Загальний корінь («психо» – душа) цих професій багатьох вводить в оману: до кого ж з фахівців звернутися, якщо що?

Загальною справою для всіх трьох фахівців є те, що всі вони професіонали у сфері психічного здоров’я. Але компетенції кожного з них дуже чітко позначені, через що не всі вони є взаємозамінними фахівцями. Тому щоб постукати в правильні двері, потрібно розібратися в професійних компетенціях фахівців з людським душам.

Інакше … Ну тут є два варіанти. Якщо фахівець чесна людина, а ви прийшли не за адресою, то він вкаже вам вірний напрямок, тобто, порадить, куди піти з вашою проблемою. У цьому випадку, ви не втратите ні часу, ні грошей. Ну а якщо він не порядний, то самі розумієте: гроші на вітер, а з ними час і надії на зцілення. До того ж, поки втрачаєте час, і проблема може посилитися. Тому якщо назріла необхідність в «швидкій душевній допомозі» не полінуйтеся прозондувати ринок і розібратися хто в чому компетентний.

Психіатр

Це фахівець з вищою, причому, зверніть увагу МЕДИЧНОЮ освітою, а його основною спеціалізацією є психіатрія. Основна сфера діяльності дипломованого психіатра розлади психіки, а це такі захворювання як шизофренія, психози, порушення мислення, недоумство, епілепсія. У сфері його компетенції також лікування алкоголізму і наркоманії (звичайно, в тандемі з лікарем-наркологом), корекція важких депресивних станів, неврози.

При оцінці психічного стану психіатр також проводить оцінку соматичного стану пацієнта (стан внутрішніх органів і систем). При призначенні лікування психіатри практикують комплексний підхід. Мається на увазі, що лікують вони не тільки душу, а й тіло, а застосовувані ними методи можуть бути дуже різноманітними: це і медикаментозне лікування, і фізіопроцедури, і спеціальні психотерапевтичні техніки. Компетентний і досвідчений психіатр цілком здатний виконувати функції психотерапевта і тим більше психолога.

Коло діяльності психіатра досить широке, невже це означає, що звертатися до нього можна у всіх випадках, коли є ті чи інші проблеми душевного властивості? Якщо ситуація дійсно дуже серйозна, то так, але в більшості випадків достатньо буде допомоги більш вузьких фахівців. До психіатра слід йти в тих випадках, коли:

 • у людини є неврологічний або психіатричний діагноз;
 • є розлади уваги, пам’яті, мислення, сприйняття;
 • тривалі і (або) різкі зміни поведінки;
 • людина залежна від алкоголю або наркотичних засобів;
 • людина одержима нав’язливими ідеями, станами, схильна до спалахів гніву та агресії, її переслідують постійні думки про суїцид.
Психотерапевт

Дуже часто такі фахівці уточнюють: лікар-психотерапевт. І це пояснює багато чого: у людини за плечима медичний вуз, спеціальність «психіатр», спеціалізація «психотерапевт». Це дає йому право на застосування медикаментів у своїй практиці, але у своїй діяльності психотерапевти насамперед роблять акцент на психотерапевтичні техніки, а основним їх знаряддям є все ж не медикаменти, а слово. Зазвичай фахівець вибирає якусь одну техніку (рідше декілька). Це може бути гештальт-терапія, психоаналіз, когнітивно-поведінкова терапія та багато інших.

Психотерапевт і психіатр – з медосвітою та суміжною спеціалізацією, але – психотерапевт – фахівець з прикордонних станів (неврозів), а психіатр – по тяж. психічних розладам (шизофренія, епілепсія).

Також як і психіатр, психотерапевт займається різними розладами психіки, а також неврозами і психозами, але якщо психіатри займаються переважно важкими розладами, то психотерапевти або прикордонними станами, або більш легкими розладами. Крім того вони допомагають вирішувати проблеми в сім’ї, займаються вирішенням психологічних проблем і питаннями особистісного росту.

Звертаються до психотерапевта в наступних випадках:

 • коливання настрою, депресія, постійна втома, підвищена дратівливість;
 • проблеми в сім’ї, на роботі, у спілкуванні;
 • часті або тривалі хвороби, хронічні захворювання;
 • безсоння, втрата апетиту, раптові напади страху, агресії;
 • нав’язливі думки і стани.
Психолог

А ось тут – увага – потрібно проявити пильність, оскільки сфера діяльності цього фахівця часто знаходиться далеко від медицини. Але, до речі, багато проблем на самому початку їх зародження, можна вирішити на рівні цього фахівця.

У психолога гуманітарна освіта в галузі психології, тому він не може займатися діагностикою психічних захворювань, не має права лікувати і призначати лікарські препарати, проводити психотерапію. Тому сфера діяльності психолога не має відношення до хвороб, як правило, дипломовані психологи працюють в педагогіці, підборі кадрів і управлінні персоналом, маркетингу.

Нерідко психологи займаються психологічним консультуванням, але перш ніж звертатися до психолога, потрібно переконатися, що у людини немає серйозного емоційного чи іншого розладу, лікуванням якого повинен займатися фахівець з медичною освітою.

Звернутися до психолога можна, якщо:

 • труднощі в спілкуванні з людьми;
 • кризи в сім’ї;
 • проблеми у відносинах з дітьми;
 • незадоволеність собою, своїм життям і вчинками;
 • потреба у самовизначенні.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: СЕКРЕТИ ВПЛИВУ: МОТИВАЦІЯ І МАНІПУЛЮВАННЯ