Неправильно підібрані зубні протези призводять до травм слизової оболонки порожнини і рота і, в результаті, до утворення виразок.

Чому використання зубних протезів призводить до виразок

Поширеною проблемою людей, які носять зубні протези, є утворення в роті виразок. При виготовленні протеза значення має кожен міліметр. Якщо розміри протеза не відповідають необхідним (протез занадто тугий або, навпаки, вільний), або поверхня протеза недостатньо оброблена і має гострі краї, то така конструкція травмує слизову оболонку рота. У результаті рана стає виразкою.

Такі виразки називаються протезними. Вони можуть розташовуватися безпосередньо під протезом, зазвичай мають форму кола чи еліпса і за розміром не перевищують 1 см. Виразка є блідим струпом, оточеним червоною облямівкою.

Появи виразок можуть спровокувати як повні, так і часткові знімні протези. Крім того, у багатьох виразки з’являються в результаті використання «застарілих» протезів. З часом протези деформуються, ясна дають усадку, щелепна кістка атрофується. В результаті стара поверхня протеза перестає відповідати параметрам щелепи, і травмує слизову. Тому навіть хороші протези періодично потрібно підправляти.

Читайте також:  Как выбрать зубные импланты?
Симптоми протезних виразок

У більшості пацієнтів на наступний день після накладення протеза відбувається пошкодження слизової оболонки порожнини рота, яке проявляється катаральним запаленням або виразкою. Найчастіше виразки, що утворилися при носінні протезів, малі і безболісні, і зникають після корекції протеза і звикання до нього. Але трапляється, що неправильно виготовлений чи погано сидячий протез є причиною болів в роті, які посилюються при користуванні протезом.

Як правило, ранки утворюються по краю протезного ложа. Якщо тканини несильно здавлені протезом, то з’являється катаральне запалення слизової. При грубій травмі утворюються виразки. Дно виразки вкрите сірим або жовтуватим нальотом або кровоточить, краї почервонілі і набряклі. Хворобливі виразки іноді супроводжуються рясним слиновиділенням.

Якщо джерело травматизації усунуте (краї протеза виправлені), то травматичні виразки швидко гояться. Але якщо з якихось причин протез продовжує травмувати слизову, то виразки стають хронічними. Зазвичай вони розміщені на кордоні базису протеза, мають щелевидну форму і оточені валиком набряклого синюшного кольору слизової оболонки, яка заходить на край протеза.

Читайте також:  Имплантация зубов под ключ: что входит, этапы

Якщо хронічна виразка в роті не почала гоїтися протягом 10-15 днів після того, як були прийняті заходи по її лікуванню, то є ризик розвитку онкологічного процесу, і пацієнту необхідна консультація стоматолога-онколога.

Лікування та профілактика виразок, викликаних носінням протезів

Профілактика протезних виразок включає:

  • суворе дотримання правил виготовлення зубних протезів;
  • дотримання принципу закінченого лікування (спостереження пацієнта лікарем);
  • інструктаж пацієнта про правила використання зубного протеза.

Коли механічний вплив на слизову оболонку рота припиняється, виразки від протеза заживають за 1,5-2 тижні. Зазвичай це відбувається без будь-якого спеціального лікування, потрібен правильний гігієнічний догляд за порожниною рота і зубними протезами. На місці виразок утворюються рубці.

Обійтися без лікарських засобів можна, якщо мова йде про невеликі виразки, які не викликають у пацієнта особливих незручностей. Якщо виразки великі і хворобливі, призначаються протимікробні і протизапальні препарати. Для зниження больових відчуттів застосовують фізіотерапевтичні процедури (опромінення слизової оболонки короткими УФ-променями, гідротерапія і аерозольтерапія протизапальними, антисептичними та іншими речовинами). У період лікування пацієнту не можна розмовляти, вживати тверду і гарячу їжу, гострі приправи і алкоголь, палити.

Читайте також:  Особенности хирургической стоматологии и ее возможности

Принцип закінченого лікування пацієнта, який використовує постійні або знімні зубні протези, полягає в тому, що пацієнт залишається під наглядом лікаря до тих пір, поки він повністю звикне до протезу, його мова відновиться, будуть усунені причини, що викликають протезні травми. Порушення принципу закінченості лікування призводить до утворення хронічних виразок у роті.

Якщо в порожнині рота виявлена ​​хронічна виразка, викликана носінням протеза, то форму протеза необхідно відкоригувати, звільнивши порожнину виразки від тиску (у разі, якщо немає показань до заміни протеза). У разі, якщо протез використовується більше 3-х років, пацієнту слід припинити його використовувати. Після загоєння виразки пацієнтові виготовляють і накладають новий зубний протез. Як згадувалося вище, хронічні виразки в роті, які не загоюються 1,5-2 тижні, викликають у лікаря онкологічну настороженість і вимагають консультації онкостоматолога.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ВИДИ СТОМАТИТУ

ГЛОСИТ АБО ЗАПАЛЕННЯ ЯЗИКА

Додайте UkrHealth в обрані джерела Додати в обрані Google News