Як не допустити викривлення хребта у дітей, і що робити з уже викривленим хребтом.

«Молода» хвороба

Сколіоз, це хвороба опорно-рухового апарату, при якій відбувається бічне викривлення хребта. Як правило, сколіоз виникає в дитячому віці, і в міру росту дитини хвороба прогресує. Ступінь викривлення хребта вимірюється в градусах. Деформація хребта в 10 градусів і більше вважається істинним сколіозом.

Доктор медичних наук Інституту патології хребта та суглобів ім. професора А.М. Ситенка АМН України Андрій Мезенцев говорить, що люди часто плутають порушення постави з таким важким захворюванням, як сколіоз. Лікар зазначає, що висота шкільної парти і манера сидіти дуже важливі для формування гарної постави, проте згідно закордонним дослідженням лише 2-3% дітей мають діагноз сколіоз.

Близько 80% випадків сколіозу є ідіопатичною формами хвороби, це коли неможливо з’ясувати причину захворювання. Лікарі-ортопеди ні в якому разі не радять жартувати зі сколіозом, адже запущені форми хвороби можуть викликати серйозні порушення в організмі: погіршення рухливості хребта, порушення роботи внутрішніх органів, остеохондроз, розвиток міжхребцевих гриж.

На що звернути увагу?

Часто сколіоз протікає безболісно. Тому ця недуга складно діагностувати на початкових етапах. Сколіоз стає помітним уже в більш прогресивних формах. Приводом звернутися до лікаря є такі зміни зовнішніх характеристик дитини:

· Якщо одне плече вище іншого;

· Якщо одне стегно вище іншого;

· Якщо одна лопатка більш випнута, ніж інша;

· Якщо з одного боку випинаються ребра;

· Якщо одна рука здається довше іншої.

У всякому разі, навіть якщо ви і не помічаєте таких відхилень, все одно візьміть за правило щороку відвідувати лікаря-ортопеда. Завдяки такій звичці ви врятуєте свою дитину від сколіозу, а якщо хвороба настане, то її можна буде «присікти» ще на початкових стадіях.

Як лікувати сколіоз?

Лікування сколіозуЯкщо кут деформації хребта не перевищує 20 градусів, то лікування зводиться до фізіотерапевтичних методів та лікувальної фізкультури. У такому випадку в період швидкого розвитку дитини необхідно двічі на рік проходити рентгенологічне обстеження.

Лікарі-фізіотерапевти відзначають, що при викривленні хребта дуже ефективно плавання, а от важка атлетика таким дітям протипоказана через нерівномірне (і часто надмірне) навантаження на хребет. Робота з фізіотерапевтом допомагає дитині поліпшити поставу, нормалізувати роботу легенів, а також зміцнити м’язи спини.

При викривленні хребта на 20-40 градусів необхідно носити спеціальний фіксуючий корсет, який варто носити щодня. Такий корсет фіксує хребет і перешкоджає прогресуванню хвороби. При деформації хребта на 40 і більше градусів показано хірургічне втручання.

Після того, як скелет повністю сформувався, сколіоз як правило, не прогресує. Тому, якщо у дорослої людини є викривлення до 40 градусів, то такій людині хірургічного втручання не знадобиться.

Що можете зробити ви?

Піклуватися про здоровий хребет дитини потрібно вже з дитинства. У цьому зв’язку лікарі-педіатри не рекомендують привчати дитину сидіти раніше покладеного терміну. Якщо малюк ще повзає, то немає ніякої необхідності змушувати його сидіти. За спостереженнями, малюки, які швидко привчаються сидіти, мають схильність до різних порушень хребта, в тому числі і до сколіозу.

Величезною проблемою для дітей є перевантажені портфелі. Подбайте про те, щоб дитина брала із собою мінімум підручників, а також у школяра повинен бути ортопедичний рюкзак.

Слідкуйте за тим, як ваша дитина сидить за столом. Його постава повинна бути прямою, а коліна повинні бути зігнуті під прямим кутом. І обов’язково привчайте вашу дитину до спорту, особливо до плавання.