Рентгенографію не завжди вдається замінити іншими методами променевої діагностики. У деяких випадках рентген є самим інформативним для лікаря.

Рентгенографія – один з методів променевої діагностики, за допомогою якого вдається отримати проекційні зображення внутрішніх органів. Зображення анатомічних структур організму виводяться на плівку, папір або екран монітора.

На сьогоднішній день рентгенографія – це найпростіший і порівняно недорогий метод апаратного дослідження, що дає цінну інформацію лікаря про стан здоров’я пацієнта. Разом з тим, метод має і ряд недоліків. У першу чергу недоліки рентгенологічного дослідження пов’язують з опроміненням пацієнта. І хоча доза опромінення невисока, проте, при необхідності проведення повторних рентгенологічних досліджень опромінення може бути значним. Крім того, через зниження контрастності при рентгенографії знімки не завжди виходять чіткими і детальними, що вимагає від лікаря граничної уважності при їх аналізі.

Враховуючи недоліки рентгенологічних методів дослідження, виникає закономірне питання: чи володіє сучасна медицина альтернативними, більш точними і безпечними, методами неінвазивного дослідження внутрішніх анатомічних структур організму? Дійсно, такі методи існують і з кожним роком все ширше застосовуються в медицині. Це такі методи променевої діагностики як комп’ютерна томографія, магнітно-резонансна томографія, ультразвукове дослідження, радіоізотопне сканування та інші. Однак чи можемо ми говорити про те, що згадані діагностичні методи є альтернативою рентгенографії?

Читайте також:  Де зробити МРТ в Івано-Франківську?
У кожного свої переваги

Насправді кожен з методів променевої діагностики має свої достоїнства, і говорити про те, що один з методів можна повністю замінити на інший некоректно. Приміром, у тій же рентгенографії є маса переваг. При рентгенографії можна проводити прицільні знімки. Простіше кажучи, спочатку робиться своєрідна «панорама», після чого лікар детально вивчає знімок, і якщо його щось бентежить, то надалі здійснюється знімок невеликої ділянки того чи іншого органу. Для визначення переломів кісток, в стоматології, пульмонології, неврології рентгенографія є часто незамінним методом діагностики.

Комп’ютерна томографія

КТ – це також один з видів рентгенологічного дослідження, проте в даній ситуації проводиться не один знімок, а ціла серія. При даному виді дослідження комп’ютер видає тривимірне зображення органу. Всього за одну процедуру можна отримати детальне зображення всього тіла. Сучасні спектральні томографи самостійно здатні визначати типи тканин, і, при обробці зображення, фарбувати їх в різні кольори. Комп’ютерну томографію доцільно застосовувати при травмах, щоб мати можливість у комплексі оцінити ступінь пошкоджень. Даний діагностичний метод використовується в онкології для визначення місця розташування пухлин і метастаз. Хороші результати КТ вдається при проведенні дослідження придаткових пазух носа, суглобів, кісток, а також черепа і хребта.

Читайте також:  Де зробити МРТ в Івано-Франківську?
МРТ

З кожним роком в нашій країні стає все більше медичних установ, де можна зробити магнітно-резонансну томограму. У даного методу дійсно є ряд істотних переваг порівняно не тільки з рентгенографією, а й іншими методами променевої діагностики. Це найкращий метод діагностики, що дозволяє повністю відмовитися від усіх можливих рентгенологічних досліджень.

При ряді захворювань за допомогою МРТ можна провести майже 100% діагностику без проведення додаткових діагностичних процедур. Наприклад, при розсіяному склерозі за допомогою МРТ можна виявити навіть найдрібніші склеротичні бляшки. Що стосується комп’ютерної томографії, то при розсіяному склерозі він не завжди дає повну картину. При розсіяному склерозі може бути вражений головний і спинний мозок, і пацієнти в такому випадку знерухомлені. За допомогою МРТ можна робити поперечні, фронтальні і бічні зрізи, в той час як при КТ вдається отримати зрізи тільки в поперечній проекції.

Читайте також:  Де зробити МРТ в Івано-Франківську?

Ще однією перевагою МРТ є те, що її можна проводити навіть новонародженим дітям і вагітним жінкам. За допомогою МРТ вдається добре побачити м’які тканини, спинний мозок, набряки, пухлини. Також видно хребці і інші кістки, проте в даному випадку рентген дозволяє добитися кращої візуалізації.

Лікарі-діагности відзначають, що в деяких випадках рентген дійсно можна замінити на більш точний і безпечний метод діагностики, однак, як правило, вибирається найоптимальніший метод дослідження, що дає лікарю максимальну інформацію про стан здоров’я хворого.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ЩО ТАКЕ МРТ?

КОМП’ЮТЕРНА ТОМОГРАФІЯ