Кісти, нарости і шишки на вашій шкірі зазвичай безпечні, хоча багато з них викликають естетичний дискомфорт. Але точний діагноз поставить тільки лікар.

Кісти, нарости і шишки на шкірі можуть з’явитися внаслідок різних процесів в організмі, або при впливі зовнішніх факторів. Часто причина їх появи невідома. Ці утворення можуть виникнути як на поверхні шкіри, так і під шкірою. Існує багато різновидів подібних аномалій. Пропонуємо вам ознайомитися з найпоширенішими з них.

Шкірні кісти

Вони являють собою доброякісні здуття на шкірі, заповнені рідиною, гноєм або іншим вмістом. На дотик кіста м’яка і нагадує горошину під шкірою.

Шкірна кіста може з’явитися на будь-якій частині тіла в результаті попадання інфекції, засмічення сальних залоз, або утворитися навколо сторонніх тіл (наприклад, сережки).

Кісти на шкірі зазвичай безболісні і повільно ростуть. Біль з’являється при пошкодженні, інфікуванні або запаленні. Деякі зникають самі по собі, а інші потрібно проколювати для виведення вмісту. Деякі кісти лікують за допомогою ін’єкції кортизону, який викликає їх стискання і зникнення. Якщо кіста не піддається лікуванню або виникає повторно, її хірургічно видаляють.

Одна з поширених різновидів кіст шкіри – епідермоїдний (епідермальна) кіста. Вона формується в результаті блокування сальних залоз. Зазвичай ці утворення мають круглу форму і найчастіше розташовуються на геніталіях, тулубі, спині. На місці їх розміщення на шкірі видно чорну точку. Вміст такої кісти (сирнисте виділення) можна видалити шляхом стиснення, але з часом вона з’явиться знову. Лікування полягає в повному видаленні капсули.

Читайте також:  Поширені дерматологічні проблеми про які потрібно знати
Бородавки

Це, переважно, доброякісні нарости на шкірі, викликані різними типами папіломавірусу людини. Бородавки являють собою папули – бесполосне утворення на шкірі, яке підноситься над її поверхнею. Зовнішній вигляд бородавки залежить від її типу. Лікування бородавок вибирають залежно від розміру, локалізації та типу. Деякі з них можуть зникнути самі. До методів лікування відносяться кріодеструкція, електрокоагуляція, видалення лазером або хірургічним шляхом, радіохвильова хірургія.

Сенільна (стареча) гемангіома

Виглядає як гладкий вузлик червоного кольору, діаметром від декількох міліметрів до 1 см. Причина їх появи невідома, частіше вони виникають у людей старше 40 років.

Як правило, сенільні гемангіоми не потребують лікування. Якщо ці утворення доставляють естетичний дискомфорт, або кровоточать, їх можна видалити лазером або електрокаутером. Після цих процедур може залишитися рубець на шкірі.

Читайте також:  Вплив телемедицини на доступність медичних послуг у віддалених регіонах
Ліпома

Вона являє собою м’яку підшкірну пухлину або вузлик (або групу вузликів). Як правило, липома безболісна і вважається доброякісною. Зазвичай розташовується на тулубі, плечах або шиї.

Ліпоми можуть бути видалені за допомогою ексцизію (хірургічним шляхом з наступним дослідженням тканини). Видаляти їх можна з естетичних міркувань, з причини їх натискання на довколишні тканини, або при неоднозначному діагнозі. Якщо ліпома розташована на обличчі, її можуть видалити через невеликий розріз.

Дерматофіброма

Дерматофіброма виглядають як червоно-коричневі або пурпурні шишки. Зазвичай вони безболісні, безпечні, на дотик нагадують тверді вузлики, частіше з’являються на руках і ногах. При стисканні пухлини утворюється вм’ятина. Причина появи цих утворень невідома.

Час від часу дерматофіброма може міняти колір. Як правило, ці утворення не потребують лікування, але можливо їх хірургічне видалення або за допомогою розгладження рідким азотом.

Фолікуліт

Це запалення волосяних фолікулів. Його причинами є потрапляння в волосяний фолікул інфекції, або роздратування, яке виникло в результаті дії на шкіру (гоління, тертя одягу). Це захворювання особливо поширене серед людей з цукровим діабетом, надмірною вагою і розладами імунної системи.

Читайте також:  Подологія та дерматологія: спільний вплив косметики для ніг на шкіру

Прищі з волосками посередині зазвичай з’являються на обличчі, стегнах або на шкірі голови (стрижня волосини може бути й не видно). Фолікуліт проявляється численними червоними прищами та / або пустулами на вкритій волосками ділянці шкірі, сверблячкою.

Для лікування використовуються місцеві та системні антибіотики, протигрибкові засоби.

Нейрофіброма

Це доброякісна пухлина, яка виникає на шкірі, або під нею. Іноді може з’явитися в глибоких шарах м’яких тканин. Утворення вважається нешкідливим, але з часом під впливом негативних факторів може переродитися в злоякісну пухлину.

Опухлість повільно збільшується і сама по собі звичайно безболісна. Але дотик до неї нагадує відчуття те саме що до електричного удару. Якщо наріст зачіпає рухові і чутливі нерви, або затискає нерв, можуть розвинутися неврологічні проблеми. В цьому випадку може знадобитися видалення нейрофіброми. При відсутності підозрілих симптомів лікування не потрібно.

При появі кіст, наростів або шишок на вашій шкірі рекомендується звернутися до фахівця, щоб перевірити, наскільки безпечне це утворення.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ШКІРНИЙ ВИСИП – ВИДИ, ЛІКУВАННЯ

ПОВЕРХНЕВІ І ГЛИБОКІ ЗАПАЛЬНІ ПРОЦЕСИ ШКІРИ

ЯК ПОЗБУТИСЯ ВІД КОМЕДОНІВ НА ШКІРІ