Існує безліч методик, спрямованих на поліпшення пам’яті. Але основа будь-якої – харчування, багате потрібними вітамінами.

Багато хто з нас час від часу скаржаться на кондиції своєї пам’яті, а особливо дратує нездатність якісно запам’ятати потрібний матеріал, тоді, коли це особливо потрібно: напередодні іспитів, важливої доповіді або виступу.

Але, як мовиться, все в наших руках, – поліпшити пам’ять може кожен з нас. А найпростіший, доступний, абсолютно корисний і ефективний спосіб – регулярно забезпечувати мозок потрібними вітамінами. Він відреагує із вдячністю – пам’ять стане значно краще. Але не поспішайте бігти в аптеку – перш складіть правильний «вітамінний» раціон і намагайтеся його дотримуватися.

Щось з пам’яттю моєю стало …

Якщо ситуація виглядає саме так, то перш за все проведіть ретельний аналіз свого раціону і проаналізуйте, чи достатньо в тих продуктах, що ви їсте настільки «улюбленого» пам’яттю вітаміну В?

Вітаміни групи В

Вітамін В1 або тіамін. Його призначення – перетворювати вуглеводи в їжу для мозку. Брак вітаміну В1 може викликати втому, депресію і спровокувати безсоння. Шукайте цей вітамін в арахісі, волоських горіхах, фундуці, неочищених зернах злаків і м’ясі.

Вітамін 3 або ніацин. Ще одна назва цього вітаміну – нікотинова кислота. Даний вітамін не тільки сприяє поліпшенню пам’яті, його вживання – це надійна профілактика інсульту, оскільки він сприяє зниженню вмісту холестерину. Але зловживати не варто – передозування може викликати захворювання печінки. Достатня кількість вітаміну В3 міститься в рибі (особливо морський), печінці, горіхах.

Вітамін В6 або піридоксин. Він потрібен мозку для синтезу нейромедіаторів, а знайти його можна в насінні, пивних дріжджах, овочах і м’ясі.

Вітамін В12. Цей вітамін безпосередній учасник синтезу ацетилхоліну – і він просто необхідний для хорошої пам’яті. Міститься в рибі, м’ясі, молочних продуктах.

Фолієва кислота. Зараз всім вагітним жінкам обов’язково призначають прийом цього препарату, оскільки він здатний запобігти ризик можливих дефектів головного і спинного мозку у дітей. Але фолієва кислота потрібна людині не тільки в материнській утробі – її достатню кількість гарантує не тільки добре діючу пам’ять, значно поліпшується здатність концентруватися на потрібному предметі. А ось нестача фолієвої кислоти в організмі може відгукнутися депресивним станом і підвищеною тривожністю. Лідером її змісту є темно-зелені овочі (шпинат, броколі, брюссельська капуста), також міститься вона в неочищених зернах і бобах.

Де ще шукати потрібні вітаміни

Вітаміни для пам'ятіСекрет у тому, що хорошу пам’ять нам забезпечить якісне повноцінне харчування, адже вітаміни, мікро-і макроелементи, необхідні мозку, містяться в багатьох продуктах. Тому спробуємо оголосити повний список, із зазначенням, чому саме дані продукти можуть допомогти нашій пам’яті краще заробити.

Білки містять амінокислоти – корисні не тільки для пам’яті, але і для нервової системи в цілому. Не менше двох разів на тиждень вводьте в раціон рибу, необхідні також злакові та бобові: горох, рис, квасоля, сочевиця.

Моно-і полісахариди, мінеральні речовини, ну, і, звичайно, вітаміни, які містяться в овочах і фруктах дуже потрібні мозку для повноцінної роботи. Вживати рекомендується щодня.

Магній, цинк, залізо -самі корисні мікроелементи для нашої пам’яті. Завдяки їм збільшується здатність до концентрації уваги, а попутно поліпшується стан нервової системи.

Глюкоза, яка дає клітинам мозку енергію, корисно «брати» з меду – він не тільки зміцнює пам’ять, але і відмінно бореться з тривожними станами. До речі, незважаючи на те, що наш мозок становить лише 2% від всієї маси тіла, енергії йому потрібно багато – в середньому 20%. Тому крім меду забезпечте свій організм овочами-фруктами, сухофруктами, злаковими, картоплею.

Антиоксиданти і карнозинова кислота, яка розширює церебральні судинні тканини, містяться в розмарині. Проведені дослідження довели, що запах цієї трави стимулює нашу пам’ять до активної роботи. Крім розмарину ефективно стимулюють нейротрансмітерів мозку женьшень, гота-кола і гінко.

Амінокислоти, зокрема, теанін, який допомагає мозку зосередитися, виявлений в чаї. А ще чай через вміст у ньому поліфенолів відомий своїми антиоксидантними властивостями, а це значить, що вживання чаю сприяє поліпшенню когнітивних функцій.

Холін вчені називають антисклеротичним вітаміном, саме він попереджає можливе пошкодження захисної оболонки клітин мозку. А ось нестача холіну може викликати серйозні порушення пам’яті. Багаті їм яєчний жовток і сардини.

Як бачите, якісний різноманітний раціон – найкраще меню для пам’яті. Можна навіть не намагатися натискати на якийсь певний продукт – всього потроху і ваша пам’ять завжди буде вас радувати. Не забувайте також про прогулянки на свіжому повітрі і помірні заняття спортом – все це в комплексі приведе вашу пам’ять в відмінний стан.

А ще пам’ятайте про те, що алкоголь у великих кількостях може призвести до серйозних порушень пам’яті. Це означає, що іноді достатньо просто не шкодити своєму організму.