Виявляється, колір очей може розповісти, яких хвороб варто побоюватися і які фізичні особливості закладені в людині генетично. А до якого клану ви належите – світлооких чи темнооких?

Володарі темних райдужок:

– П’ють менше алкоголю в порівнянні з блакитноокими друзями. Цей факт вчені виявили в ході опитування 12000 чоловіків і жінок. Проте цьому є наукове пояснення. Меланін, якого більше у темнооких людей, впливає на чутливість головного мозку до алкоголю, а значить, карооким просто-напросто потрібна менша кількість міцних напоїв, щоб бути «напідпитку».

– Мають більш низький ризик розвитку раку шкіри. Такий висновок вчені зробили в результаті дослідження, в ході якого збирали дані про вплив сонячних променів на дітей з карими і блакитними очима.

– Частіше страждають від катаракти. Причому ризик вищий в 2 рази, ніж у людей з іншим кольором очей. Таке дослідження було опубліковано в Американському журналі офтальмології.

Володарі світлих райдужок:

– Мають більш високий больовий поріг, принаймні – жінки. До такого висновку прийшла американський професор анестезіології Інна Белфер. Зокрема, була вивчена група клієнток до і після пологів. Кароокі жінки частіше страждали від порушень сну через біль, а після епідуральної анестезії відчували сильніше полегшення, ніж блакитноокі.

– Люди з блакитними або зеленими очима піддаються більшому ризику меланоми ока, ймовірно, тому, що мають менше світлопоглинаючого пігменту, що оберігає від шкідливого впливу сонячних променів. Але незалежно від кольору очей, носити сонцезахисні окуляри – хороша ідея.

Окуляри

– Серед блакитнооких людей менш поширене вітиліго. Це аутоімунне захворювання, яке призводить до втрати кольору ділянок шкіри. З 3000 чоловік, які страждають від вітіліго, які взяли участь в дослідженні, лише 27% мали світлий відтінок очей.

А якщо очі різнокольорові?

Напевно, кожен хоч раз бачив людину, праве і ліве око якої відрізняються за кольором. Це явище називається гетерохромією і зустрічається досить рідко: в усьому світі воно притаманне менш, ніж 1% людей. Не дивно, що за старих часів така особливість була обплетена безліччю забобонів. Вважалося, що люди з різнокольоровими очима – діти диявола, і їх слід побоюватися, так як вони здатні наврочити.

Різнокольорові очі

Але вчені давно довели, що нічого містичного в цьому феномені немає. Вся справа в кількості меланіну – природного пігменту, що визначає колір очі. Гетерохромія – не захворювання, а просто специфіка, в основному передається у спадок, яка ніяк не впливає на зорові здібності людини.

Найчастіше людина вже народжується з різнокольоровими очима. Але буває і так, що в певний момент одне око поступово починає змінювати свій колір. Це може бути сигналом про проблеми зі здоров’ям, і перше, що варто зробити, – звернутися до офтальмолога.

Гетерохромія може бути повною або частковою. У першому випадку райдужні оболонки ока кардинально відрізняються за кольором. При частковій або секторальній гетерохромії відмінна лише частина однієї з райдужок. До слова, це можуть бути самі різні кольори: коричневий, блакитний, зелений, сірий. Існує 8 основних кольорів райдужної оболонки ока і незліченна кількість відтінків. Адже наші очі не менш унікальні, ніж відбитки пальців.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
7 ДИВОВИЖНИХ ФАКТІВ ПРО ОЧІ

ОСНОВНІ МЕТОДИ ОЗДОРОВЛЕННЯ ОЧЕЙ

РАЙДУЖНА ОБОЛОНКА ОКА – АНАТОМІЯ І ФІЗІОЛОГІЯ