Іноді люди не можуть правильно відповісти на прості побутові питання. Щоб ви не потрапили в незручну ситуацію і не нашкодили собі, пояснюємо природу явищ, які оточують нас кожен день. На цей раз поговоримо про те, що буде, якщо не спати.

Нічні підготовки до іспитів, вечірки, важливі завдання, народження дитини – більшість з нас рано чи пізно стикається з вимушеним безсонням. Але якщо тимчасове недосипання не заподіє здоров’ю великої шкоди, то тривале позбавлення сну загрожує серйозними проблемами.

– Сон складає основу міцного здоров’я поряд з правильним харчуванням і регулярними фізичними вправами, – каже сертифікований клінічний сомнолог Тері Краль. – Ці три чинники настільки взаємопов’язані, що кожен повинен бути пріоритетним. Може здатися, що пара безсонних ночей – це подвиг, гідний похвали. Але подивіться, з чим доведеться зіткнутися вашому організму.

24 години без сну

Ветеран армії США Скотт Келлі знає про позбавлення сну не з чуток. На службі йому багато разів доводилося не спати більше 24 годин підряд.

– В Афганістані та Іраку було кілька випадків, коли після 15-20 годин роботи відбувалася ракетна атака, і нам доводилося зриватися з місця, – згадує він.

Військова підготовка і регулярна «дозаправка» адреналіном дозволяли Келлі стерпно функціонувати, але в звичайних умовах доба без сну викликає когнітивні порушення, схожі з алкогольним сп’янінням. Дослідження 2010 року, опубліковане в журналі Occupational and Environmental Medicine Health, показало, що в людини погіршується пам’ять, координація рухів і ясність мислення.

– Приймати рішення стає складніше, – каже Краль. – Ви стаєте неуважним, більш емоційним, починаєте гірше чути і піддаєтеся підвищеному ризику нещасних випадків.

Бійцівський клуб

Кадр із фільму “Бійцівський клуб” (1999)

36 годин без сну

У цій фазі здоров’я починає піддаватися ризику. Після 36-годинного неспання аналіз крові показує високі рівні маркерів запалення, що може призвести до підвищення артеріального тиску і порушень серцевого ритму. Крім того, під впливом гормонів людина перестає контролювати свої емоції.

– Голова починає гудіти, з’являється слабкість, а мотивацію геть відбиває. У деяких випадках я діяв на автопілоті, а частина подій відразу ж випадала з пам’яті, – згадує Келлі.

48 годин без сну

Через дві доби без сну організм починає компенсувати нестачу енергії через мікросон – періоди короткочасного сну тривалістю від однієї до тридцяти секунд. Як правило, цей стан супроводжується наростаючою дезорієнтацією.

– Мікросон може відбутися в будь-який час, незалежно від того, чим ви займаєтеся, – каже Краль. – Особливо цей стан небезпечний для водіїв, коли декілька втрачених секунд, можуть призвести до трагедії.

– Через 48 годин неспання розум починає поступово вислизати. Ти можеш усвідомити, що вже декілька секунд дивишся вдаль, нездатний зосередитися на якій-небудь точці, – згадує він.

72 години без сну

Три доби без сну ведуть до порушень вищих психічних процесів: уяви, сприйняття, пам’яті, мислення і мови.

– Навіть проста розмова стає проблемою, – говорить Келлі. – Починаються галюцинації. Одного разу я був у караулі і неодноразово бачив, як хтось пробирається в табір з рушницею наперевагу. Підбігши до «ворога», я розумів, що насправді дивлюся на гілки дерев або тінь.

Машиніст

Кадр з фільму “Машиніст” (2004)

Скільки людина може прожити без сну?

Один з найвідоміших експериментів по вивченню цього питання провели ще в 1989 році. Вчені виявили, що щури, повністю позбавлені сну, помирають протягом 11-32 днів. Досі не встановлено, що саме стало причиною смерті тварин. Методи, використовувані для підтримки їх неспання, також могли викликати смерть: щоб гризуни не засипали, їх постійно били електричним струмом.

Питання про те, як довго без сну може обходитися людина, залишається без відповіді. За межами лабораторій люди вмирали від рідкісного генетичного захворювання – фатального сімейного безсоння. Хвороба прогресує швидко, супроводжується галюцинаціями, втратою ваги і розвитком слабоумства. Найвідоміший хворий з цим діагнозом – Майкл Кірці. Він помер після 6 місяців повного позбавлення сну, але як і в клінічних дослідах на тваринах, важко визначити, чи було безсоння головною причиною смерті.

У 1960-ті роки учень середньої школи Ренді Гарднер вирішив побити рекорд самого тривалого неспання. В ході експерименту він заробив порушення зору, мови і пам’яті. До кінця експерименту хлопчик почав галюциновати. Всі ці симптоми розвивалися протягом 11 днів.