Система охорони здоров’я Австралії є однією з найскладніших і найбільш ефективних у світі. Вона забезпечує доступ усіх австралійців до медичного обслуговування. Ми проаналізували його, взяли коментар у очевидця і, здається, зрозуміли, чому австралійці цілком задоволені своєю системою охорони здоров’я.

Австралійці входять в число найздоровіших націй у світі. Їх тривалість життя в середньому помітно більша, ніж жителів інших країн. Однак, якою б сучасною не була австралійська система охорони здоров’я, їй притаманні такі ж проблеми, які є у деяких інших розвинених західних країн (наприклад, постійне зростання хронічних захворювань, збільшення кількості людей з ожирінням і з психічними розладами).

В Австралії існує сильний розрив у рівні здоров’я аборигенів та інших громадян цієї держави. Витрати на охорону здоров’я в цій країні становлять приблизно 9% ВВП, що, наприклад, значно менше, ніж у США.

The Royal children's Hospital, Мельбурн, Австралія

The Royal children’s Hospital, Мельбурн, Австралія

Державне медичне страхування

З 1984 року в Австралії діє система державного медичного страхування Medicare. Вона фінансується в основному за рахунок загального оподаткування. Ця страховка покриває лікування у державних і субсидованих державою приватних лікарнях, а також надання невідкладної допомоги деякими лікарями (звичайну в нашому розумінні «швидку допомогу» страховка не оплачує).

Які ж послуги оплачує державна медична страховка Medicare? Вона покриває відвідування лікарів загальної практики та вузьких спеціалістів, лікування в державній лікарні і після виписки з неї, а також деякі інші послуги. В принципі це стандартний набір для будь-якої країни.

Уряд Австралії стверджує розцінки на кожний вид лікування. Їм повинні слідувати більшість лікарів. Але деякі лікарі, наприклад, дантисти, надання додаткових лікувальних послуг можуть просити набагато більше грошей, ніж передбачає уряд.

До мінусів системи охорони здоров’я Австралії слід віднести те, що при державній страховці хворий, якому потрібна операція чи лікування у вузьких фахівців, змушений чекати своєї черги. Справа в тому, що в державних клініках Зеленого Континенту існує дефіцит лікарів, а охочих їх відвідати занадто багато. Знайома ситуація, чи не так?

Австралійський уряд це прекрасно розуміє, і тому повертає 85% від офіційної ціни лікування у приватного лікаря. Якщо ви захочете з державним полісом лікуватися в приватній лікарні, то держава заплатить 75% від загальної суми.

Читайте також:  Ризики та переваги: що важливо знати про видалення пухлин шкіри

Будь-який володар страхування Medicare у випадку хвороби може розраховувати на лікарняні. Звучить, звичайно, здорово, але насправді поліс покриває тільки до 8 днів хвороби. За інші лікарняні дні австралійцям доводиться самим платити.

Кожен громадянин Австралії може стати учасником державної програми Pharmaceutical Benefits Scheme, яка передбачає виплату грошової компенсації за візити до приватних лікарів і за ліки.

Австралійський інститут спорту

Стаціонарна медична допомога

У 2012 році в Австралії було зареєстровано 1 345 лікарень. Зараз їх кількість трохи збільшилася. Благодійних клінік як таких в Австралії немає, однак приватним клінікам держава дозволяє в особливо складних випадках (сімейне насильство наприклад) обслуговувати кілька пацієнтів на рік безкоштовно.

Держава видає картку Medicare тільки громадянам Австралії або постійним резидентам. З нею можливо безкоштовне обслуговування лише в державних клініках. У приватних лікарі встановлюють ціни вище. Держава покриває певну суму обслуговування, а якщо людина не має страховки і звертається в приватну клініку, то вона доплачує різницю. Правда, іноді лікар приватної клініки робить виняток для пацієнта з низьким доходом.

Українка Алла Кенні переїхала жити до Австралії три роки тому. Там вона перенесла мастектомію і реконструкцію грудей. Весь цей час її підтримував чоловік Джон. Він австралієць.

Державні лікарні перебувають у власності того чи іншого штату, і їх послугами, причому безкоштовно, може скористатися будь-який громадянин Австралії або той, хто має постійний вид на проживання. У них лікуються часто і приватні пацієнти, але вони повинні в цьому випадку оплатити повну вартість ліків і послуги персоналу. При цьому приватні пацієнти можуть на свій розсуд вибрати лікуючого лікаря (у звичайних пацієнтів такого права немає). Якщо лікаря якого бажає пацієнт з приватною страховкою немає на місці в потрібний час, або його графік розписаний на цей час, тоді пацієнтові спеціаліст надається клінікою. Крім того, власники приватної страховки мають право обрати індивідуальну палату (при операції, наприклад)

Щорічно в австралійських лікарнях реєструється понад 9,5 млн. візитів хворих. При цьому населення Зеленого Континенту становить зараз близько 24 млн. чоловік.

Алла Кенні: Сімейний лікар в Австралії, GP – general practitioner, призначає аналізи (при необхідності), лікування і, якщо вважає за потрібне, направляє вас до вузького спеціаліста. При цьому він дає вам лист в паперовому варіанті, який ви повинні особисто (а не поштою, якщо раптом забули прихопити його з собою!) передати. Цей лист дійсний протягом року, тому, якщо вам необхідно спостерігатися у вузького спеціаліста більше року, ви зобов’язані принести наступний лист від свого GP. Функції первинного лікаря ширші, ніж у вузького спеціаліста. Він повинен поставити правильний діагноз або направити до правильного лікаря. Як правило, це хороші медики, які розбираються і в онкології, і в гінекології. Жінкам при первинному відвідуванні GP не потрібно проходити гінеколога, як в Україні. GP при необхідності призначить всі гінекологічні аналізи і навіть візьме їх особисто (мазок і біопсію, наприклад).

Австралія медицина

Приватна медична страховка

Будь-який австралієць, що має достатньо грошей, може придбати приватну медичну страховку. Її вартість в принципі не дуже велика, якщо порівнювати з витратами середнього класу. Так, наприклад, сімейна страховка обходиться одній австралійській сім’ї (чоловік, дружина і двоє дітей) 150 австралійських доларів в місяць. Це страхування покриває більшість медичних послуг, так що воно вигідно.

Читайте також:  Комплексний підхід до лікування та профілактики циститу

Вартість приватної медичної страховки різна, адже їх продають різні страхові компанії (їх називають фондами). Завдяки серйозній конкуренції серед страхових медичних компаній ціна поліса залишається більш-менш стабільною багато років.

В Австралії приватних страхових медичних фондів близько сорока, але чотири з них займають більшу частину ринку. Найбільшою приватною страховою медичною компанією на Зеленому Континенті зараз є Medibank Private. Вона покриває 96% вартість будь-якого лікування.

Амбулаторна медична допомога

Первинну медичну допомогу австралійцям надають лікарі загальної практики, стоматологи, медсестри, фармацевти, і навіть… дієтологи. Якщо є необхідність, то лікар загальної практики направляє пацієнта зробити аналіз або в державну лікарню чи до вузькопрофільного спеціаліста. Первинна медична допомога в Австралії становить більше 36% від загальних витрат на охорону здоров’я.

Алла Кенні: Умови в австралійській лікарні відмінні. За мою операцію (мастектомія) і імуногістохімію ми заплатили 8 тисяч австралійських доларів. Через два роки мені безкоштовно зробили реконструкцію грудей в державній лікарні. Використовували тканини з живота. Все нормально зажило і виглядає цілком естетично.

Невідкладна медична допомога

У державних лікарнях Австралії існують відділення невідкладної допомоги. Вони і надають австралійцям послуги «швидкої медичної допомоги». Головне завдання «швидкої допомоги» – як можна швидше доставити живим хворого в лікарню. Є ще й приватні «швидкі», але вони поки що не набули великого поширення. Співробітникам державної «швидкої допомоги» потрібно пройти навчання протягом 12-ти місяців, перш ніж їх допустять до роботи.

Читайте також:  Роль японського колагену в таблетках для підтримки здоров'я суглобів – Japan Trading

Слід зазначити, що державна страховка Medicare не покриває виклик «швидкої допомоги». Тому за послуги потрібно платити окремо, причому платити дуже дорого. У кожному штаті своя вартість виклику невідкладної медичної допомоги. Наприклад, в північно-східному штаті Квінсленд за її виклик доведеться віддати близько 700 австралійських доларів (у Південній Австралії – 800).
Кожен медичний випадок тут розглядають окремо і поділяють за пріоритетами. В екстреному випадку вас направлять на операцію в першу чергу (для таких випадків залишають додатковий час). Термінових операцій пацієнти чекають зазвичай максимум три місяці. Середньої складності – до півроку, решту – до року. За таким же принципом ведеться прийом в прийомному покої швидкої допомоги державної клініки, куди пацієнти приїжджають самостійно. Якщо ваш випадок не дуже терміновий (на думку медиків) і в цей день на прийомі багато людей, можна прочекати і весь день. Взагалі система охорони здоров’я тут досить складна і вона найбільш вигідна пацієнтам з низьким і мінімальним доходом. Тут є і пільгові категорії громадян – інваліди, пенсіонери, люди, які потрапили в екстремальні життєві ситуації – ті, для яких медобслуговування і деякі види ліків безкоштовні.

Політика в системі охорони здоров’я

За політику в системі охорони здоров’я в Австралії на державному рівні відповідає Міністерство охорони здоров’я. Існує також 15 місцевих управлінь охорони здоров’я, які відповідають за медичну допомогу австралійцям в конкретному штаті або регіоні.

Система охорони здоров’я в Австралії є однією з найбільш збалансованих у світі. Вона повністю державна (є державна медична страховка), але австралійці можуть скористатися й послугами приватних лікарів. Однак, навіть у цій країні існує нестача медичних фахівців, через що деяким хворим доводиться чекати в черзі на операцію або на відвідування вузькопрофільного спеціаліста. Згідно з прогнозом HealthWorkforce Australia, до 2025 року цій країні не буде вистачати близько 3 000 лікарів і майже 100 000 медсестер.

Втім, австралійці цілком задоволені своєю системою охорони здоров’я. Вони з повним правом вважають її однією з кращих у світі.