Чому виникає відчуття клубка в горлі, які основні причини цього симптому і до якого лікаря потрібно звернутися за наявності подібного симптому?

Відчуття клубка в горлі – досить поширена скарга, з якою пацієнти звертаються до лікаря. Що ж викликає такий суттєвий дискомфорт і як від нього можна позбутися?

Різке і, здавалося б, не маюче причини, виникнення відчуття клубка в горлі може з’явитися після стресової ситуації або нервового зриву, і повторюватися при менш травмуючих обставин, без видимої причини. У цьому випадку відчуття кома обумовлюється спазмом і напругою м’язів. Мимовільне скорочення м’язів горла під час хвилювання або депресії сприяє виникненню такого неприємного відчуття.

«Ком в горлі може бути проявом того чи іншого неврозу, дуже часто відчуття клубка в горлі виникає при депресії, причому депресії соматизованної, при психологічному панцирі. Крім того причиною клубка в горлі може бути ендокринне захворювання, гіпертиреоз, захворювання, в’язане з ЛОР спрямованістю або зміщенням хребців у шийному відділі. Перед тим як звертатися до невропатолога, слід виключити всі інші можливі причини, відвідавши, терапевта, ендокринолога, ЛОРа, вертебролога », – говорить лікар-психотерапевт, професор А.Башканов.

Інші основні причини відчуття клубка в горлі

ЛОР: перш за все, слід підтвердити або виключити наявність хронічного чи гострого запального процесу в горлі та / або гортаноглотки. Відчуття клубка в горлі можуть провокувати такі захворювання, як гострий і / або хронічний фарингіт, гнійна ангіна, гострий та / або хронічний ларингіт. Ці захворювання, супроводжувані відчуттям клубка в горлі, також можуть бути провісниками більш складних і серйозних станів, таких, як паратонзиліт, парафарінгеальний абсцес, паратонзілярний абсцес, абсцес кореня язика або надгортанника.

Останнє захворювання вважається найбільш небезпечним, з причини швидкого розвитку. Лікар повинен вжити невідкладних заходів, діагностувавши його. Вся справа в тому, що анатомічне розташування надгортанника (відразу перед входом в гортань і трахею), і малий простір говорить, що будь-який набряк в даній області, алергічної або запальної природи може швидко перекрити простір для дихання.

Біль у горлі може віддавати в шию і потилицю, але частіше всього, цей біль пов’язаний із збільшенням шийних і потиличних лімфовузлів, яке супроводжує вірусний або інфекційний запальний процес у горлі

Крім того, причиною клубка в горлі можуть бути пухлини в області ротоглотки, гортані, трахеї. Коли пухлина збільшується, вона здавлює просвіт входу в гортань або саму гортань, викликаючи відчуття клубка, на пізніх стадіях відчуття клубка в горлі змінюється на відчуття нестачі повітря. На ранніх стадіях результат захворювання максимально сприятливий для пацієнта.

Ендокринологія: причиною клубка в горлі може стати захворювання щитовидної залози. Таке відчуття може виникати, як при тиреоїдиті (гостре запалення паренхіми щитовидки), так і при дифузному токсичному зобі (хронічна нестача йоду).

Вертебрологія: відчуття клубка в горлі може періодичні виникати і у тих людей, які мають проблеми з шийним відділом хребта. Часто подібне відчуття супроводжується болем в спині, шиї, головними болями.

Гастроентерологія: коли відчуття клубка в горлі пов’язане з процесом прийому їжі, причиною може бути якесь захворювання шлунково-кишкового тракту. У цьому випадку, крім відчуття клубка в горлі, людина може відчувати дискомфорт в області шлунку, відчуття кислоти в роті, страждати від печії. Відчуття клубка в горлі також може бути викликане механічним пошкодженням. Найчастіше механічне пошкодження горла виникає після ковтання зонда.

До якого лікаря звертатися за наявності відчуття клубка в голі

ком в горліГоловне, що слід пам’ятати – симптоми клубка в горлі можуть бути викликані різними захворюваннями. Ви можете самостійно спробувати диференціювати свої відчуття, але поставити остаточний діагноз і призначити лікування може тільки лікар. Адже такий симптом, як ком в голі може зустрічатися при багатьох серйозних патологіях, які несуть реальну загрозу життю людини. Для того щоб виключити небезпечні для вашого життя захворювання, потрібно неодмінно звернутися до лікаря.

Перш за все, варто звернутися до лікаря-терапевта. Після проведення огляду, терапевт може відправити вас на додаткове обстеження до отоларинголога, ендокринолога, вертебролога чи невропатолога. У разі необхідності, вам може бути рекомендована консультація інших лікарів, наприклад, гастроентеролога. Ком у горлі є симптомом багатьох захворювань, і для того, щоб отримати правильне і своєчасне лікування дуже важливо поставити правильний діагноз.

Які дослідження можуть знадобитися для уточнення діагнозу:

  • Загальний аналіз крові
  • Загальний аналіз сечі
  • При необхідності, біохімічний аналіз крові
  • Огляд області шиї, шийних лімфовузлів, щитовидної залози
  • Огляд порожнини, кореня язика, піднебінних мигдалин (орофарінгоскопія)
  • Огляд гортані, надгортанника, голосових і вестибулярних зв’язок, подголосового простору, грушовидних синусів (непряма ларингоскопія)
  • УЗД щитовидної залози, при необхідності аналіз на гормони щитовидної залози
  • Рентгенографія шийного відділу хребта
  • КТ, МРТ шийного відділу хребта

Не мучте себе здогадками «звідки клубок у горлі», запишіться на прийом до лікаря, який поставить вам правильний діагноз, і тоді ви зможете швидше й ефективніше боротися з виниклою проблемою.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ЯК ЛІКУВАТИ БІЛЬ В ГОРЛІ