Це захворювання зустрічається досить часто. Однак запускати його не можна – це може призвести до інвалідності.

У народі поперековий остеохондроз дуже точно характеризують буквально в двох словах – спину заклинило. І все відразу розуміють , про що йде мова : людина нахилилася , а несподіваний і дуже гострий напад болю не дає їй випрямитися . І чим старша людина , тим більше вона ризикує познайомитися з цим захворюванням , а в літньому віці з ним стикаються до 90 % людей.

Але в особливій групі ризику – люди , які ведуть малорухливий спосіб життя , а таких сьогодні більшість. Причому , незалежно від віку, тому поперековий остеохондроз все частіше називають хворобою , якій «всі віки покірні» .

Причини захворювання

Якщо на хребет і м’язи тулуба навантаження розподіляється нерівномірно і це відбувається постійно, протягом кількох років , то міжхребцеві диски ( образно їх можна назвати амортизаторами хребта) пошкоджуються і випинаються між хребцями , тим самим здавлюючи спинномозкові нерви. Результат цього процесу , так званий корінцевий синдром , який супроводжується больовими відчуттями , а також призводить до обмеження рухливості хворого ділянки спини – в даному випадку її поперекового відділу .

Звичайно , ситуація , коли у хворого поперековим остеохондрозом може заклинити спину , критична – вона не трапляється несподівано , так сказати , ні з того , ні з сього. Тому є сенс протестувати свій організм на наявність цієї проблеми , яка формується поволі , роками , а основні початкові симптоми її такі:

  • виснажливий , тягнучий біль в попереку ( на початковій стадії може бути помірною , далі болі стають дуже сильними ) ;
  • хворий відчуває обмеження рухливості в поперековому відділі хребта;
  • можуть виникати проблеми під час ходьби , аж до оніміння ніг;
  • в запущеній стадії хвороби через постійне здавлювання міжхребцевих судин і нервів можуть виникати захворювання внутрішніх органів.

Якщо помічаєте щось таке , постарайтеся не затягувати – зверніться до терапевта або невролога – фахівець призначить адекватний комплекс терапії , що дозволить запобігти гострий розвиток ситуації.

Що робити , якщо все-таки « скрутило »

Коли спину « скрутило » несподівано , тобто , у людини трапилося загострення поперекового остеохондрозу , важливо знати , які заходи вжити в першу чергу до приїзду швидкої допомоги , яку викликати потрібно обов’язково. Отже, перші заходи невідкладної допомоги при гострому нападі :

  1. Не намагайтеся допомогти людині розпрямитися – це може не тільки викликати новий напад болю , але навіть викликати ще більший зсув хребців і привести до паралічу .
  2. Якщо це можливо , то доведіть людину до ліжка , дивану і допоможіть йому прилягти.
  3. Не торкайтеся до хворої ділянки спини , якщо напад дуже сильний і дайте хворому знеболюючий препарат , щоб хоча б частково зняти больовий синдром.
  4. Коли біль терпима , і можливо доторкнутися до хворої ділянки , обробіть її знеболюючою маззю .

І тільки після огляду лікар вирішить , чи потребує хворий термінової госпіталізації або його стан дозволяє проводити лікування вдома .

Лікування остеохондрозу

Безумовно , першорядне завдання в лікуванні остеохондрозу – це усунути больовий синдром. Після чого на порядок денний виступають два рівнозначно важливих питання : відновлення рухової активності в ураженому відділі хребта і усунення фактора здавлювання спинномозкових нервів.

Мета лікування : або домогтися повного одужання ( це можливо , якщо хвороба не носить запущений характер) або викликати тривалу стійку ремісію і максимальне відновлення рухових функцій.

Консервативне лікування поперекового остеохондрозу включає в себе введення знеболюючих препаратів , протизапальну і загальнозміцнюючу терапію , фізіотерапію , масаж , мануальну терапію , ЛФК .

Оперативне втручання показане в тих критичних випадках , коли через сильний зміщення позвонкового диска є небезпека паралічу. Зазвичай за допомогою хірургічного втручання вирішують такі завдання: видаляють грижі хребцевого стовпа , усувають рубці , спайки , кісткові нарости на хребцях (вони можуть викликати біль) , протезуют міжхребцеві диски штучними матеріалами.

Поряд з традиційною медициною при лікуванні поперекового остеохондрозу рекомендують і довели свою еффективність народні засоби. Це компреси з відвари лікарських трав ( шавлія , м’ята ) , примочки на основі оцту і скипидару. Хворий поперековий відділ дуже любить « погрітися » , тому його корисно обмотувати шарфом або хусткою з овечої або собачої шерсті.

Реабілітація

Щоб закріпити ефективний результат після проведеного консервативного або оперативного лікування , необхідно дуже серйозно поставитися до реабілітаційних заходів . Курс реабілітації проводиться зазвичай в період ремісії на базі спеціальних лікувально-фізкультурних центрів.

Насамперед , курс реабілітації спрямований на відновлення максимально можливого обсягу рухів в поперековому відділі хребта. Програма розробляється індивідуально для кожного пацієнта і включає ЛФК , масаж , фізіотерапію , мануальну терапію та інші процедури.