Завдяки високим смаковим якостям і цілющим властивостям ароматний базилік спрадавна на Русі називали «царською травою».

Але заради справедливості треба сказати, що «відкриття» базиліка належить близькосхідному регіону та Індії – там ця рослина застосовується як в кулінарії, так і в медицині вже більше 5000 років і більше того навіть вважається священною. Саме ж слово «базилік» перекладається з грецької як «цар», оскільки в країнах Середземномор’я ця трава вважається царицею серед ароматичних трав. І, до речі, до Європи базилік був завезений з Азії солдатами Олександра Македонського – ця трава була одним з трофеїв царя-воїна. До Росії базилік дістався тільки лише в XVIII столітті, але застосування йому знайшлося швидко, причому, використовували його в першу чергу саме як лікарську рослину.

Опис і склад рослини

На сьогоднішній день налічується близько 70 видів базиліка, серед них найбільш поширеним вважається базилік звичайний або запашний. Ця рослина має яскраво-зелені довгасті листя, гіркуватий, але дуже свіжий смак і характерний перцевий запах. Дуже ефектний опаловий базилік, у цієї трави темно-фіолетові листя, проте його аромат не настільки інтенсивний, як у зелених видів базиліка. Цікаво, що кожному виду базиліка відповідає власний аромат і ця «ароматна базилікова палітра» містить і анісові, і гіркуваті, і камфорні, і навіть карамельно-ванільні відтінки запахів.

Базилік запашний має пряме, сильно гіллясте і облиственне стебло висотою до 50-70 см. Продовгуваті листя рослини рідко-зубчасті. Всі частини рослини крім квіток і плода покриті волосками.

Цікавий хімічний склад рослини, адже саме завдяки йому рослина є одним з найбільш корисних. Так, надземна частина рослини містить аскорбінову кислоту, цукор, клітковину, білки, вітамін Р, провітамін А, камфору, глікозиди, сапоніни, мінеральні речовини. Крім того листя рослини є цінним джерелом каротину і рутина. Також з листя і стебел рослини отримують ефірну олію і чистий евгенол, які використовують у парфумерії, харчовій та фармацевтичній промисловості.

Застосування в медицині

Визнає цілющі властивості цієї корисної трави не тільки народна, а й офіційна медицина. Надземну частину рослини використовують для приготування настоїв, відварів, виробництва ефірної олії. Доведено, що ароматна трава має загальнозміцнюючі, спазмолітичні, протизапальні, антисептичні і ранозагоювальні властивості. Може при необхідності виступати в амплуа природного антибіотика.

Так, настій трави здавна застосовують як протикашльовий засіб при кашлюку, його ж при гастритах, пиєлітах, колітах, а також неврозах, епілепсії, головному болі, бронхіальній астмі, кишкових та печінкових кольках, при запаленні нирок і сечового міхура і при зниженому артеріальному тиску. Годуючим жінкам чай з базиліка рекомендується як лактогонний засіб, а при ангінах, стоматитах і зубному болі настій цієї трави рекомендується як знеболюючий засіб. Сік свіжого листя рослини допомагає при лікуванні важкозагоювальних ран, запаленні середнього вуха, екземі.

Широко відомі тонізуючі і пом’якшувальні властивості базиліка, тому в багатьох країнах ефірне масло рослини застосовують як пом’якшувальний засіб і додають його у ванни.

При цьому не можна забувати, що кожний сильнодіючий засіб має певні протипоказання і базилік в цьому сенсі не виняток. Оскільки базилік є сильним тонізуючим засобом, то препарати на його основі протипоказані при інфаркті міокарда, ішемічній хворобі серця, цукровому діабеті, тромбофлебіті, гіпертонічній хворобі.

Застосування в кулінарії

Саме широке застосування знайшлося базиліку в кулінарії різних країн. Так, в країнах Кавказу і Середньої Азії без нього не обходиться практично жодна страва. Мясні, овочеві страви, напої, салати, супи, паштети – скрізь жителі цих регіонів додають ароматний базилік.

Дуже люблять базилік в Європі. Так, у Франції поєднання томатів і базиліку вважається класичним, а в італійській кухні із зелених сортів базиліка готують знаменитий італійський соус песто.

Цікаво, що запашний базилік при термічній обробці втрачає свою основну цінність – аромат, а тому додавати його рекомендують або в холодні страви, наприклад, в салати або в гарячі страви за кілька хвилин до готовності.

У кулінарії базилік може виступати як соло, так і в поєднанні з іншими травами. Наприклад, дуже добре ця трава поєднується з м’ятою, естрагоном, коріандром, петрушкою, майораном.

Для тих, хто на дієті

Свіжа зелень базиліка – це всього лише 30 калорій. Тому враховуючи величезну користь базиліка, дієтологи настійно рекомендують включати його до складу різних дієт – це не тільки смачно і урізноманітнює меню, а й заповнить вітамінно-мінеральну утрату, яку відчуває організм практично при будь-якій дієті. А поєднання базиліка і розмарина використовують при безсолевій дієті як замінник солі.

І ще. Базилік відмінно росте на підвіконні, тому при бажанні ви можете мати його на своєму столі практично цілий рік. А ось в холодильнику ця трава тримається недовго – всього лише 3-4 дні.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
КОРИСНІ ВЛАСТИВОСТІ РОМАШКИ

КОРИСНІ ВЛАСТИВОСТІ ЛЛЯНОГО НАСІННЯ

КОРИСНІ ВЛАСТИВОСТІ ЧОРНОЇ СМОРОДИНИ