Психологи вважають , що вчинками людей рухають два спонукальних мотиви : бажання задоволення і прагнення уникнути болю.

Практично в будь психологічної книзі, статті , на будь-якому тренінгу з психології ви прочитаєте або почуєте: мотивація – це добре , маніпулювання – це погано. Автори пояснюють , що мудра мотивація спрямована на те , щоб діяти за вибором людини (мається на увазі той , кого мотивують) , а маніпуляція грубо змушує до якоїсь дії .

А ви не замислювалися , що і мотивація , і маніпуляція – це по суті дві сторони однієї медалі? Ті самі горезвісні батіг і пряник . І все лише залежить від особистісних якостей того , хто тим чи іншим чином впливає на поведінку людей.

Буде ваш начальник розумний, мудрий і непоганий психолог – він знайде ті важелі впливу на своїх підлеглих , які забезпечать йому високі результати і лаври « мудрого управлінця ». « Пряник » від такого керівника особливо солодкий , а застосує «батіг» – скажуть «справедливий» .

А буде той начальник пихатий, дурень або йому просто плювати на думку своїх підлеглих , його методи будуть або командно-приказними , або явною, нічим не прикритою маніпуляцією . Причому , від цієї манери керування людьми більшість таких керівників отримують задоволення і навіть не думають змінюватися. Навіщо ? Їх і так все влаштовує. І про нього скажуть : він прагне контролювати оточуючих , щоб домогтися своїх цілей. «Важкий батіг» такого керівника як ніби весь час висить у повітрі , а якщо раптом протягне пряник , так той розцінюється не інакше , як кинута кістка .

Як приклад ми взяли керівника , але мотиватором-маніпулятором можуть виступати і батьки , і діти , і продавці в магазинах і всі-всі – всі люди , з якими ми вступаємо в складні і неоднозначні соціальні взаємини. Причому , це стосується всіх нас без винятку : десь ми ляльководи , а десь маріонетки . І неважливо зі знаком «+» або «-».

Вам точно це потрібно?

Більшість з нас до чогось прагне , ставить цілі – власне , з таких « віх » і складається життя людини. Сьогодні потрібно добре вчитися в школі , щоб стати освіченою людиною , вступити до вузу , отримати хорошу роботу. Завтра розвиватися далі , крокувати по кар’єрних сходах , більше заробляти. Це як приклад – цілі можуть бути різні у всіх. У одного вищеперелічені , у іншого вдало вийти заміж і забезпечити собі комфортне життя і т.д.

Однак , так чи інакше , всі наші цілі , прагнення і бажання знаходяться або в професійній площині , або в площині особистого життя. І при цьому всі без винятку хочуть отримувати задоволення від життя (навіть якщо соромляться у цьому зізнатися) і, звичайно , всі бажають уникнути болю (навіть якщо регулярно в тій чи іншій формі отримують стусани і ляпаси) .

Як уникнути болю і отримувати від життя задоволення ? Не подумайте – це не риторичне питання з області філософії . Відповідь на нього досить проста: чим більше ми керуємо власним життям , чим більше ми здатні керувати нею , тим більше вірогідності отримувати перше , уникаючи другого .

Парадокс полягає в тому , що багатьом людям насправді ПОДОБАЄТЬСЯ , щоб ними керували , таким чином , вони знімають з себе відповідальність за свої дії , вчинки , кінцевий результат. Вони , звичайно, можуть бубоніти або навіть голосно лаятися на того , хто керує їхнім життям , але залиш їх один на один зі своїм життям , тут же почнуть шукати собі нове ярмо .

Тому перш ніж приміряти на себе роль мотиватора або маніпулятора , запитайте себе чесно : а ви готові? Готові до особистої самостійності і до того , щоб управляти ще кимось? Адже , в кінцевому рахунку , – це відповідальність.

З’ясуйте , хто ви зараз?

Припустимо , ви зважилися . Управляти собою , а ще кимось заодно. А тепер придивіться до себе : як ви звикли отримувати те , чого хочете ? І чи отримуєте ?

Уявімо класичну ситуацію: ви жінка , у вас є чоловік і дитина. Чоловіка потрібно переконати винести сміття , а дитину зробити уроки. Як ви зазвичай дієте ? Чоловіка просите , наказуєте йому , погрожуєте (розлучуся , не ляжу з тобою в одне ліжко – та все, що завгодно) ? А він все одно не виносить. Що ж до дитини , то , що діє на нього ? Умовляння , цукерки , гроші , обіцянки чи погрози , запотиличники ? І як він вчить в результаті ? Тобто , проаналізуйте дану ситуацію і дайте відповідь чесно на питання : хто ви в даних соціальних відносинах ? Ви контролюєте ситуацію або вами крутять , як хочуть ?

А тепер найголовніший секрет: не буває мотивації або маніпуляції в чистому вигляді. Одну дитину можна ефективно мотивувати вивчити уроки , пообіцявши йому похід в зоопарк ; а іншому ніякого зоопарку не потрібно . Так він ненавидить , наприклад , цю математику! Значить , потрібно шукати інші методи , наприклад , запросити хорошого репетитора.

Те ж і з чоловіком . Не будете ж ви кожен раз танцювати перед ним кан-кан в негліже , щоб він виніс сміття ? Може , він органічно ненавидить це заняття. Поговоріть з ним і знайдіть йому іншу справу по дому , на яку він буде згоден , а ви не станете кожен раз тріпати собі нерви або винаходити хитромудрі методи маніпулювання , щоб – таки домогтися свого. Відро для сміття того не варто!

Отже , мотивація чи маніпуляція ? У кінцевому рахунку , формат впливу на людей завжди визначається характером і вихованням людини. Добре, звичайно , коли всім при цьому добре .

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ЯК НЕ СТАТИ ЖЕРТВОЮ ДОМАШНЬОГО ТИРАНА

НЕДОЛЮБЛЕНІ ДІТИ