На початкових стадіях кератоконус легко сплутати з іншими очними захворюваннями. Характерні симптоми можуть проявитися лише через роки.

Що це таке?

Кератоконус – прогресуюче захворювання, яке характеризується витончення рогівки з подальшим її випинанням внаслідок внутрішньоочного тиску. Найчастіше кератоконус наголошується в підлітковому віці. Однак довгий час хворий може і не підозрювати про наявність хвороби, так як виражені симптоми з’являються лише до 20-30 років.

Так як потоншена рогівка починає випинатися, то відбуваються зміни її оптичних властивостей. Хворий починає пред’являти скарги на погіршення зору (можливо двоїння в очах і зниження гостроти зору), і поступово розвивається астигматизм. І, незважаючи на застосування очок, в такому випадку домогтися якісного зору не вийде.

Як правило, захворювання починається з одного ока, проте з часом уражається і друге.

Причини захворювання

Досі медицині не вдалося розгадати природу цієї хвороби. На сьогоднішній день кератоконус віднесений до хронічних дегенеративних захворювань. Істотними чинниками розвитку кератоконуса вважаються деякі особливості будови рогівки, несприятливі умови зовнішнього середовища, а також спадковість.

При розвитку захворювання відзначається прогресуюче руйнування боуменової мембрани (зовнішня мембрана рогівки), внаслідок чого на її поверхні виникають зони стоншування і рубцювання. Під впливом внутрішньоочного тиску роговична оболонка розтягується, через що знижується гострота зору.

Симптоми

На початковій стадії захворювання симптоми кератоконуса за своїм характером можуть нагадувати ознаки ряду інших офтальмологічних порушень: астигматизму, синдрому сухого ока, короткозорості, комп’ютерного зорового синдрому та інших. На цьому етапі пацієнти скаржаться на двоїння в очах, нечіткість зору, підвищену стомлюваність очей і появу засвітів навколо очей.

Подальше прогресування захворювання може відбуватися досить повільно (протягом місяців або років), або швидко з появою випинання рогової оболонки.

Характерним симптомом кератоконуса є розвиток поліопія – множинне двоїння в очах. Особливо виразно ознаки поліопія проявляються при розгляданні світлого предмета на темному тлі.

Лікування кератоконуса

Залежно від стадії кератоконуса, в терапевтичних цілях використовуються такі методики:

  • Крос-лінкінг. Метод лікування кератоконуса методом «крос-лінкінг» був винайдений професором Тео Зайлером. Суть лікувальної методики зводиться до зміцнення рогівки за допомогою спеціального лазера. При впливі пучка світла на рогівку, в останній відбувається утворення додаткових хімічних зв’язків. Таким чином, посилюється механічна щільність рогівки, яка здатна утримувати свою форму, запобігаючи прогресуванню кератоконуса.
  • Імплантація стромальних кілець. Стромальні кільця – це невеликі елементи, що мають форму півкола і виконані з інертних матеріалів, біосумісних з тканинами ока. Імплантація стромальних кілець призводить до зміни рогової поверхні її рефракції, а також дана процедура призводить до стабілізації рогівки. В результаті у пацієнта пропадають симптоми астигматизму і поліпшуються зорові функції ока. Операція з імплантації стромальних кілець запобігає подальше прогресування кератоконуса.
  • Кератопластика. Кератопластикою називають хірургічні операції на рогівці, які спрямовані на відновлення її форми і функцій. Суть кератопластики полягає в заміні необхідних ділянок рогівки ока донорськими трансплантатами. Розрізняють оптичну, лікувальну та косметичну кератопластику. Оптична кератопластика проводиться з метою відновлення або поліпшення прозорості рогівки оболонки. Лікувальна кератопластика спрямована на запобігання прогресування захворювання. Косметична кератопластика проводиться з метою поліпшення зовнішніх характеристик рогівки.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
КАТАРАКТА

ХВОРОБИ ОЧЕЙ