Нестримне блювання вагітних є одним з видів раннього гестозу. Це стан зустрічається рідко і вимагає обов’язкової лікарської допомоги.

Гестоз

Гестози (раніше – токсикози) представляють собою ускладнення нормально протікаючої вагітності, які характеризуються порушенням роботи багатьох органів і систем організму. Гестози прийнято розділяти на ранні та пізні. Ранні гестози включають слинотечу, блювоту, неприборкану (надмірну) блювоту. Вважається, що при першій вагітності ранній гестоз проявляється сильніше.

До пізнього гестозу відносяться нефропатія, водянка, прееклампсія, еклампсія. Рідкісними формами гестозів є дерматози вагітних, тетанія, бронхіальна астма вагітних, артропатія, остеомаляція, хорея, HELLP-синдром, невропатія.

Блювота у вагітних

Нудота і блювання під час вагітності виникає частіше у курців, жінок старше 35 років, при багатоплідній вагітності. Також вважається, що у виникненні ранніх гестозів грає роль генетична схильність. Загальний стан жінки значною мірою впливає на протікання вагітності. Так, недостатність поживних речовин, нераціональне харчування, дефіцит або надлишок маси тіла, артеріальна гіпертензія, цукровий діабет, гастрит, виразкова хвороба, коліт, мігрень, психічні розлади, захворювання щитовидної залози та багато інших екстрагенітальних патологій сприяють виникненню нудоти і блювання у вагітних.

Читайте також:  Прийом веде кваліфікований ортопед-травматолог – не зволікайте!

Блювота вагітних – це патологічний стан, який виникає в першій половині вагітності. Спостерігається блювання більше ніж у половини вагітних. Залежно від ступеня тяжкості блювоти розрізняють три форми даного порушення. Частота блювоти при I ступені (легка форма) не перевищує п’яти разів на добу. Самопочуття жінки при цьому значно не порушується. Втрата маси тіла становить не більше трьох кілограм, частота пульсу – не більш 80 ударів / хвилину. Лабораторні показники (аналізи сечі і крові) без відхилень. II ступінь (блювота середнього ступеня тяжкості) характеризується слабкістю, запамороченням, зрідка – підвищенням температури тіла до субфебрильних цифр. Блювота при цьому виникає 6-10 разів на день, втрата маси тіла становить більше трьох кілограм за 7-10 діб. Частота пульсу збільшується до 90-100 ударів / хвилину, артеріальний тиск трохи знижений. В аналізі сечі – позитивна реакція на ацетон.

Читайте також:  Елайнери та їх переваги перед брекетами

Нудота і блювання спостерігаються у більшості жінок під час першої вагітності. Однак нестримне блювання вагітних (III ступінь тяжкості) є рідкісним порушенням, яке зустрічається приблизно в 0,5-2% випадках. При надмірній блювоті загальний стан вагітної різко погіршується, виникає слабкість, розлади сну, шкіра стає сухою і в’ялою. Повторюється блювота до 25 разів на добу, як у денний, так і в нічний час. Втрата маси тіла становить більше 5% ваги жінки до вагітності.

При нестримній блювоті вагітні не можуть приймати воду і їжу, внаслідок чого розвиваються порушення водно-електролітного балансу, зневоднення, кетоацидоз. Температура тіла субфебрильна, пульс частішає до 120 ударів / хвилину, артеріальний тиск знижується. Кількість виділеної сечі зменшується, а в лабораторному аналізі відзначається різко позитивна реакція на ацетон, білок. Також при нестримній блювоті в крові збільшується концентрація білірубіну, креатиніну.

Лікування при нестримній блювоті вагітних

При нестримній блювоті вагітних госпіталізація в стаціонар необхідна. Лікування проводиться під обов’язковим контролем динаміки маси тіла вагітної, концентрації ацетону в сечі.

Читайте також:  Пієлонефрит хронічний

Комплексне лікування при нестримній блювоті вагітних включає дотримання охоронного режиму, нормалізацію водно-електролітного балансу, застосування антиеметиків (протиблювотних засобів) центральної дії, ін’єкційне введення лікарських препаратів. При надмірній блювоті використовуються також комбіновані препарати, що містять блокатор Н1-гістамінових рецепторів і піридоксин (вітамін B6). Крім того, при виникненні тяжкої блювоти вагітним потрібно внутрішньовенне введення поживних речовин – глюкози, амінокислот, вітамінів, мінералів.

У дуже рідкісних випадках, при розвитку вкрай важкого стану внаслідок нестримного блювання, а також при неефективності проведених лікувальних заходів, в інтересах життя жінки доводиться переривати вагітність.

Таким чином, нудота і неважка блювота можуть виникати у багатьох жінок під час першої вагітності. Проте такий вид раннього гестозу, як нестримне блювання вагітних, виникає рідко; тим не менш, це патологічний стан вимагає негайного проведення адекватних лікувальних заходів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
РАННІЙ ТОКСИКОЗ ВАГІТНИХ

ВІТАМІНИ ДЛЯ ВАГІТНИХ