ентерити, геморой, закрепи, дискінезії кишечника та інші запальні захворювання в прямій кишці. Однак у той же час поліпи виникають і в дитячому віці, коли вищеперелічених захворювань немає. У цьому випадку лікарі схиляються до думки про генетичний механізм розвитку захворювання.

Основні симптоми

Як уже згадувалося вище, поліпи – це часто безсимптомна патологія, яка нерідко виявляється лікарями випадково. Близько 80% випадків ці новоутворення виявляються в осіб старше 50 років. Симптоми захворювання можуть виникати у випадку, коли до наявного в прямій кишці поліпу приєднується запальний процес. Серед основних симптомів розрізняють: дефекації з кровотечею, виділення слизу, болі в задньому проході, запори або прискорені позиви до дефекації (пронос).

Поліпи, які розташовуються в безпосередній близькості від анального отвору, під час дефекації можуть випадати, особливо в тому випадку, якщо вони розташовуються на довгій ніжці. При виявленні поліпів у прямій кишці важливо негайно почати лікування, так як можливі серйозні ускладнення, зокрема, поліпи можуть переродитися в злоякісну пухлину. Також можливі інші варіанти драматичного розвитку подій: тріщина прямої кишки, запальні захворювання прямої кишки, парапроктит.

“Стійкі запори, здуття живота, а також виділення крові зі стільцем вимагають адекватного розгляду, так як можуть вказувати на наявність серйозних захворювань товстого кишечника (пухлини, поліпи).”

Діагностика

Поліпи в прямій кишці можуть бути виявлені лікарем-проктологом за допомогою пальцевого дослідження. Цей метод ефективний у випадку, коли поліпи знаходяться не глибше 10 см від анального отвору. За допомогою пальцевого дослідження лікар може встановити наявність поліпа, їх кількість, розміри, консистенцію поліпів, а також наявність виразок, які можуть виникати при поліпозі.
Для постановки діагнозу в проктології часто застосовуються візуальні методи дослідження, зокрема, метод ректороманоскопії, за допомогою якого можна провести огляд слизової оболонки прямої кишки. Також для більш точного діагнозу проводяться і рентгенологічні дослідження товстого кишечника, так як поліпоз прямої кишки може свідчити про поширеність захворювання і в інших відділах кишечника.

Лікування

Якщо поліпів не багато (один або кілька), то вони висікаються за допомогою скальпеля. Спочатку лікар проводить знеболювання, після чого січуть новоутворення. При цьому анальний отвір розширюється за допомогою ректального дзеркала. Однак така процедура ефективна у випадку, коли поліп знаходиться не надто глибоко. Крім того, недоліком такої процедури є той факт, що поліп часто не вдається видалити повністю. Лікар може не повністю видалити ніжку поліпа, з якої в подальшому знову може утворитися новий поліп.

“Виділення слизу з прямої кишки може бути проявом цілого ряду проктологічних захворювань, зокрема поліпів і пухлин товстої кишки, запальних захворювань товстої кишки”

Іншим способом лікування поліпів (більш радикальним) є метод ендоскопічного видалення. Для цього в пряму кишку пацієнта вводиться спеціальний інструмент, що має на кінці відеокамеру (проктоскоп). Таким чином, лікар на екрані монітора бачить збільшену в кілька разів картинку. Далі через проктоскоп лікар благополучно видаляє поліп, після чого весь посічений матеріал відправляється на гістологічне дослідження. Подальша гістологічна перевірка поліпів обов’язкова, так як тільки після цієї процедури можна судити про злоякісність або доброякісність поліпів у прямій кишці.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ХВОРОБИ ТОВСТОГО КИШЕЧНИКА

НОВІТНІ ЕНДОСКОПІЧНІ МЕТОДИ ДІАГНОСТИКИ