Здатність очей пристосовуватися до різного освітлення називають світловою адаптацією. Але іноді трапляються збої.

Здатність органів зору пристосовуватися до різних умов освітлення вчені вивчають давно. І, що цікаво, у одної і тої ж людини ця здатність постійно змінюється протягом усього життя, наприклад, в нормі до 20-30 років світлова чутливість наростає, а досягнувши свого піку, починає поступово знижуватися. Також адаптація зору залежить від безлічі різних факторів, таких як вагітність, зміна температури повітря, психічні переживання, перепади тиску і тд.

На сьогоднішній день фахівці говорять про світлову та темнову адаптації, а також вивчають різні порушення зору, які виникають внаслідок зміни світла. Слід зауважити, що досліджень на тему темнової адаптації проводиться на порядок більше, у зв’язку з чим цей аспект є більш вивченим. Так що ж це таке?

Темнова адаптація

Якщо світлова адаптація – це здатність очей пристосовуватися до умов підвищенної освітленості, то темнова адаптація, відповідно, навпаки, пристосування ока в умовах зниженого освітлення. У нормі максимум світлочутливості при темновій адаптації досягається протягом 30-45 хвилин, якщо ж процес іде зі збоями, то говорять про зниження темнової адаптації.

Вчені цей стан називають гемералопія, а народний синонім даного стану – куряча сліпота. З’ясовано, що гемералопія буває вродженою (внаслідок чого вона виникає поки невідомо) і набутою, а у виняткових випадках навіть може мати сімейно-спадковий характер.

Чи це проблема?

Хтось скаже зі скепсисом: «Ну, бачить трохи гірше людина в темряві. Чи це проблема? Адже жити це йому не заважає ».

Насправді порушення темнової адаптації загрожують цілим рядом можливих проблем і багато серйозних розладів зору починаються саме з цього стану. Почнемо з того, що набуті гемералопії нерідко супроводжують захворювання сітчастої оболонки ока. Це може бути і відшарування сітківки, і її пігментна дистрофія, і запальні ураження сітківки. Постраждати також може і зоровий нерв, вірогідні його атрофія і застійний диск. Також придбана гемералопія може бути симптомом короткозорості, глаукоми та інших захворювань органів зору.

Крім того існує цілий ряд професій, коли хороший зір в темряві просто необхідно. У таких випадках обов’язково проводиться дослідження темнової адаптації при професійному відборі і наступних планових медоглядах. Зрозуміло, що фахівці, які не пройшли тест, не будуть допущені до виконання своїх службових обов’язків. Так що, як бачите, куряча сліпота може стати передвісником цілком реальних проблем.

Дослідження та діагностика

Адаптометр – це спеціальний прилад, який визначає темновую адаптацію. Дія заснована на кількісному обліку сприйняття інтенсивності світлового подразнення.

В офтальмологічній практиці застосовують різні прилади – адаптометри Дашевського Нагеля, Гартінгера і тд. А у вітчизняних лікарнях найчастіше використовують адаптометри Білостоцького – дуже зручний і простий у застосуванні.

Параметри, за якими визначаються порушення темнової адаптації:

  • досягнення максимальної світлової чутливості протягом перших 30-45 хвилин;
  • чим менше око було адаптоване до світла, тим швидше повинна наростати світлова чутливість;
  • в процесі темнової адаптації світлочутливість підвищується в 10 тисяч разів і більше;
  • після того як людина перебуває в темряві 45 хвилин світлова чутливість підвищується, але незначно.

При діагностиці обов’язково враховується вік пацієнта, так як стандарти норми в 6, 10 або, наприклад, в 30-40 років будуть різними. А в деяких вікових категоріях вони можуть збігатися, так, крива темнової адаптації в 12-14 років (у цьому віці ще відбувається підвищення світлової чутливості) збігається з кривою дорослих 30-40 років, коли світлова чутливість вже починає поступово знижуватися. А залежить хід кривої темнової адаптації від швидкості фотохімічної реакції в сітківці ока.

На що звернути увагу
  • У сутінках людина починає бачити значно гірше. Адаптація до сутінкового висвітлення або відбувається тривалий час, або не настає взагалі.
  • Різкий перехід з яскравого світла в слабо освітлений простір може викликати на час різку втрату зору.
  • Людині також важко орієнтуватися в цій ситуації в просторі.
  • Які-небудь больові відчуття можуть бути відсутні, а в денний час людина з порушеннями темнової адаптації зовсім не відчуває дискомфорту.

У тому випадку, якщо проблема дійсно є, рекомендується не затягувати з візитом до офтальмолога. Спеціаліст з’ясує різновид гемералопії, якщо це не основне захворювання, а симптом, то визначить основний діагноз, після чого призначить відповідне лікування. Наприклад, при есенціальній гемералопії лікування буде полягати в повноцінному харчуванні з додаванням вітамінів групи В і А, а от якщо з’ясується, що це симптоматична гемералопія, то лікування буде набагато більш серйозним, аж до оперативного втручання.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ОСНОВНІ МЕТОДИ ОЗДОРОВЛЕННЯ ОЧЕЙ

ДІЄТА ПРИ ПРОБЛЕМАХ ІЗ ЗОРОМ