Гормони відіграють дуже важливу роль для фізичного та емоційного здоров’я людини.

Але більшість з нас просто не замислюється над цим питанням, хоча гормони дійсно відповідають за регулювання багатьох фізіологічних і психологічних процесів на різних етапах нашого життя.

Вони беруть участь у виконанні таких функцій, як обмін речовин, ріст, фертильність, сексуальне бажання і т. д.

Крім того, гормональний фон визначає наш настрій, від нього залежить маса тіла і ще цілий спектр процесів, що впливають на наше самопочуття.

З цієї причини гормональний дисбаланс в організмі спричиняє ряд небажаних наслідків, які проявляються у вигляді порушень в роботі органів і захворювань, що істотно знижують якість життя.

Але проблема в тому, що багато хто плутає симптоми гормонального дисбалансу з іншими розладами. А тому потрібно знати про них і завжди мати на увазі, щоб вчасно розпізнати тривожні сигнали свого організму і прийняти відповідні заходи.

Далі ми розглянемо 10 симптомів, які найбільш часто зустрічаються. Дізнайтеся про них!

1. Акне

У деяких жінок акне з’являється перед менструацією через гормональні зміни, які відбуваються в цей період в організмі.

Але якщо акне стало хронічним явищем у вашому житті, не проходить, а нові прищики з’являються в інший час менструального циклу, тобто ймовірність порушення рівня андрогенів (чоловічих гормонів, тестостерону).

Читайте також:  Ботокс волосся плюси й мінуси

Цей гормон стимулює надмірну вироблення жирів, які згодом виявляються «замкненими» в порах шкіри, в результаті чого і з’являється висип.

2. Порушення сну

Зниження рівня прогестерону безпосередньо перед менструацією змушує жінок відчувати труднощі з засипанням. Те ж саме відбувається і після пологів, хоча більшість з нас звинувачує в цьому свій новий етап у житті, становлення мамою.

Прогестерон виконує розслаблюючу функцію, але коли його рівень знижується, ми починаємо відчувати тривогу і стрес.

3. Постійне відчуття голоду

Постійне бажання є — серйозна перешкода для боротьби із зайвою вагою. Треба сказати, що часто таке почуття викликане саме гормональним дисбалансом.

Було встановлено, що при порушеннях сну підвищується рівень гормону греліну, який збільшує наше почуття голоду.

Цей же фактор викликає зниження рівня гормону лептину, який відповідає за регулювання апетиту.

4. Перепади настрою і депресія

У більшої частини жіночого населення перепади настрою трапляються перед менструацією, протягом вагітності і під час менопаузи.

Гормональні зміни, які відбуваються в організмі в зазначені періоди, підвищують рівень стресу, збільшують ймовірність розвитку депресії та інших негативних емоцій. В інших ситуаціях все сприймалося б більш спокійно і об’єктивно, але гормони диктують своє.

Читайте також:  Поширені дерматологічні проблеми про які потрібно знати
5. Головні болі і мігрені

У певний час менструального циклу гормональне навантаження призводить до дратівливих головних болів і мігрені.

Якщо це стало для вас постійним станом, то найкраще проконсультуватися з фахівцем, щоб визначити точну причину болю.

6. Вагінальна сухість

Сухість піхви є явною ознакою гормонального дисбалансу, а саме порушення рівня гормону естрогену, зазвичай це трапляється під час менопаузи.

Цей симптом не тільки підвищує ризик вагінальних інфекцій, але і негативно позначається на статевому житті.

7. Проблеми з травленням

Кортизол, або гормон стресу, викликає в організмі певні фізичні реакції. У когось з’являються головні болі, хтось страждає від жорсткості м’язів, а хтось просто перебуває в поганому настрої.

Але іноді вплив доходить до шлунка, і виникає ряд травних проблем, з’являються запалення, біль, запори.

А у пацієнтів із синдромом подразненого кишечнику спостерігається також аномальний рівень серотоніну.

8. Постійна втома

Стан втоми — це звичайна справа, коли ми ведемо дуже активний спосіб життя, багато працюємо або нервуємо.

Читайте також:  Подологія та дерматологія: спільний вплив косметики для ніг на шкіру

Однак не слід плутати звичайну фізіологічну втому з хронічної, так як остання може бути пов’язана з недоліком гормонів щитовидної залози. Даний стан називається гіпотиреоз.

Іншим симптомом гіпотиреозу є різке збільшення ваги тіла, так як гормони щитовидної залози відповідають ще й за контроль обміну речовин в організмі.

9. Зміни в молочних залозах

Підвищений рівень естрогенів збільшує чутливість грудей, в результаті навіть звичайне дотик може виявитися неприємним і болючим.

Крім того, іноді в молочних залозах утворюються різні ущільнення: міоми, кісти або пухлини.

З цієї причини необхідно регулярно проходити медичний огляд (робити мамографію не рідше 1 рази в рік). А вдома проводити самоогляди на предмет появи грудочок, нерівностей і вузликів.

10. Втрата сексуального потягу

Гормональний дисбаланс в організмі є однією з найбільш поширених причин зниження статевого потягу у жінок.

Зазвичай це відбувається через низький рівень естрогену, який часто має місце в клімактеричному періоді. Якщо це ваша проблема і ви запідозрили у себе гормональні порушення, то обов’язково зверніться до лікаря.

Сьогодні є багато кваліфікованих фахівців, які можуть провести точну діагностику і призначити відповідне лікування в кожному конкретному випадку.