В цьому році вченим стало відомо, що мозок витісняє спогади для нової інформації. Вчені впевнені, що результати дослідження дадуть можливість людям, що страждають від поганих спогадів, забути їх. А недавно американська газета Boston Globe здивувала весь світ: людина вийшла з коми, і впевнено розповідала про щоденні події. Ось тільки все не так просто …

Коли пам’ять конфліктує з реальністю

Всі ми коли-небудь стикалися з ситуацією, коли зрідка пам’ять починає конфліктувати з реальністю, і це спостерігається в дрібницях: наприклад, ключі чомусь валяються на підлозі, хоча ви точно знаєте, що залишили їх на столі. Або подруга наполягає на тому, що прийшла вчасно, а ви чітко пам’ятаєте, що домовлялися на 8:30 …

А часто відбувається щось таке, коли пам’ять і реальність вступають в серйозний дисонанс, і дивують оточуючих! У 2015 році було проведено цікаве дослідження. Психологи змогли переконати учасників експерименту, що вони, будучи підлітками, купували зброю, при цьому змушуючи їх згадати деталі нібито події. Аналогічним чином очевидців схиляли до того, щоб вони описували ті події, які не бачили, і змушували вірити в те, чого насправді не було.

Історія з життя людини, яка вийшла з коми

В американській газеті Boston Globe недавно була опублікована розповідь Лінді Родрігес Макроббі про британця на ім’я Альфа Кабеджа. Після того, як житель Великобританії вийшов з коми, він почав описувати події, з якими раніше не стикався.

Макроббі пише, що в той нещасливий день, коли стався інцидент на дорозі, Кабеджа їхав на велосипеді. Несподівано його збив фургон з такою силою, що в результаті нещасного випадку виникла черепно-мозкова травма. Коли потерпілий вийшов з коми, в яку медики спеціально його ввели через 3 тижні, “лікарі сказали його сім’ї, що він не згадає нічого, що було до нещасного випадку, тому що у нього амнезія”, пише Макроббі. Але Кабеджа прокинувся і здивував усіх своїми спогадами. За його словами, він зміг згадати все!

Коли пацієнт вийшов з коми, в яку медики спеціально його ввели через 3 тижні, “лікарі сказали його сім’ї, що він не згадає нічого, що було до нещасного випадку, тому що у нього амнезія. Але Кабеджа прокинувся і здивував усіх своїми спогадами.

Пацієнт згадав, що збирався побачити свою дівчину – вона була вагітна від нього і чекала двійню. Він пам’ятав про свій блокнот і кілька разів питав медсестер в лікарні, чи не бачили вони випадково його. Альфа називав з упевненістю імена, які вибрав зі своєю дівчиною для майбутніх малюків – Скай і Микита. Крім того, він згадав, що в день аварії їхав додому до дівчини після співбесіди з приводу роботи. Кабеджа стверджував, що бесіда тоді пройшла добре. І він заявляв, що у нього є свій невеликий приватний літак.

Хвора уява або невідоме в науці

Єдина проблема була в тому, що жодний з цих спогадів не був правдивим. В результаті нещасного випадку, що стався з Кабеджа, він тримався за ці нові спогади, і близькі підігравали йому в цьому. Інша справа те, що не було ніякої вагітності. Не було приватного літака. Не було співбесіди по роботі. Правдивим фактом було тільки те, що за день до трагедії Кабеджа подзвонив в той офіс, де могла пройти співбесіда, і дізнався, що на наступний день офіс не працюватиме!

Так звані “спогади” були плодом хворої уяви. Події, що мають відношення до розповідей Кабеджа, насправді відбувалися в житті пацієнта до аварії, але дещо в іншому вигляді! Вийшло так, що його підсвідомість оберталася навколо обривків інформації, набуваючи нових форм.

Кілька друзів і колег Альфи Кабеджа виховують близнюків. А у нього самого дійсно є дівчина. Одного разу, ще до цього нещасного випадку, він подавав заяву в офіс, про який розповідав після коми, про прийом на роботу. Нещодавно Кабеджа дивився фільм, де був показаний літак, про який він мріє.

У зв’язку з цим Макроббі стверджує, що наші спогади досить гнучкі. Вони змінюються кожного разу, коли ми їх викликаємо в пам’яті, щоб включити в мозок нову інформацію. Іноді ці спогади зазнають невеликі зміни. Інші можуть порахувати, що це явні вигадки. Але треба сказати, що дослідження свідчать про цікавий факт: навіть люди з екстраординарними здібностями в плані запам’ятовування і зберігання інформації схильні до вигадування без всякого заднього наміру.

Можливо, мозок пацієнта Кабеджа зважаючи на тривалу паузу під час коми спробував надати сенс бездіяльності Альфи в лікарні і створив такі помилкові спогади. “Коли ви виходите з коми, то мозок намагається відновити шматочки пам’яті, відчуття себе, пам’яті, історії,” говорить Джулія Шоу, дослідник пам’яті при Лондонському університеті Саут Бенк, Великобританія. “І в цьому процесі відновлення і зцілення мозку людина може так з’єднати спогади, що вони стануть майже фантастикою”, говорить учений. На подив медиків, такі спогади не зникнуть зовсім і не приведуть до амнезії, як вони припускали.

Людська пам’ять до кінця ще не вивчена. Та й в роботі мозку залишається багато незрозумілих питань. Цього року з’ясувалося, що обсяг пам’яті людини в 10 більше, ніж прийнято за норму вченими. Всього людина може зберігати в голові до петабайта (1024 терабайт) інформації. При цьому в минулому році вчені в США вперше виростили в лабораторних умовах людський мозок.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ЯКІ ВІТАМІНИ ЛЮБИТЬ НАША ПАМ’ЯТЬ

ЗГАДАТИ ВСЕ: ТРЕНУВАННЯ ПАМ’ЯТІ