ГоловнаСтоматологіяМетоди і види стоматологічної фізіотерапії

Методи і види стоматологічної фізіотерапії

Фізіотерапевтичні методи в стоматології успішно використовуються у профілактиці, лікуванні та діагностиці захворювань цього профілю.

стоматологіяФізіотерапія об’єднує методи лікування захворювань за допомогою фізичних факторів – електричного струму, тепла, повітря, світла, магнітного випромінювання, та інших. Ці методи дозволяють сприятливо впливати на організм в цілому і на конкретні проблемні точки. Стоматологічні захворювання не стали винятком.

Як правило, в стоматології фізіотерапевтичні методи доповнюють основне лікування цих захворювань, застосовуються для закріплення ефекту від терапії або хірургічного втручання. Але фізіотерапія також може бути і самостійним видом відновної терапії, якщо у пацієнта є протипоказання до традиційного лікування.

Курс стоматологічної фізіотерапії, в середньому, залежно від показань становить 5-10 днів. Її особливістю є поступове проникнення і вплив на тканини, що забезпечує тривалий позитивний ефект.

Протипоказаннями до застосування фізіотерапії в стоматології є гостра кровоточивість ясен, гострі захворювання серцево-судинної або нервової системи, злоякісні утворення, наявність кардіостимулятора, цукровий діабет, системні захворювання крові, вагітність і період грудного вигодовування.

Види стоматологічної фізіотерапії

У лікуванні стоматологічних захворювань використовуються природні і штучні фізичні фактори, включаючи:

  • постійний електричний струм низької напруги; імпульсні струми низької частоти і низької напруги; змінні електричні струми високої частоти; електричні, магнітні і електромагнітні поля – електротерапія;
  • світлолікування (фототерапія);
  • фізіологічну дію іонізованого повітря і розпорошення лікарських речовин (аероіонотерапія, аерозольтерапія);
  • ультразвукову терапію;
  • дія холоду на організм (кріотерапія, гіпотермія);
  • парафіно-, озокерито-і грязелікування;
  • вплив води (гідротерапія);
  • масаж і вакуумтерапію.
Методи фізіотерапії в стоматології

Лікувальний масаж. Лікувальний масаж допомагає відновити кровопостачання в яснах, зняти набряки і почервоніння, зменшити кровоточивість. Масаж може проводитися самостійно або під контролем лікаря.

У домашніх умовах лікувальний масаж проводять двічі на день під час чищення зубів за допомогою м’якої зубної щітки або вказівного і великого пальців.

В умовах стоматологічного кабінету може проводитися гідромасаж. Під час цієї процедури на порожнину рота впливають термічно і механічно (за рахунок температури та дратівного тиску струменя води) і хімічно (через слизову всмоктуються розчинені у воді ліки). Гідромасаж має тонізуючу і загальнозміцнюючу дію, очищає ясенні кишені. Ефективний при лікуванні парадонтиту, гінгівіту, пародонтозу та інших захворювань.

Дарсонвалізація. Цей метод електротерапії заснований на використанні змінного імпульсного струму. Він володіє протизапальною та знеболювальною дією, покращує трофіку в тканинах пародонту, підвищує еластичність судинних стінок, покращує циркуляцію крові, зміцнює ослаблену і чутливу емаль зубів. Метод ефективний при парадонті, періодонтиті, папіліті, альвеоліті.

Лазеротерапія. Заснована на впливі на тканини організму червоного монохроматизованого світла високої інтенсивності. Володіє протизапальною, знеболюючою, бактерицидною і бактеріостатичною дією. Має протинабрякові, тромболітичні властивості, прискорює загоєння ран. Використовується в лікуванні періодонтиту, парадонтоту, альвеоліту, стоматиту, глоситу та інших. У поєднанні з електрофорезом з кальцієм і фтором впливає на ремінералізацію зубів і виступає в якості профілактики карієсу.

Лазерні промені служать альтернативою скальпелю і дозволяють проводити розрізи без рясної кровотечі.

Електрофорез. Цей метод дозволяє вводити в організм лікарські препарати, використовуючи електричний струм малої сили. У результаті ліки накопичується безпосередньо в місці запалення. Володіє знеболюючими, протизапальними властивостями, покращує кровообіг та обмінні процеси в організмі. Найчастіше застосовується для лікування каналу зуба при пульпіті, періодонтиті, кісті, гранульомі зуба.

Електрофорез ефективний при хірургічних втручаннях.

УВЧ-терапія. Заснована на використанні струму ультрависокої частоти. Використовується для лікування періодонтиту, періоститу, захворювань ясен. Завдяки електричному струму в клітинах ясен нормалізується обмін речовин, поліпшується кровотік і лімфотік в тканинах, зменшується набряк. Володіє протибактеріальними і знеболюючими властивістями, стимулює захисні сили організму.

Плазмовий потік аргону. Заснований на використанні електричного струму і плазми газу аргону. Застосовується під час хірургічного лікування пародонтиту, до і після різних стоматологічних хірургічних втручань. Потік аргону допомагає швидко зупинити кровотечі при проведенні операцій.

Потік аргону, спрямований на запалені ділянки тканин, сприяє їх загоєнню.

Стоматологічна фізіотерапія допомагає пацієнтові в короткі терміни після різних хірургічних операцій повернутися до звичного ритму життя.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ТРАВМУЮЧИЙ ПРИКУС: СИМПТОМИ, ПРИЧИНИ, ЛІКУВАННЯ

ВИРАЗКИ ПРИ НОСІННІ ЗУБНИХ ПРОТЕЗІВ