У вас безсоння? Щоб його позбутися, потрібно визначити форму цього розладу.

Сон – буденний, але необхідний процес для нашого організму. Якщо не приділяти йому достатньо часу, то погіршується швидкість реакції, з’являються втома і дратівливість і навіть послаблюється імунітет, а почуття «розбитості» стає постійним.

Людина може не виспатися з різних причин. Можна до світанку читати захоплюючу книгу або виконувати термінову роботу, тоді брак сну буде лише справою випадку. Але можливий і інший варіант недосипання, коли порушується процес сну і з’являється безсоння або інсомнія.

Як розпізнати безсоння?

Безсоння – це порушення сну, при якому спостерігається його недостатня тривалість і різко погіршується якість сну. Ознаками инсомнии є:

 • проблеми із засинанням
 • поверхневий сон з частими пробудженнями
 • занадто раннє прокидання
 • почуття розбитості і невиспанності з ранку
 • майже повне зникнення нічного сну

Порушення сну можуть виникнути з найрізноманітніших причин. Спровокувати їх появу може нічна робота, переліт в інший часовий пояс, ночівля на новому місці, стресові ситуації і різні хвороби.

Форми безсоння

За тривалістю перебігу безсоння поділяють на:

 • Проходить або епізодичну. Тривати до 1 тижня.
 • Короткочасну -1-6 тижнів.
 • Хронічну-більше 6 тижнів.

Найбільшою проблемою є хронічна інсомнія, яка частіше виникає через депресивних станів або як побічний ефект розвитку деяких соматичних захворювань. Для усунення цього розладу необхідно звернутися до лікаря.

Крім того розрізняють такі инсомнії:

Адаптаційне безсоння зазвичай буває епізодичне. Виникає при перельотах, зміні місця проживання, різких змін клімату. У такій ситуації організм повинен пристосуватися до нових умов. Якщо ж він не встигає швидко «перемкнутися», виникає порушення сну.

Крім того причиною виникнення адаптаційної інсомнії можуть бути сильні переживання, наприклад, з приводу наближаються іспитів або інших гострих стресових ситуацій.

Як правило, адаптаційна інсомнія проходить самостійно, коли організм адаптується до нової ситуації.

Парадоксальна інсомнія або помилкове безсоння. При цьому виді розладу людина впевнена в тому, що вона не спить ночами. Але при проведенні обстеження виявляється, що його сон становить 5-8 годин і при цьому є досить міцним і якісним. Люди, які страждають помилковим безсонням, запам’ятовують момент засипання як тривалий і напружений і практично не пам’ятають, що потім міцно спали. Це найчастіше пов’язано з наявністю психічних проблем. Вважається, що серед всіх порушень сну помилкове безсоння становить близько 5%.

Інсомнія, пов’язана з неадекватною гігієною сну, виникає через недбале ставлення до процесу сну. Причинами виникнення такої безсоння є:

 • часте засинання в різний час доби, без якогось режиму
 • вживання алкоголю і куріння перед сном
 • занадто активне проведення часу перед сном
 • звичка обдумувати плани на майбутнє і програвати в розумі сталися події в ліжку

Все це заважає організму налаштуватися на засинання і призводить до розбалансування процесів сну. Але якщо змінити ставлення до сну, ситуацію можна нормалізувати.

Безсоння, пов’язане з різними захворюваннями. Може бути спровоковане як психічними розладами (депресією, підвищеною тривожністю, шизофренію, неврозами), так і соматичними хворобами. До безсонні може призвести гіпертонія, хвороби нирок, цукровий діабет, астма, алергія і будь-які інші хвороби, в процесі перебігу яких з’являються біль, задишка, кашель, свербіж і будь-які інші неприємні приступоподібні прояви захворювання.

До инсомнії наводить також ряд порушень, які проявляються у сні, таких як синдром неспокійних ніг і апное, тобто короткострокова зупинка дихання.

«Дуже часто безсоння викликається порушенням дихання уві сні. Особливо це часто буває у людей у ​​віці. Тоді несвідомо мозок дає команду встати, ходити, рухатися, дихати, інакше він просто загине. Мозок придумує захисні механізми, щоб не пустити сон, і людина відчуває безсоння. Виникає страх перед сном, в якому люди не віддають собі звіту », – розповідає президент Української Асоціації Медицини Сну, доцент кафедри кардіології та функціональної діагностики ННЦ” Інститут кардіології ім. М.Д.Стражеска “АМН України, к.м.н. Юрій Несторович Погорецький.

Безсоння, викликана прийомом ліків. Деякі лікарські препарати також можуть стати причиною порушень сну.

Різні форми безсоння викликаються різними причинами, є різними за ступенем тяжкості, і вимагають різних заходів для нормалізації сну. Але всі вони заважають нам повноцінно відпочивати, тому кожному з нас просто необхідно побороти ці порушення сну.

Приділяйте достатньо уваги гігієні сну, стежте за своїм психічним і фізичним станом – так ви зможете уникнути проблем зі сном. А здоровий сон – необхідна умова комфортного життя!