Шкірний висип може вказувати як на дерматологічне захворювання, так і на порушення функцій внутрішніх органів.

Причини появи шкірної висипки

Шкіра – найбільший і чутливий орган, який миттєво реагує на найменші зміни як всередині організму, так і в навколишньому середовищі. Хвороблива реакція шкіри на негативні внутрішні і зовнішні впливи досить часто виражається висипанням. Однак найчастіше шкірний висип свідчить про дерматологічне захворювання.

Висип на шкірі може з’явитися при наступних порушеннях:

 • хвороби судин і крові;
 • паразитарні та інфекційні захворювання;
 • алергічні реакції;
 • недотримання правил гігієни (особливо інтимної).
Види шкірної висипки
 • Плями. Такі висипання розташовуються на одному рівні зі здоровою шкірою. Найчастіше плями виникають при порушенні пігментного обміну, судинних порушеннях і введенні під шкіру штучних барвників. Судинні плями можуть бути пофарбовані від світло-рожевого до темно-вишневого кольору, при натисканні окрас зникає. Проте колір швидко відновлюється. Подібний характер висипки зазвичай вказує на запальний процес в шкірі. Геморагічні плями виникають при підвищеній проникності судин. Яскравим прикладом геморагічних плям є синяк. Також виділяють петехії – точкові крововиливи діаметром 2-5 мм. Якщо слід від крововиливу становить більше 5 мм, то такі плями називаються екхімозамі. За розміром висип може бути дрібнокрапковим (до 10 мм в діаметрі) і великокрапковим (від 10 до 20 мм). Злиття великих плям утворює еритему.
 • Пухирі. Ці утворення являють собою щільні, круглі або овальні елементи. Пухирі не мають порожнини, досить швидко з’являються і зникають безслідно. Нерідко пухирі утворюються при алергічних реакціях, а також після «укусу» кропиви.
 • Папули (або вузлики). Це щільні елементи висипки, які виступають над шкірою. Залежно від розміру папули бувають міліарні (розміром з просяне зерно), лентикулярнимі (з горох) і нумулярні або монетовидні. Останні утворюються при злитті плоских великих папул. Папули утворюються через обмежене потовщення клітинних шарів, запальних процесів, відкладення органічних речовин в товщі шкіри і пухлин.
 • Бугорки. Так само, як і папули, горбки розташовуються вище поверхні здорової шкіри. Розмір горбків коливається від 1 до 10 мм. Утворюються вони через скупчення запального інфільтрату в дермі. При пальпації горбків відзначається щільний інфільтрат. На відміну від плям, пухирів і папул, горбок жевріє безслідно, а залишає після себе рубець. Горбки зустрічаються при лейшманіозі, природженому сифілісі і туберкульозі.
 • Вузли. Вузол – це ущільнення, що розташоване глибоко в шкірі. Діаметр вузлів коливається від розмірів лісового горіха до розміру курячого яйця. Так само, як і горбки, вузли утворюються внаслідок скупчення запального інфільтрату. М’які вузли тістоподібної консистенції, як правило, мають червонуватий окрас і зникають безслідно. Більш щільні вузли часто залишають рубці і свідчать про специфічне запалення.
 • Бульбашки. Це порожнинний елемент шкірної висипки, що розташовується у верхніх шарах епідермісу і під ним. Діаметр міхура коливається від 3 до 5 см, а його вміст може мати серозний, гнійний або кров’янистий характер. Бульбашки можуть розкриватися, залишаючи після себе легку пігментацію. Найчастіше бульбашки зустрічаються при вульгарній пухирчатці та гіпертиформному дерматозі.
Читайте також:  Поширені дерматологічні проблеми про які потрібно знати
Лікування шкірної висипки

Незалежно від причин появи шкірної висипки, її лікування можна розділити на 2 види:

 • Усунення причини. Основне лікування шкірної висипки – це усунення причинного захворювання, не обов’язково дерматологічного. Тому при появі висипання рекомендується звернутися до лікаря і пройти відповідне обстеження.
 • Дотримання гігієни. Нерідко елементи шкірної висипки розкриваються і нагноюються. Хворому необхідно ретельно дотримуватися гігієни, а також застосовувати певні препарати місцевої дії. У ряді випадків може бути рекомендована профілактична обробка шкіри.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ЗНИЖЕННЯ ЕЛАСТИЧНОСТІ ШКІРИ

ВІКОВІ ПРОБЛЕМИ ШКІРИ