Контактний дерматит включає в себе досить широку групу шкірних подразнень. Це поняття охоплює всі різновиди шкірних реакцій, які розвиваються через вплив алергенів або подразників (залежно від фактора розрізняють алергічний і дратівливий контактний дерматити).

Коли вплив фактора має тривалий ефект або виробляє вплив на людину з генетичною схильністю, йдеться про атопічний дерматит – хронічна форма алергічного. Коли вплив алергену активізується під впливом сонячного світла, йдеться про фототоксичний дерматит.

З двох різновидів контактного дерматиту найбільш серйозні наслідки тягне алергічний, тому що дратівливий зазвичай легше усувається. Тут досить позбавитися від дратівливого чинника (особливо, якщо він фізичного походження, наприклад, тертя одягу). Лікування алергічного дерматиту також передбачає виявлення алергену і негайне усунення його, однак і виявлення складніше, і усунути потрібно не тільки сам алерген, але і впоратися з реакцією організму на нього.

Прояви дерматиту являють собою:

 • почервоніння і набряклість шкіри;
 • біль, печіння;
 • лущення, пігментація шкіри;
 • можливі бульбашки, припухлість, ерозивна виразка;
 • можливе підвищення температури тіла і загальне нездужання, порушення нервової системи

Алергологи розрізняють 3 групи факторів, здатних спровокувати контактний дерматит:

 • професійний – найбільш схильними категоріями фахівців вважаються лікарі, кухарі, працівники салонів краси, будівельники; викликати алергічний дерматит можуть такі речовини як карбонові суміші, тіурами, формальдегіди, нікель і т.д.;
 • побутовий – це знову-таки використання в побуті тих же будівельних сумішей або косметичної продукції, яка може бути використана і в робочих умовах; крім того, неймовірно поширеним випадком дерматиту є викликаний неякісною косметичною продукцією, побутовою хімією (пральні порошки, миючі засоби і навіть зубні пасти);до слова, стоматологічна продукція (як засіб по догляду за порожниною рота, так і метали стоматологічних інструментів) може викликати дерматит слизових оболонок порожнини рота;
 • рослини – захисною реакцією деяких рослин є при контакті з чужорідним об’єктом або при їх пошкодженні вироблення отруйних хімічних речовин (урушіол); небезпеку для людини можуть представляти отруйний плющ і сумах, деякі сорти лілій і т.д.

Лікування контактного дерматиту буде позбавлене сенсу, якщо боротися з його симптомами за умови, що триває вплив провокуючого фактора. Важливо виявлення алергену. Якщо людина не може повідомити доктору або самостійно усунути подразник, призначаються аналізи крові, які й виявляють алерген. Зазвичай усунення його впливу буде цілком достатньо, щоб протягом декількох днів або тижнів дерматит пройшов. Однак повторне зіткнення з алергеном напевно спровокує новий сплеск дерматиту.

Якщо назавжди виключити вплив алергену неможливо (це, наприклад, побутова хімія), намагайтеся захистити свій організм від збудника алергії (наприклад, мийте підлоги або періть в гумових рукавичках).

Для того щоб полегшити і прискорити загоєння шкіри, лікар може призначити ряд відновлюючих, протизапальних засобів.

І наостанок, в профілактичних цілях дотримуйтесь наступних застережень:

 • при контакті з хімічними речовинами (у побуті або в рамках професійної діяльності) не нехтуйте частим миттям рук;
 • використовуйте захисні креми і гелі, якщо вам доведеться мати справу з потенційним подразником;
 • максимально виключіть зі свого вжитку низькоякісну і свідомо шкідливу хімічну продукцію;
 • якщо ви часто стаєте жертвою алергій, відвідуйте алерголога, який контролюватиме ваш стан;
 • не запускайте перебіг контактного дерматиту – при ігноруванні проблеми в місці шкірної реакції може розвинутися сильне запалення або відбутися інфікування, а це вже лікується набагато довше.