Лікування далекозорості

Лікування далекозорості здійснюється за рахунок застосування терапевтичних або хірургічних методів на підставі результатів офтальмологічного огляду.

лікування далекозоростіДалекозорість (гіперметропія) являє собою порушення зору, при якому знижується чіткість зображення близько розташованих предметів (20-30 см від очей).

Захворювання може бути вродженим і проявляється в дитячому віці. Але зазвичай – це природне фізіологічне порушення зору в результаті старіння. Вікова далекозорість (пресбіопія) розвивається внаслідок зниження здатності кришталика ока змінювати кривизну. Таке порушення зір є практично у всіх після 40-50 років.

Вроджена далекозорість може бути пов’язана з малим розміром очного яблука або слабкою заломлюючою силою кришталика або рогівки.

Пресбіопія обумовлена ​​віковими змінами м’язів і тканин ока. Кришталик ока з часом ущільнюється (втрачає еластичність), війовий м’яз слабшає, око втрачає здатність до нормального переломленню променів. В результаті далекозорості на сітківку ока потрапляють розфокусовані світлові промені, які створюють нечітке зображення.

Нелікована далекозорість у дітей загрожує розвитком косоокості та амбліопії. Наслідком некоректованної пресбіопії може бути значне зниження зору. Крім того, пресбіопія, яка рано виникла – фактор ризику розвитку глаукоми.

Сучасна офтальмологія пропонує більше двадцяти методів лікування далекозорості. До них відносяться носіння спеціально підібраних окулярів, контактних лінз, апаратне лікування, а також хірургічне втручання.

Суть методів лікування далекозорості

Окуляри та контактні лінзи не виліковують від далекозорості, а на час компенсують дефекти зору. З їх допомогою змінюється напрямок променів світла в оці. Для корекції далекозорості пацієнти носять окуляри або контактні лінзи постійно або тільки під час роботи з близькими предметами (під час читання, для роботи за комп’ютером).

Використання апаратних методик дозволяє зміцнити зір і запобігти прогресуванню захворювання без хірургічних операцій. Крім того, таке терапевтичне лікування може бути призначено для реабілітації після операційного втручання. Ці методики використовують окуляри-масажер, апарат «Струмочок», кольроімпульсну терапію.

Хірургічні методи лікування виправляють далекозорість, зменшують або усувають потребу в носінні окулярів або контактних лінз.

Основні методи лікування

До основних методів хірургічного виправлення далекозорості відносяться:

  • Лазерна корекція зору
  • Ленсектомія (рефракційна заміна кришталика)
  • Імплантація факічних лінз
  • Радіальна кратомія
  • Кератопластика (пластика рогівки)

Розглянемо ці методи докладніше.

Лазерна корекція зору на даний момент вважається найефективнішим і поширеним методом виправлення далекозорості. Під час цієї процедури на шари рогівки впливають променем лазера. В результаті форма рогівки змінюється – вона набуває форму «природної лінзи». Після лазерної корекції промені світла фокусуються на сітківці, і до людини повертається чіткий зір. Цей метод точний, безпечний і усуває далекозорість до +4,0 D. Він не вимагає перебування пацієнта в лікарні більше одного дня.

Рефракційну заміну кришталика застосовують для лікування більш високих ступенів далекозорості. Суть методу полягає у видаленні прозорого кришталика, якщо його оптична сила не відповідає нормі. Лікування за допомогою цього методу поєднується з переміщенням в всередину ока штучного кришталика з необхідною оптичною силою. Після операції не потрібно накладати шви, а пацієнтові – залишатися в лікарні.

Імплантація факічних лінз. Цю операцію рекомендують проводити пацієнтам, у яких збережена природна акомодація. Справжній кришталик залишають на місці, а в задню або передню камеру ока імплантують спеціальну лінзу. Ця операція також не вимагає накладення швів і перебування в лікарні.

Радіальна кератотмія усуває далекозорість не більше 3,0-4,0 D. В ході лікування по периферії рогівки наносять ненаскрізні радіальні надрізи, які в міру зрощення змінюють форму рогівки і її оптичну силу. В результаті зір поліпшується. Мінуси цього методу – тривалий реабілітаційний період, неможливість проведення операції на обох очах відразу, вузький діапазон застосування, ризик ускладнення при фізичних навантаженнях, погана прогнозованість результату.

Кератопластика полягає в зміні форми рогівки, і за рахунок цього – зміни зору. Результат досягається пересадкою певних верств донорської рогівки (трансплантата). Трансплантат, якому надають певну форму за допомогою програмного моделювання, пересаджують в товщу рогівки, на передні шари або замість них.

Можливість і доцільність лікування далекозорості, вибір методу лікування визначається кваліфікованим лікарем за підсумками повного офтальмологічного обстеження.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ІГРИ НА ТРЕНУВАННЯ ЗОРУ

ЯК ЗБЕРЕГТИ ЗІР

ПРИЧИНИ І ЛІКУВАННЯ КОСООКОСТІ