Набряк повік – це більше, ніж просто косметичний недолік. Він може стати справжньою проблемою, особливо якщо набряк настільки сильний, що заважає зору.

Більшість причин набряку нешкідливі, але, як відомо, невеликі проблеми можуть заподіяти великий дискомфорт. Набряк повік – це привід для звернення до окуліста або офтальмолога.

Якщо людина раніше вже стикалася з такою проблемою, то, ймовірно, цілком безпечно лікувати цей стан протягом декількох днів в домашніх умовах. Розглянемо можливі причини і лікування.

Ячмінь

ячмінь

Ячмінь (гордеолум) – це інфекція залоз, розташованих у повіках. Найбільш поширений тип ячменю вражає слізні залози, які знаходяться біля основи вій. Іноді ячмінь з’являється на внутрішній стороні повік.

Ячмінь зазвичай починається з появи червоного, сверблячого, хворобливого горбка. Протягом декількох годин або днів він стає схожим на прищ. В деяких випадках з білою головкою.

У більшості випадків інфекція вражає тільки одну слізну залозу і не вимагає ніякого лікування. Впоратися з болем допомагають теплі компреси.

У цей період часу варто уникати будь-яких засобів, які контактують з оком, у тому числі макіяжу і кремів для очей. Також, не варто чіпати ячмінь руками, так як це може поширити інфекцію та погіршити перебіг запалення.

Антибіотики зазвичай призначають у наступних випадках:

  • З’явилося відразу кілька вогнищ ячменю
  • Ячмінь дуже болючий
  • Симптоми погіршуються
  • З’явилася лихоманка
  • Погіршився зір

Якщо людина відчуває який-небудь з цих симптомів необхідно звернутися до лікаря.

Халязіон

Халязіон виглядає як ячмінь, але це не інфекція. Халязіон з’являється в результаті закупорки сальної залози ока.

Люди, у яких вже був халязіон, як правило, стикаються з ним знову. Однак, халязіон не болючий. Часто вміст халязіона виходить назовні саме по закінченню декількох днів. Прискорити процес допоможуть теплі компреси.

Коли халязіон стає дуже великий, він починає заважати зору і викликає біль. Відрізнити халязіон від яменя або серйозної очної інфекції буває дуже важко.

Якщо після декількох днів утворення не зникає, або ж з’являються інші ознаки інфекції, наприклад, лихоманка, варто звернутися до офтальмолога.

Алергія

Якщо опухла повіка супроводжується свербежем, почервонінням, водянистістью, причиною може бути алергія. Пил, пилок та інші поширені алергени можуть дратувати очі, викликаючи алергічну реакцію.

Очні алергії рідко представляють небезпеку, але можуть бути дуже неприємними.

З’ясувати і уникати алергенів – найкраща форма лікування, але отримати полегшення можна за допомогою антигістамінних препаратів, таких як Бенадріл. Безрецептурні очні краплі допоможуть зняти свербіж і сухість, але якщо симптоми зберігаються, необхідно звернутися до лікаря.

Виснаження

Виснаження або втома можуть стати причиною набряклих або опухлих повік. Затримка рідини в організмі протягом ночі також може вплинути на віки. Вранці повіки стають важкими і опухлими, особливо, якщо людина погано спала.

Якщо покласти голову на подушку, а до повік прикласти холодний компрес, набряк може зійти.

Плач

опухлі повіки

Тривалий сильний плач може сприяти розриву крихітних кровоносних судин в очах і повіках. Розпухлі після плачу повіки можуть бути результатом затримки рідини, яка викликана збільшенням припливу крові до області навколо очей.

Допоможуть – відпочинок, прохолодні компреси, подушка під голову і питна вода.

Засоби для макіяжу та догляду за шкірою

Попадання в око косметики або крему може викликати подразнення, що супроводжується почервонінням, набряком і болем.

Алергічні реакції на ці продукти також можуть стати причиною набряку. У таких ситуаціях необхідно скористатися штучними сльозами (краплями), які продаються в будь-якій аптеці. Якщо печіння продовжується або погіршується, необхідно звернутися до лікаря.

Уникайте використання відбілюючих крапель для очей або будь-яких інших засобів для зняття болю. Ці засоби можуть вступати в несподівані хімічні реакції з косметичними продуктами.

Орбітальний целюліт

Орбітальний целюліт – це інфекція, яка глибоко проникає в тканину повік. Вона швидко поширюється і часто надзвичайно болюча. Навіть крихітний розріз може стати місцем для проникнення достатньої кількості бактерій, що викликають орбітальний целюліт.

Якщо повіка дуже болюча, червона і опухла, необхідно звернутися за невідкладною медичною допомогою.

Орбітальний целюліт – серйозна інфекція, яка потребує лікування антибіотиками. Залежно від тяжкості інфекції, може навіть знадобитися введення внутрішньовенних антибіотиків.

Хвороба Грейвса

базедова хвороба

Хвороба Грейвса – це ендокринний розлад, обумовлений надлишковою секрецією тиреоїдних гормонів дифузною тканиною щитовидної залози. У цьому випадку щитовидна залоза помилково випускає клітини для боротьби з неіснуючою інфекцією в оці. Виділені антитіла викликають набряк і запалення.

Для лікування Грейвса здійснюють цілий ряд процедур, включаючи операції на щитовидній залозі і різні ліки.

Очний герпес

Окулярний (очний) герпес – інфекція герпесу в очах і навколо них. Хоча з цим захворюванням може зіткнутися кожен, найчастіше воно зустрічається у дітей. Деякі плутають окулярний герпес з кон’юнктивітом.

Щоб діагностувати герпес, лікарю необхідно зробити зішкріб культури бактерій, щоб перевірити наявність вірусу. Хоча вірус назавжди залишається в організмі, противірусні препарати можуть керувати симптомами.

Блефарит

У деяких людей більше бактерій на повіках і навколо них, ніж у інших. Ці бактерії можуть викликати стан, званий блефаритом.

У людей з блефаритом повіки можуть бути жирними, а вії покриті пластівцями, схожими на лупу. У деяких випадках повіки стають болючими і запаленими.

Блефарит – це хронічний стан, який не піддається лікуванню. Стан чергується різким погіршенням, а потім поліпшенням симптомів. Допоможуть – теплі компреси, ретельне видалення будь-якого макіяжу з очей та скраби для повік. Офтальмолог або окуліст може призначити антибіотичну мазь.

Іноді блефарит призводить до більш важкої інфекції. Якщо спалах блефариту гірше попередніх або посилилися хворобливі відчуття, зверніться до офтальмолога.

Закупорка слізних залоз

Коли слізний канал закупорений, усладнюється сльозовиділення, що призводить до болю і почервоніння повік. Новонароджені і немовлята особливо уразливі перед цією проблемою. Однак, до року симптоми часто поліпшуються.

У більшості випадків закупорений слізний проток доставляє дискомфорт, але не заподіює шкоду. Допомагають зняти набряк – теплі компреси. Спробуйте м’яко втерти набряклу область, щоб зменшити тиск і відкрити канал.

Закупорений слізний канал іноді може запалитися. Якщо повіка болить або з’явилася лихоманка, слід негайно звернутися до лікаря. Для лікування інфекції можуть бути призначені антибіотики. Якщо закупорені слізні протоки не відкриваються, лікарю, можливо, буде потрібно виконати медичну процедуру відкриття.

Кон’юнктивіт

Кон'юнктивіт

Кон’юнктивіт, також відомий як рожеве око, є запаленням кон’юнктиви ока, яка являє собою прозору тонку тканину, що тягнеться уздовж повіки та очного яблука. Це захворювання супроводжується почервонінням очного яблука, болем, свербінням і набряком повіки.

Найбільш поширеною формою кон’юнктивіту є вірусна інфекція, яка проходить сама по собі через 7-10 днів. Однак бактеріальна інфекція також може викликати кон’юнктивіт. Іноді причиною кон’юнктивіту може бути алергія або інші подразники, наприклад, парфум.

Впоратися з болем допоможуть теплі компреси. Крім того, необхідно:

  • Підтримувати гігієну очі
  • Відмовитися від використання косметики
  • Уникати тертя або торкання очі
  • Часто мити руки, щоб попередити поширення інфекції

Якщо симптоми погіршуються, біль стає сильнішим, а почервоніння не прояснюється через кілька днів, лікар може призначити антибіотики.

Джерело: Likar.info