Рак печінки – це серйозне онкологічне захворювання, що вимагає своєчасного лікування. Хвороба являє собою злоякісне новоутворення, яке вражає тканини органу. Серед усіх типів онкологічних захворювань рак печінки зустрічається в 7% випадків, приблизно у 700 тис. чоловік щорічно у всьому світі. З нашої статті ви зможете дізнатися детальну інформацію про даний вид раку.

Хвороба характеризується стрімким розвитком і наявністю прихованих симптомів, за якими не завжди вдається правильно поставити попередній діагноз. Такий рак несе пряму небезпеку для життя, тому треба знати причини, що провокують утворення злоякісних клітин, симптоми прояву хвороби, а також методи діагностики і лікування.

Різновиди онкології печінки

Існують два види раку печінки, які відрізняються способом розвитку пухлини. Якщо новоутворення сформувалося безпосередньо в органі, такий рак називається первинним. Якщо орган проросли метастази, зароджені в інших системах людського організму, рак є вторинним.

Первинний рак

Обидва види захворювання, в залежності від способу зародження пухлини, також поділяються на різні типи за місцем локалізації новоутворення.

Первинний рак буває:

 • гепатоцитоціллюлярний – у тканинах паренхіми органу;
 • ангіосаркома – в кровоносних судинах і капілярах органу;
 • холангіокарцинома – в клітинах жовчних проток;
 • гепатобластома – освіта з незрілих безконтрольно клітин, що діляться.

Первинна онкологія печінки мало поширена, і становить лише 3% від усіх випадків раку органу. Тобто зустрічається всього близько 20 тис. випадків такого раку печінки в рік.

Вторинний рак

На жаль, в людському організмі є чимало органів, які також схильні до розвитку злоякісної пухлини. Такі утворення мають властивість проростати в інші органи. Наприклад, до печінки злоякісні клітини потрапляють найчастіше з кишечнику, надниркових залоз і статевої системи організму.

Завдяки своїй життєвій функції фільтра, печінка сильно піддана зараженню метастазами з крові. Щодня через орган протікає кілька літрів крові, і, якщо вона уражена раковими клітинами, вони можуть закріпитися в тканинах органу, продовжуючи своє безконтрольне поділ.

Поширеність раку печінки

Жителі холодних регіонів менш схильні до можливості розвитку злоякісного утворення в тканинах печінки. Афлатоксин – відомий канцероген, який є продуктом обміну грибків. Він виробляється в спиртних напоях і крупах під впливом жаркого клімату.

Тому рак печінки широко поширений у країнах Африки, Півдня і Сходу Азії. Наприклад, у Сенегалі наріст в печінці утворюється майже 70% всіх випадків раку. До розвитку пухлини часто призводить любов до алкогольних напоїв.

Статистика поширеності хвороби більш жорстока по відношенню до чоловіків — вони хворіють на рак в 4 рази частіше, ніж представниці прекрасної статі. Також варто відзначити неприємну типологію пухлин у чоловіків. Злоякісні утворення зустрічаються у 90% випадків. У жінок же більшість випадків – 60%, це доброякісні новоутворення.

Причини хвороби

Спровокувати неправильний поділ клітин можуть різні захворювання, так і спосіб життя, і зовнішні чинники. Серед захворювань, що провокують рак печінки, можна відзначити:

Хронічний гепатит

Вірус гепатиту С – найчастіший провокатор розвитку пухлини. У 4/5 людей, які страждають від раку печінки, був виявлений вірус гепатиту С. Групу ризику складають особи, провідні неупорядковану статеве життя, а також опійні наркомани, які використовують ін’єкційний метод введення наркотичних речовин. З голкою заражена кров благополучно надходить у здоровий організм, провокуючи розвиток гепатиту. Хвороба відома прихованими симптомами і вкрай важким лікуванням.

Цироз печінки

Вірус гепатиту призводить до цирозу печінки. А шанс розвитку пухлини тільки зростає. 70% випадків онкології печінки супроводжується цирозом печінки.

Найбільш схильною до розвитку раку є великовузлова форма захворювання. Особливістю захворювання є її здатність впливати на клітини на генетичному рівні, що сприяє їх успішній мутації, і згодом – розвитку злоякісного новоутворення. Пухлина внаслідок цирозу печінки відрізняється активним прогресуванням.

Жовчнокам’яна хвороба

Камені в жовчних протоках завдають сильної шкоди оточуючим тканинам. На стінках з’являються механічні пошкодження, що сприяє неправильного поділу клітин, тобто утворення злоякісної пухлини.

Сифіліс

Сифілітичні спірохети також провокують запалення і подальші руйнування тканин печінки. Це сприяє неправильному поділу клітин, що в свою чергу призводить до утворення злоякісної пухлини.

Цукровий діабет

При наявності цукрового діабету у людини сильно порушується обмін речовин, тим більше це позначається на функціонуванні печінки. Якщо хворий ще й має пристрасть до алкоголю і шкідливої їжі, шанс розвитку новоутворення зростає.

Зовнішні фактори розвитку пухлини

Перераховані хвороби – не єдині способи спровокувати рак печінки. Існують і інші патологічні фактори, які не тільки провокують появу утворення, але і прискорюють їх прогресування. До таких факторів належать:

Шкідливі звички

Напої з етиловим спиртом руйнівно впливають на тканину органів, особливо це стосується печінки. На фоні алкоголю нікотин і смоли, що містяться в тютюновому димі, провокують безмежний поділ клітин органу. Тому шкідливі звички можуть сильно підвищити шанс роздобути онкологічний наріст.

Отрутохімікати

На сьогоднішній день продукти харчування мають у своєму складі масу штучних компонентів, найбільш небезпечними з яких є канцерогени, що сприяють виникненню злоякісних пухлин. Добрива і пестициди на продуктах рослинного походження також можуть бути вкрай небезпечними. Печінка – природний фільтр організму, тому токсини можуть накопичуватися в ньому у небезпечному для здоров’я кількості, стаючи причиною раку.

Токсини грибів

Афлатоксини, згадані раніше в статті, присутні і в грибах. Крупи, горіхи і деякі овочі, обростаючи цвіллю, стають онкологічно небезпечними продуктами. Якщо тварина, м’ясо якої їсть людина, харчувалася продуктами з афлатоксинами, також виникає ризик отримати онкологічне захворювання.

Гельмінти

Деякі паразитні черв’яки заселяються в печінці. До таких паразитів відноситься сибірський сосальщик і інші подібні черв’яки. Вони прогризають шляхи пересування, а місця ураження заражаються токсинами з продуктів обміну глистів. Тому пухлина може утворитися досить швидко, і розвиватися стрімко.

Анаболіки

Спортивні анаболіки містять масу хімічних речовин, які, проходячи через печінку, фільтруються. Таким чином в рази знижується функціональність органу, виникають часті запалення і пошкодження. А це саме те, що потрібно для неправильного поділу клітин.

Спадковість

Якщо близькі родичі страждали від раку печінки, підвищується ризик дістати хвороба. Найбільше генетична схильність до раку небезпечна для чоловіків.

Симптоматика захворювання за стадіями

Рак печінки ділиться на 4 стадії. Симптоматика розвитку пухлини сильно відрізняється на різних стадіях і в чому залежить від причини появи.

Стадія I

Обсяг утворення не перевищує 25% розміру печінки. Тканини навколо органу і судини ще не мають пошкоджень. Симптоматика хвороби ще слабо виражена, тому рідко з’являється підозра на рак на даному етапі розвитку пухлини.

Основним симптомом є хронічна втома, яка притаманна безлічі небезпечних і безпечних захворювань. На першій стадії наріст виявляється звичайно при плановому обстеженні. Тому людям, що контактують з миш’яком та іншими хімічними отрутами у професійній діяльності, алкоголікам і наркоманам рекомендується проходити щорічну перевірку печінки.

Стадія II

На даному етапі новоутворення вже активно прогресує, і вражає судини і капіляри. На 2 стадії наріст має розмір менше 5 см. Симптоматика вже більш виражена.

На тлі втоми виявляються тяжкість і ниючий біль в області живота. Іноді біль може віддавати на спину. Спершу неприємні відчуття проявляються після навантажень, а потім супроводжують хворого весь час. До явних симптомів можна віднести:

 • ознаки діареї;
 • нудота і блювота;
 • втрата апетиту;
 • здуття живота;
 • метеоризм.

Перераховані симптоми провокують зниження ваги хворого і часту температуру до 38°С.

Стадія III

Пухлина більше 5 см в розмірі, а симптоматика яскраво виражена. Тому діагностується рак печінки переважно на третій стадії. Також при діагностиці вже виявляється кілька вогнищ безконтрольного поділу клітин. Існує 3 види раку печінки на третій стадії:

 1. А – патогенний процес в печінковій або ворітній вені.
 2. В – патогенний процес поширюється на навколишні органи, крім жовчного міхура.
 3. С – патогенний процес переноситься на найближчі до органу лімфатичні вузли, поширюючись по цілого організму з током крові.

На симптоми важко не звернути увагу. До таких належать:

 • збільшення печінки;
 • сильна важкість у животі;
 • ознаки жовтяниці;
 • набряки на кінцівках та обличчі;
 • часті кровотечі з носа; нагромадження асциту у животі;
 • можливо черевна кровотеча, що супроводжується больовими відчуттями і чорним стільцем;
 • порушення гормонального фону;
 • загальне погіршення здоров’я.

Стадія IV

Останній етап розвитку раку – найбільш небезпечний, а несвоєчасне лікування призводить до летального результату. На стадії метастази вже транспортуються по всьому організму з током крові, заражаючи різні органи. Якщо виявлена четверта стадія, вилікуватися вже неможливо. Медичне втручання допомагає позбутися від неприємних симптомів і продовжити життя хворого. Крім симптомів, властивих третій стадії, з’являються окремі, залежно від зараженого від печінки органу.

Діагностика

Для своєчасної діагностики раку печінки необхідно звернення до лікаря у разі появи перших симптомів, а також періодичне проходження медичної перевірки. Лікар складає попередню картину хвороби, враховуючи симптоми, і пальпуючи пацієнта. Нижче перераховані методи діагностики в порядку збільшення точності дослідження:

 1. Аналізи сечі і крові. Аналіз крові являє собою дослідження клітин на альфа-фетопротеїн. Велика кількість білка свідчить про множинні незрілі клітини органу. Аналіз сечі проводиться на дослідження кількості білірубіну та уробіліну.
 2. УЗД. Показує розмір органу та його фізичні властивості. Якщо наріст знаходиться неглибоко в тканинах органу, УЗД допомагає визначити його розмір, що дає майже повну картину захворювання.
 3. МРТ і КТ. Методи допомагають визначити стадію раку. Вони детально відображають структуру тканин і судин печінки. Це одні з найбільш ефективних методів діагностики.
 4. ПЕТ. Відносно новий спосіб діагностики, який підносить об’ємне зображення органу, стежачи за всіма динамічними процесами в ньому.
 5. Лапароскопія і біопсія. Хірургічний метод діагностики, що передбачає розтин черевної порожнини для прямого доступу до печінки. Зовнішній вигляд органу може багато що сказати про його стан, однак необхідна біопсія для визначення точного діагнозу. Лікар вирізає дрібну частину органу, що має підозрілий вигляд, і досліджує її структуру.
Лікування

Шанс на одужання прямо залежить від стадії виявленої пухлини. На першій стадії можна швидко і відносно недорого позбутися новоутворення. У той час як на четвертій стадії здійснюється лише тимчасове підтримання життя пацієнта.

Хірургічне втручання

Якщо пухлина всього одна, а її розміри менше 5 см, видалити її можна хірургічним шляхом. У таких випадках через черевну порожнину лікар отримує доступ до органу і благополучно відрізає утворення, захоплюючи частину здорових клітин навколо. Якщо таке можливо, то потім проводиться реабілітаційний курс на відновлення печінки, і пацієнт може повністю позбавитися від раку. Але операція допомагає далеко не в кожному випадку.

Трансплантація органу

Пересадка печінки допомагає позбутися від онкології органу тільки на 1-2 стадії. Однак така операція вимагає великих витрат грошей і часу на пошук донора органу. Часто черга може дати час пухлині перейти на третю стадію. Також існує великий ризик появи ускладнень або відторгнення нової печінки організмом.

Кріодеструкція

На першій, другій і іноді третій стадії може застосовуватися метод кріодеструкції, тобто вплив холодом на пухлину. Операція проводиться за допомогою рідкого азоту або аргону. Критично низькі температури руйнують новоутворення, якщо воно має великий розмір.

Лікування чистим спиртом

Метод не є самостійним, оскільки не може повністю позбавити пацієнта від раку. Однак часто використовується як додаткова процедура, яка зменшує пухлину в розмірі. Етанол вводять безпосередньо в наріст. Спирт випаровує мутовані клітини, зменшуючи тим самим обсяг пухлини.

Радіоемболізація

Частинки скла і полімерів можуть містити речовини, що випромінюють радіацію. Вплив такими частками дозволяє значно зменшити розмір пухлини, однак не позбавляє від неї зовсім. Прогресування утворення також сильно сповільнюється. Така маніпуляція часто проводиться на останній стадії хвороби, щоб продовжити життя хворого, уповільнивши зростання пухлини.

Пряме опромінення рентгеном

Якщо провести хірургічну операцію немає можливості, можуть застосувати високоінтенсивне опромінення рентгеном. Така терапія проводиться новітніми технологіями і буває двох видів:

 • Зовнішня. Наприклад, Кібер-ніж;
 • Внутрішня. Наприклад, SIRT.
Хіміотерапія

Найчастіше використовується хіміотерапія, яка призначається як операбельним пацієнтам, так і неоперабельним. У випадку хірургічного втручання хіміотерапія призначається до операції і після неї. Наносить сильної шкоди організму, тому необхідна тривала і ретельна реабілітація.

Прогнози на успішне лікування

Тривалість життя людини з діагнозом рак печінки безпосередньо залежить від стадії виявленої пухлини. Також сильно впливає кількість утворень в печінці і сусідніх органах. Наприклад, якщо виявлено всього один молодий наріст, то при його швидкому видаленні половина пацієнтів живе довше 5 років після операції. При декількох пухлинах всього третина пацієнтів живе довше 5 років.

Якщо рак діагностовано вже на третій стадії, 5 років проживе всього 6% пацієнтів. У разі ураження лімфатичних вузлів і подальшого зараження сусідніх органів, проводиться тільки підтримка життя пацієнта. Таким чином пацієнт може прожити близько року. Якщо рак виявлено на останній стадії, прожити хворий може ще до півроку.

Як видно, статистика і прогнози на одужання досить трагічні. Тому слід бути обізнаним про небезпеку раку печінки, щоб мати можливість вчасно визначити в разі виникнення. Тому ми наполегливо рекомендуємо проводити плановий огляд печінки, і бажаємо вам міцного здоров’я!

Джерело: HeadInsider