Віра в чарівні властивості гімнастики для очей і захоплення раннім розвитком можуть коштувати вашій дитині зору.

Перевірте, чи не допускаєте ви цих помилок.

Захоплюватися раннім розвитком

Мода на ранній розвиток дитини часто є згубною для її здоров’я. Ні нервова, ні зорова системи, які формуються до 3-4 років, не готові до передчасних надмірних навантаженням. Таким чином, рано розпочаті з дитиною заняття малюванням, читанням, правописом можуть призвести до розвитку захворювань очей.

Не влаштовувати перерви при виконанні домашніх завдань

«Не встанеш з-за столу, поки не зробиш уроки!» — багатьом з нас так говорили батьки в дитинстві. Ми закінчили школу, виросли і тепер говоримо те ж своїм дітям. І начебто все правильно: привчаємо їх до працьовитості, дисципліни… а заодно псуємо їх зір.

Мало хто усвідомлює, що короткозорість розвивається не в школі, а вдома за виконанням домашніх завдань. В школі через кожні 40 хвилин бувають зміни, а під час уроків погляд переключається на дошку, то на зошит, тобто циліарні м’язи фокусують очі на різній відстані.

Вдома ж дитина сидить за підручниками і годину, і дві, а якщо переривається, то на смартфон. У результаті однотипне тривале навантаження поблизу. А якщо ще дитина працює не за столом, а на ліжку або на підлозі, то зорова система напружується ще більше, адже відстань між оком і предметом постійно змінюється.

Читайте також:  Особенности профилактического и планового обследования у офтальмолога

Тому батькам важливо стежити, щоб дитина під час виконання домашніх задній робив перерви через кожну годину. І краще в ці перерви відволікати його від смартфона — наприклад, попросіть допомогти помити посуд або накрити на стіл, запропонуйте повечеряти разом. Нехай її очі відпочивають.

Вважати, що прийом у офтальмолога не обов’язковий, якщо з очима «все нормально»

Багатьом батькам властива гіперопіка, і при найменшій скарзі вони готові затягати дитину по лікарях. Але на погіршення зору дитина зазвичай не скаржиться. Адже якщо зір падає на одному оці, а друге продовжує працювати з колишньою гостротою, то дитина буде бачити як і раніше і не помітить змін.

Тим більше за зовнішніми ознаками не зробиш висновки про такі захворювання, як астигматизм, амбліопія, анізометропія — це може побачити тільки офтальмолог. Тому я настійно рекомендую проходити профілактичні огляди у офтальмолога щорічно, навіть якщо вам здається, що все нормально.

Для дошкільнят свій режим відвідування офтальмолога: 1 місяць, 3 місяці, 6 місяців, 1 рік, 2 роки, 3 роки. Якщо ніяких відхилень не виявлено, то на наступний прийом можна прийти до 6 років.

Навіщо так часто ходити до офтальмолога? Справа в тому, що більшість очних патологій передаються у спадок, навіть короткозорість. Наприклад, за статистикою, якщо у одного з батьків знижений зір, то з імовірністю 50% воно буде знижено і у дитини. А якщо короткозорі обоє батьків, то є ймовірність 80%, що й у дитини розвинеться короткозорість. Краще бути насторожі і вчасно її «зловити». Грамотний офтальмолог повинен не тільки поставити діагноз «міопія», але і стабілізувати її, зупинити погіршення зору.

Читайте також:  Особенности профилактического и планового обследования у офтальмолога
Розраховувати на БАДи та гімнастику для очей

Бади з чорницею, таблетки з лютеїном, морквина, окуляри в дірочку, гімнастика для очей — все це марні засоби, які не надають ніякої дії на зорову систему.

Наприклад, очна патологія дитині передалася у спадок. Так само, наприклад, передається у спадок і цукровий діабет. Але люди ж не лікують діабет БАДами і гімнастикою. Так чому ж очі, наш основний орган сприйняття світу, повинен страждати від шарлатанських способів «лікування»?

Якщо ваша дитина зіткнулася з короткозорістю, то потрібно точно розуміти послідовність дій. Спочатку вам разом з лікарем короткозорість потрібно зупинити, потім постаратися її скорегувати. Сучасна офтальмологія може це зробити за допомогою апаратного, медикаментозного лікування та лазерної корекції зору.

Вважати, що окуляри псують зір

Батьки схильні вірити міфам, і нам на прийомі дуже часто доводиться ці розвінчувати міфи. Одна з таких помилок прийшла ще з радянських часів: нібито окуляри завдають шкоди очам, і якщо ти їх один раз одягнув, то вже не знімеш. Очі «злінуються», продовжить падати зір, скло в окулярах буде ставати все товстішим — тому окуляри під забороною, навіть якщо лікар їх прописав.

Читайте також:  Особенности профилактического и планового обследования у офтальмолога

Однак у випадку з дітьми надягають окуляри не просто для того, щоб краще бачити. Це метод лікування, корекції зору. І важливо розуміти, що якщо ви спостерігаєтеся у грамотного фахівця, то окуляри вам призначають тимчасово. Як тільки вдасться стабілізувати короткозорість і позбутися від супутніх патологій, якщо вони є, тоді можна обговорювати варіанти позбавлення від окуляр. Якщо короткозорість зупинилася і не росте три роки, то рекомендована лазерна корекція зору.

Висновок

Наостанок — ознаки, за якими можна зрозуміти, що у дитини псується зір.

  • Почерк, який змінився в гіршу сторону — став більшим, «кострубатим».
  • Дитина нахиляється занадто низько до зошита.
  • При перегляді телевізора дитина не сидить на дивані, а підходить близько до екрану, мружиться.

Якщо батьки візьмуться за роботу над своїми помилками і відмовляться від згубних стереотипів, то, можливо, дуже скоро ми зафіксуємо зниження епідемії короткозорості.

Автор: Ігор Азнаурян
Лікар-офтальмолог, доктор медичних наук