Фізіотерапевтичні методи в стоматології успішно використовуються у профілактиці, лікуванні та діагностиці захворювань цього профілю.

Фізіотерапія об’єднує методи лікування захворювань за допомогою фізичних факторів – електричного струму, тепла, повітря, світла, магнітного випромінювання, та інших. Ці методи дозволяють сприятливо впливати на організм в цілому і на конкретні проблемні точки. Стоматологічні захворювання не стали винятком.

Як правило, в стоматології фізіотерапевтичні методи доповнюють основне лікування цих захворювань, застосовуються для закріплення ефекту від терапії або хірургічного втручання. Але фізіотерапія також може бути і самостійним видом відновної терапії, якщо у пацієнта є протипоказання до традиційного лікування.

Курс стоматологічної фізіотерапії, в середньому, залежно від показань становить 5-10 днів. Її особливістю є поступове проникнення і вплив на тканини, що забезпечує тривалий позитивний ефект.

Протипоказаннями до застосування фізіотерапії в стоматології є гостра кровоточивість ясен, гострі захворювання серцево-судинної або нервової системи, злоякісні утворення, наявність кардіостимулятора, цукровий діабет, системні захворювання крові, вагітність і період грудного вигодовування.

Види стоматологічної фізіотерапії

У лікуванні стоматологічних захворювань використовуються природні і штучні фізичні фактори, включаючи:

  • постійний електричний струм низької напруги; імпульсні струми низької частоти і низької напруги; змінні електричні струми високої частоти; електричні, магнітні і електромагнітні поля – електротерапія;
  • світлолікування (фототерапія);
  • фізіологічну дію іонізованого повітря і розпорошення лікарських речовин (аероіонотерапія, аерозольтерапія);
  • ультразвукову терапію;
  • дія холоду на організм (кріотерапія, гіпотермія);
  • парафіно-, озокерито-і грязелікування;
  • вплив води (гідротерапія);
  • масаж і вакуумтерапію.
Читайте також:  Как выбирать стоматологические автоклавы?
Методи фізіотерапії в стоматології

Лікувальний масаж. Лікувальний масаж допомагає відновити кровопостачання в яснах, зняти набряки і почервоніння, зменшити кровоточивість. Масаж може проводитися самостійно або під контролем лікаря.

У домашніх умовах лікувальний масаж проводять двічі на день під час чищення зубів за допомогою м’якої зубної щітки або вказівного і великого пальців.

В умовах стоматологічного кабінету може проводитися гідромасаж. Під час цієї процедури на порожнину рота впливають термічно і механічно (за рахунок температури та дратівного тиску струменя води) і хімічно (через слизову всмоктуються розчинені у воді ліки). Гідромасаж має тонізуючу і загальнозміцнюючу дію, очищає ясенні кишені. Ефективний при лікуванні парадонтиту, гінгівіту, пародонтозу та інших захворювань.

Читайте також:  Правила видалення зубного каменю в домашніх умовах

Дарсонвалізація. Цей метод електротерапії заснований на використанні змінного імпульсного струму. Він володіє протизапальною та знеболювальною дією, покращує трофіку в тканинах пародонту, підвищує еластичність судинних стінок, покращує циркуляцію крові, зміцнює ослаблену і чутливу емаль зубів. Метод ефективний при парадонті, періодонтиті, папіліті, альвеоліті.

Лазеротерапія. Заснована на впливі на тканини організму червоного монохроматизованого світла високої інтенсивності. Володіє протизапальною, знеболюючою, бактерицидною і бактеріостатичною дією. Має протинабрякові, тромболітичні властивості, прискорює загоєння ран. Використовується в лікуванні періодонтиту, парадонтоту, альвеоліту, стоматиту, глоситу та інших. У поєднанні з електрофорезом з кальцієм і фтором впливає на ремінералізацію зубів і виступає в якості профілактики карієсу.

Лазерні промені служать альтернативою скальпелю і дозволяють проводити розрізи без рясної кровотечі.

Електрофорез. Цей метод дозволяє вводити в організм лікарські препарати, використовуючи електричний струм малої сили. У результаті ліки накопичується безпосередньо в місці запалення. Володіє знеболюючими, протизапальними властивостями, покращує кровообіг та обмінні процеси в організмі. Найчастіше застосовується для лікування каналу зуба при пульпіті, періодонтиті, кісті, гранульомі зуба.

Читайте також:  Чи потрібно видаляти зуби мудрості без причин?

Електрофорез ефективний при хірургічних втручаннях.

УВЧ-терапія. Заснована на використанні струму ультрависокої частоти. Використовується для лікування періодонтиту, періоститу, захворювань ясен. Завдяки електричному струму в клітинах ясен нормалізується обмін речовин, поліпшується кровотік і лімфотік в тканинах, зменшується набряк. Володіє протибактеріальними і знеболюючими властивістями, стимулює захисні сили організму.

Плазмовий потік аргону. Заснований на використанні електричного струму і плазми газу аргону. Застосовується під час хірургічного лікування пародонтиту, до і після різних стоматологічних хірургічних втручань. Потік аргону допомагає швидко зупинити кровотечі при проведенні операцій.

Потік аргону, спрямований на запалені ділянки тканин, сприяє їх загоєнню.

Стоматологічна фізіотерапія допомагає пацієнтові в короткі терміни після різних хірургічних операцій повернутися до звичного ритму життя.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ТРАВМУЮЧИЙ ПРИКУС: СИМПТОМИ, ПРИЧИНИ, ЛІКУВАННЯ

ВИРАЗКИ ПРИ НОСІННІ ЗУБНИХ ПРОТЕЗІВ