Не тільки недолік мінералів, що містяться в організмі, але і їх надлишок може привести до небезпечних наслідків для здоров’я, пише Sözcü. Видання наводить коментар фахівця з внутрішніх хвороб Османа Ерка, який розповів, чому потрібно стежити за балансом одного з життєво важливих елементів в тілі людини.

Баланс кальцію в організмі має життєво важливе значення, зазначає Ерк. “Недолік або надлишок цього мінералу може викликати безліч різних проблем зі здоров’ям, від остеопорозу до забудькуватості, від утворення каменів у нирках до серцевого нападу”, – розповідає експерт.

Кальцій, відомий всім своєю користю для здоров’я кісток, в той же час є дуже важливим мінералом для нервової і м’язової системи. Без кальцію одна клітина не може взаємодіяти з іншою, і наші м’язи не можуть скорочуватися. Кальцій також діє на артеріальний тиск і відіграє важливу роль у згортанні крові. Однак поряд з нестачею кальцію його надлишок також пов’язаний з серйозними ризиками для здоров’я, звертає увагу фахівець з внутрішніх хвороб, професор, доктор Осман Ерк (Osman Erk). Експерт розповів, що потрібно знати про цей мінерал…

Чому зменшується в організмі?

В організмі дорослої людини міститься в середньому 1,2 тисячі грамів кальцію. 99% від цієї кількості сконцентровано в кістках і близько 1% – в рідинах організму. Кальцій є одним з найважливіших будівельних блоків клітин, з яких складаються тканини організму. Це мінерал, необхідний для скорочення серцевого м’яза та інших м’язів. Раціон харчування в середньому включає 400-1000 міліграмів кальцію. Кальцій всмоктується в тонкому кишечнику, виводиться з організму з калом, потім і найчастіше через нирки.

Для здорового життя вкрай важливий баланс кальцію. Цей баланс забезпечується паращитовидними залозами, що знаходяться поруч з щитовидною залозою в області шиї, і вітаміном D.

Рівень кальцію в сироватці нижче 8,5 мг/дл називається гіпокальціємією (низький рівень кальцію). Дефіцит кальцію найчастіше виникає через дефіцит вітаміну D.

Гіпокальціємія також може розвинутися в результаті видалення паращитовидних залоз в ході операцій на щитовидній залозі, пошкоджень паращитовидних залоз, після інших оперативних втручань в області голови і шиї, а також на тлі радіотерапії шиї.

Як визначити?

Низький рівень кальцію, що виник раптово, може проявлятися в мимовільних скороченнях м’язів на зразок епілепсії, оніміння по всьому тілу, утрудненому диханні, схожому на астму, низькому артеріальному тиску, симптомах серцевої недостатності.

А при хронічно низькому рівні кальцію можуть спостерігатися такі ознаки, як катаракта, захворювання зубів і нігтів, зміна особистості, депресія, психоз, недоумство. У деяких людей, які лікувалися тривалий час від епілепсії, був виявлений низький рівень кальцію. Такі пацієнти часто звертаються в психоневрологічні клініки і, як правило, довго залишаються недіагностованими.

Не повинен бути високим

При надмірному вмісті кальцію в організмі (гіперкальціємії) цей мінерал накопичується в тканинах, і відбувається кальцифікація. Саме надлишок кальцію є найважливішою причиною цього стану. Чим більше відкладень кальцію в кровоносних судинах, тим більше поширений атеросклероз. А це вказує на підвищений ризик високого артеріального тиску і серцевого нападу.

Високий рівень кальцію також виникає при захворюванні на рак. Це може супроводжуватися такими симптомами, як сильне серцебиття, нудота, блювота, депресія, порушення свідомості, запор, металевий присмак у роті, часте сечовипускання. Якщо в аналізах крові рівень кальцію виходить за межі норми, слід перевірити рівень паратиреоїдного гормону, вітаміну D і фосфору.

Які способи лікування?

Для загального здоров’я і балансу кальцію необхідно неодмінно вдаватися до допомоги сонячних променів. 20-30 хвилин сонячних ванн в день буде достатньо.

Для надходження кальцію в організм в достатній кількості в раціоні обов’язково повинні бути присутніми зелені листові овочі і фрукти. З продуктів тваринного походження (м’ясо, молоко, молочні продукти) неможливо отримати достатньо кальцію.

Оскільки ці продукти мають кислу структуру, організм для підтримки балансу витягує з кісток велику кількість кальцію і магнію, і через надмірне виведення кальцію з сечею досягти балансу стає неможливо. Тому не рекомендується надмірне вживання згаданих продуктів.

У тих випадках, коли всіх цих заходів стає недостатньо, слід приймати два-шість грамів кальцію в день і доповнити раціон вітаміном D.

Однак, перш ніж приймати кальцієві добавки, необхідно спробувати отримати цей потрібний мінерал з продуктами харчування. Але, якщо, незважаючи на пильну увагу до харчування, потреба в кальції як і раніше зберігається, тоді слід застосовувати лікарські препарати обов’язково під наглядом лікаря.