Запальна патологія повік в більшості випадків є результатом впливу інфекції.

Патологія повік становить приблизно 10% у загальній структурі захворювань очей. У багатьох випадках ця патологія має запальну природу.

Запалення у віках найчастіше викликано впливом зовнішніх факторів: потраплянням інфекції або проникненням стороннього предмета. Рідше запальні процеси в століттях – наслідок алергічних захворювань, себореї. Цей процес може вражати одну або обидві повіки. Він проявляється припуханням, болем в області ока і повік. Інші симптоми залежать від його причини.

До запальної патології повік відносяться ячмінь, блефарити, абсцес, флегмона, бешихове запалення та герпетичне ураження шкіри вік, контагіозний молюск, мейбоміт, халязіон, токсидермія.

Ячмінь

Ячмінь – досить поширене захворювання. Він являє собою гостре гнійне запалення волосяного мішечка вії або сальної залози Цейса. Також існує внутрішній ячмінь – запалення часточки мейбомієвої залози.

Захворювання викликане бактеріальною інфекцією (в переважній більшості випадків – золотистим стафілококом). Найчастіше ячмінь з’являється на тлі ослабленого імунітету.

Симптоми: набряк краю повіки, почервоніння, болючість. Через 2-4 дні на припухлості утворюється гнійник з білою головкою або скоринкою. Незабаром він прориває, і відбувається очищення.

Для лікування в перші дні захворювання рекомендується обробляти ячмінь етиловим спиртом, настойкою календули, йодом або зеленкою. Рідина не повинна потрапити на рогівку ока. Після розтину ячменю в кон’юнктивальний мішок закапують антисептичні очні краплі. У разі ускладнень показані вплив сухим теплом під наглядом фахівця, фізіотерапія. Можливе призначення антибактеріальних засобів.

Читайте також:  Особенности профилактического и планового обследования у офтальмолога

Якщо ячмінь внутрішній, може знадобитися оперативне втручання.

Флегмона століття

Являє собою розлите запалення тканин повіки. Часто розвивається як ускладнення ячменю.

Симптоми: почервоніння, щільний набряк повіки, болючість при дотику. Захворювання супроводжується високою температурою і головним болем.

Лікування. Консервативне лікування включає прийом антибактеріальних, дезінтоксикаційних, антигістамінних препаратів, вітамінів. При скупченні гною показано термінове хірургічне розтин і дренування флегмони.

Абсцес повіки

При абсцесі повіки на тлі гострого запального процесу утворюється локальний гнійник. Зазвичай абсцес виникає з інших захворювань (ячмінь, виразковий блефарит, фурункул тощо) при відсутності адекватного лікування.

Симптоми: опухання повіки, почервоніння і жар в області повіки, сильна розпираючий біль. Абсцес наростає довго і болісно, часто супроводжується підвищенням температури тіла і головним болем.

Лікування. Необхідно розтин і дренування абсцесу під наглядом офтальмолога. Звичайно потрібно прийом антибіотиків.

Бешихове запалення шкіри повіки

Ця запальна патологія повіки представляє собою інфекційно-алергічне захворювання шкіри повіки. Найчастіше збудником є гемолітичний стафілокок.

Читайте також:  Причини відчуття печіння в очах

Симптоми: кода набрякла, лискуча, яскраво-червона. Запалена область відділена від здорових тканин неправильною лінією. Супроводжується свербінням, нездужанням, підвищенням температури, збільшенням регіонарних лімфовузлів.

Лікування включає антибіотикотерапію місцеву, всередину і внутрішньом’язову, десенсибілізуючу терапію, УВЧ, УФО. Може знадобитися хірургічне лікування, яке полягає в видалення некротичних тканин.

Герпетичне ураження повік

Захворювання викликане вірусами простого герпесу або оперізувального лишаю.

Симптоми. При ураженні простим герпесом на шкірі повіки утворюються бульбашки, які швидко лопаються. Потім ерозірованні ділянки шкіри покриваються епітелієм. Біль зазвичай помірна.

Захворювання, викликане вірусом оперізуючого лишаю, протікає важче. Зазвичай патологічний процес розвивається на верхньому повіки одного з очей і супроводжується сильним болем. Вміст пухирців поступово каламутніє і змінює консистенцію. Бульбашки приймають вид пустул. Після їх засихання і отпадання на шкірі утворюються рубці.

Лікування. Пацієнтам призначають противірусні мазі (бонафтон, ацикловір, флореналь).

Блефарит

Для блефариту характерне запалення війкового краю повіки. Розрізняють виразкову і лускову форми захворювання.

Симптоми і лікування блефарити різні залежно від його причини (інфекційні, алергічні, надлишкове вироблення секрету мейбомієвих залоз, патології слезоотводящих шляхів та інші). У цьому зв’язку виділяють особливі форми блефаритов: мейбомієвий блефарит (блефарокон’юнктівіт), демодікозний блефарит і блефарокон’юнктівіт, кутовий блефарит.

Читайте також:  Особенности профилактического и планового обследования у офтальмолога

Блефарит може бути гострим або хронічним.

Халязіон (Градина)

Це хронічне запалення мейбомієвої залози розвивається внаслідок закупорки її протоки. Часте ускладнення мейбомієвих блефаритів.

Симптоми. Утворення має вигляд горошини і тісно пов’язане з хрящем повіки. Ознак запалення на шкірі немає. Ці утворення можуть бути як поодинокими, так і множинними.

Лікування зазвичай хірургічне, але можливо самостійне розсмоктування або розтин.

Контагіозний молюск

Це вірусне ураження шкіри повік не супроводжується вторинним запаленням.

Симптоми: являє собою чітко окреслені жовтуваті вузлики розміром до 2 мм з невеликим поглибленням в центрі.

Лікування. Вміст вузликів видавлюють пінцетом або вискоблюють, а потім обробляють 10%-м розчином йоду.

Токсидермія повік

Це гостре запалення шкіри вік алергічного характеру розвивається у відповідь на укуси комах, вплив пилку, вживання деяких продуктів і ліків.

Симптоми: на шкірі вік з’являються висипання різної форми.

Лікування. Усунення причини, що викликала токсидермія., Використання антигістамінних і десенсибілізующих засобів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
БАКТЕРІАЛЬНІ ЗАХВОРЮВАННЯ ОЧЕЙ

ЯЧМІНЬ: ЕТІОЛОГІЯ, ПАТОГЕНЕЗ, ЛІКУВАННЯ, ПРОФІЛАКТИКА

ЯК ЗНЯТИ НАБРЯКИ ПІД ОЧИМА