Найчастішим проявом метеочутливості є головний біль. І атмосферний тиск грає важливу роль в розвитку цього симптому.

Вплив атмосферного тиску на самопочуття

Комфортним для людини вважається нормальний атмосферний тиск 760 мм рт.ст. (1013,25 гПа) на рівні моря. Цей показник зменшується зі збільшенням висоти і зростає при зниженні температури повітря.

Як відомо, атмосферний тиск постійно змінюється. Його циклічні зміни пов’язані з добовими, річними, сезонними та іншими циклами в природних метеорологічних процесах. Нециклічні зміни спостерігаються при формуванні і руйнуванні циклонів і антициклонів.

Сильними стрибками атмосферного тиску прийнято вважати міждобові перепади від 10 гПа, різкими – 8-10 гПа, помірними – 4-8 гПа, а слабкими – до 4 гПа. Незначні перепади тиску звичайно ніяк не відбиваються на самопочутті людей. Вони врівноважуються внутрішнім тиском організму. Але чим різкіший перехід, тим організм людини до нього дошкульніший. Тому атмосферний тиск є одним з найважливіших погодних факторів, що впливають на здоров’я і самопочуття людей. Його коливання можуть відчувати на собі навіть ті, хто вважає себе здоровим і не відносить до групи метеозалежних. Головний біль і атмосферний тиск – симптом і фактор, поєднання яких зустрічається досить часто.

Знижений атмосферний тиск (циклон) зазвичай супроводжується підвищеною вологістю, опадами, хмарністю, незначним підвищенням температури повітря. Під час циклону повітря бідне киснем. Це відбивається на роботі системи кровообігу. При різкому зниженні тиску накопичується надмірна кількість розчинених газів в крові, тканинах і різних органах. Основні прояви негативного впливу циклону на людину – загальна слабкість, утруднення дихання, задишка, мігрень, погіршення роботи шлунково-кишкового тракту. Найбільш схильні до впливу циклону люди з низьким артеріальним тиском, порушеннями функції дихання, серцево-судинними захворюваннями.

Підвищений атмосферний тиск (антициклон), як правило, супроводжують ясна безвітряна погода без різких перепадів вологості і температури. Однак при цьому в повітрі в рази збільшується кількість різних шкідливих домішок. На що гостро реагують алергіки і астматики. Впливу антициклону також схильні люди з підвищеним кров’яним тиском.

Серцеві і головні болі, зниження працездатності, загальна слабкість – ось основні прояви впливу антициклону на людський організм. Крім того, підвищений атмосферний тиск сприяє зниженню імунітету. Значить, організм стає більш чутливим до інфекцій.

Головний біль і зміна атмосферного тиску

Головний біль – найпоширеніша скарга людей на тлі зміни погодних факторів. Зазвичай, цей симптом з’являється за 1-2 дні до зміни погоди. Механізм його виникнення поки остаточно не вивчений. Вважається, що при різких перепадах атмосферного тиску серцево-судинна система не встигає синхронізувати кров’яний тиск із зовнішнім атмосферним. В результаті при різкому падінні атмосферного тиску судини розширюються, а при різкому підвищенні – звужуються. Внаслідок цього виникають головні болі. На їх вираженість впливають швидкість і величина переходу, а також поєднання з іншими погодними факторами. Ймовірно, на метаболізм мозку і серцево-судинну систему також впливає різкий перехід:

  • від спекотної, теплої і сухох погоди з низькою хмарністю до дощової похмурій погоді
  • від невисоких морозів з чергуванням з нульовою температурою до морозної і дуже морозної погоди
  • від невисоких морозів до похмурої, хмарної, дощової погоди
  • від сильних морозів до слабо морозної погоди.
Як собі допомогти?

Підготовка до змін погодних умов допоможе легше адаптуватися до цього періоду. Перш за все, важливо звести до мінімуму психологічне і фізичне навантаження на організм. По можливості, відкладіть початок важливих справ і приділіть час відпочинку і відновленню сил.

Щоб знизити негативний вплив циклону, пийте більше рідини. Це допоможе контролювати рівень кров’яного тиску. Принесуть користь контрастний душ, повноцінний спокійний сон, ранкова чашка кави. Протягом дня можна пити настоянку лимонника або женьшеня.

Вплив антициклону допоможуть полегшити ранковий підбадьорливий контрастний душ і легка гімнастика. Не переїдайте протягом дня.

Якщо, незважаючи на рекомендації, адаптація до зміни атмосферного тиску проходить складно, а головні болі почастішали, варто звернутися до лікаря.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ГОЛОВНИЙ БІЛЬ І ПСИХОСОМАТИКА

НАРОДНІ ЗАСОБИ ВІД ГОЛОВНОГО БОЛЮ