Розлади мови в дітей можуть проявлятися порушенням вимови, темпу і граматичної будови мови, обмеженням словникового запасу.

Формування мови – одна з основних характеристик загального розвитку дитини. Розвиток мови відбувається поступово, починаючи з внутрішньоутробного періоду. Дитина, яка нормально розвивається має хороші здібності до оволодіння рідною мовою, але у деяких дітей цей процес не завжди проходить гладко.

Цю проблему не можна залишати без уваги. І не тільки тому, що мова – важливий засіб взаємодії дитини з навколишнім світом, а й у зв’язку з тим, що мова відноситься до вищих психічних функцій, що забезпечують головним мозком. Тому будь-які відхилення в її розвитку повинні перебувати під контролем фахівців.

Етапи в розвитку мови

Дитина вимовляє різноманітні звуки з самого народження. Крик і плач немовляти, звичайно, не можна назвати промовою, але з їх допомогою він тренує язик, губи, голосові зв’язки. При нормальному розвитку дитина в 2-3 місяці вимовляє звуки «а», «и», «у», може поєднувати їх з «г». До 7-9 місяців малюк вміє вимовляти повторювані прості склади «ма-ма-ма», «ба-ба-ба». До 11 місяців дитина починає наслідувати звуки мови дорослих, і вже приблизно на рік він свідомо вимовляє слова з повторюваних складів – «мама», «тато», «дядя», «баба».

Читайте також:  Поширені дерматологічні проблеми про які потрібно знати

У 1 рік і 3 місяці дитина знає і використовує близько 30 слів. Поступово його словниковий запас зростає, він легко повторює слова, які часто чує. В 1,5 – 2 роки дитина починає будувати пропозиції з двох слів, вчиться задавати питання. У 2,5 року малюки складають пропозиції з трьох слів і більше, вміють вставляти в них займенники, прийменники, прикметники. До 3-х років більшості дітей ще важко вимовляти свистячі, шиплячі і сонорні («Л», «Р») звуків. До 3-х років діти освоюють граматичні форми іменників і дієслів.

До 4-х років дитина, яка нормально розвивається може мати складнощі з вимовою довгих і малознайомих слів, нечітко вимовляти деякі звуки. Але при цьому в 4 роки він вміє пояснюватися розгорнутими пропозиціями. У 4-5 років вікові неправильності вимови зникають, і висловлювання дитини подібні короткій розповіді.

5-річна дитина здатна скласти невелику розповідь по картинці і відповісти на питання по сюжету. 6-річні в промові використовують прості поширені і складні пропозиції, основні частини мови.

Умовами для нормального формування мови є:

  • Зрілість кори головного мозку;
  • Сформований артикуляційний апарат;
  • Нормальний слух;
  • Повноцінне мовне оточення дитини.

Будь-яке відхилення від норми вимагає негайної консультації фахівців. Розглянемо основні розлади розвитку мови у дітей.

Читайте також:  Какое есть самое эффективное средство от выпадения волос?
Уповільнений розвиток мови

Цей розлад часто супроводжує загальне порушення психічного розвитку, то чи інше пошкодження головного мозку в ранньому дитинстві. Але може зустрічатися у дітей, які в іншому цілком нормально розвиваються.

Для виключення недоумства як причини уповільненого розвитку мови, спостерігають за загальною поведінкою дитини, вона проходить дослідження інтелекту. Ще однією причиною цього розладу може бути глухота або приглухуватість, тому потрібна діагностика слуху.

Уповільнений розвиток мовлення у дітей аж до 4-5 років буває результатом відсутності спонукань до мовної діяльності, наслідком імпульсивної і активаціонної слабкості, крайньої боязкості дитини, поганої контактності. Також цей розлад може бути викликаний успадкованою затримкою в розвитку якоїсь функціональної системи.

Відсутність мови при нормальному слуху і розумовому розвитку після 3-х років

Цей розлад буває моторної або сенсорної форми. При моторній формі дитина розуміє побутову мову, використовує жести, дзижчать чи клацають звуки, ніколи або рідко повертається до джерела шуму. Причинами цього розладу може бути затримка в розвитку мовнорухового центру, пренатальне пошкодження мозку. Часто у дітей з цією формою розлади спостерігаються загальна рухова недостатність і ліворукість.

При сенсорній формі розладу у дитини порушено розуміння мови при нормальному інтелекті. Це пов’язано з вродженою слуховою несприйнятністю і нездатністю розрізняти звукові сприйняття.

Читайте також:  Ботокс волосся плюси й мінуси
Невміння правильно вимовляти деякі звуки і поєднання звуків

Найчастіше порушено вимова букв «с», «р», «ш», піднебінних звуків. Основною причиною цього розладу (недорікуватості) є слабкість диференціації слухових сприймань. Поступово, разом з поліпшенням розрізнення слухових сприйнять і моторики, у більшості дітей ця проблема зникає без лікування. У дітей молодших класів з цією проблемою борються за допомогою спеціальних вправ.

Аграматизм

При цьому розладі дитина говорить у телеграфному стилі, використовує дієслова тільки в теперішньому часі, опускає прислівники. Це характерно для дітей 1-3 років, але якщо аграматизм зберігається в шкільний період, у більшості випадків це говорить про затримку психічного розвитку. Іноді аграматизм – наслідок деградації дитини в результаті втрати слуху.

Автономна мова

При такій формі мови діти використовують слова, що не відповідають рідній «дорослій» мови, наприклад «ам-ам», «бібіка». У ранньому віці це допомагає їм оволодіти мовою дорослих. Більшість дітей поступово йдуть від цих слів. Але якщо оточення дитини підтримує використання автономної мови, то вона може спровокувати формування нормальної мови та розумового розвитку в цілому.

Діагностикою та лікуванням розладів у розвитку мови в дітей займаються психіатр, фоніатр, отолог і логопед-педагог.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ЛІТНІЙ ВІДПОЧИНОК І ОЗДОРОВЛЕННЯ ДІТЕЙ