Сон є невід’ємною складовою життя кожної людини. Під час сну організм відпочиває і набирається сил. Тому так важливо забезпечити якісний нічний відпочинок.

Якщо людина під час сну не отримає необхідного відпочинку, весь наступний день вона буде почувати себе втомленою і розбитою. Постійний неповноцінний сон вкрай негативно позначається на роботі організму – його системи з часом зношуються, розвиваються різні розлади. Щоб максимально тривалий час зберігати здоров’я, необхідно спати якісно. Для цього слід організувати нічний відпочинок так, щоб він був корисний для всіх систем організму. Незручна або неправильна поза під час сну здатна привести до негативних наслідків. Отже, важливо знати, які пози для сну є корисними і безпечними, а які можуть принести шкоду організму.

Чим небезпечні неправильні пози для сну?

Як відомо, у сні мозок людини продовжує працювати. У зв’язку з цим він потребує постійного хорошого кровопостачання. Надходження крові, збагаченої киснем, в головний мозок здійснюється двома внутрішніми сонними і двома хребетними артеріями. При неправильній позі відбувається здавлювання цих судин, внаслідок чого порушується надходження крові в мозок.

Перетиснення під час сну як обох, так і однієї хребетної артерії становить небезпеку. Коли виникає порушення кровопостачання одночасно двома хребетними артеріями, розвивається гіпоксія (кисневе голодування) клітин мозку. Навіть якщо здавлюється тільки одна артерія, друга при цьому може виявитися нездатною компенсувати потреби головного мозку. Адже нерідко зустрічається, коли одна артерія має більш вузький діаметр або її просвіт звужений за рахунок атеросклеротичної бляшки. Така артерія явно не зможе працювати «за двох».

Таким чином, здавлювання сонних і хребетних артерій під час сну становить загрозу для головного мозку. Отже, необхідно подбати про те, щоб у сні артерії не пережималися і кровотік не порушувався.

Неправильні пози для сну

Кровопостачання мозку може порушуватися під час сну на животі з поверненою на бік головою. У такому положенні відбувається скручування шиї, здавлювання горла і артерій. У зв’язку з цим спостерігається утруднення дихання, кровотоку і постачання головного мозку киснем. Крім того, в такій позі здавлюється грудна клітка, внаслідок чого легені недостатньо наповнюються повітрям. Ця обставина ще більше посилює гіпоксію, що становить особливу небезпеку для літніх людей.

Сон на високій подушці на боці також має небезпечні наслідки. У такій ситуації одна хребетна артерія здавлюється, і якщо друга артерія не здатна впоратися з навантаженням, розвивається кисневе голодування. Варто відзначити, що сон без подушки є не менш небезпечним. Якщо людина спить без подушки, її шия неприродно зміщується щодо хребетного стовпа. При цьому також порушується кровопостачання головного мозку, значно збільшується навантаження на хребетні суглоби. Крім того, шкоди надає сон на дуже жорсткому матраці. Тому важливо правильно підібрати не тільки подушку, а й матрац.

Варто згадати про сон в положенні сидячи. Йдеться про позу, в якій може заснути сильно втомлена людина (наприклад, сидячи за столом або в громадському транспорті). Така поза є неправильною, оскільки при сні в положенні сидячи відбувається розтягування міжхребцевих дисків. В результаті такого сну виникає біль і набряк в області шиї. Тому краще висипатися вдома, щоб не піддавати свій хребет небезпеці.

Правильні пози для сну

Найбільш комфортним вважається сон на боці при дотриманні наступних умов. По-перше, голова і хребет повинні знаходитися на одній лінії. Це повинні забезпечити подушка і матрац. По-друге, руки слід розміщувати нижче плечей, а не під подушкою або щокою. По-третє, під час сну плече повинно лежати на матраці, а не на подушці.

Багато лікарів визнають досить фізіологічним сон на спині. Нічний відпочинок в такому положенні забезпечує максимальне розвантаження міжхребетних дисків, а також нормальну циркуляцію крові.

Велике значення для якісного сну має не тільки поза, а й подушка з матрацом. Тому підходити до вибору цих атрибутів сну варто серйозно. Правильно підібрана подушка повинна забезпечувати підтримку хребців шийного відділу, зберігати природне положення голови і попереджати перегинання шиї. Матрац слід підбирати середньої жорсткості – такий підійде для більшості користувачів. Людям, які страждають захворюваннями хребта, слід спати на жорсткому матраці.

В середньому, у сні людина проводить практично третину свого життя. Тому кожному необхідно забезпечити собі повноцінний сон, щоб вранці прокидатися відпочившим, бадьорим і повним сил.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ЧИ КОРИСНО СПАТИ ВДЕНЬ?

ЯК ВИСПАТИСЯ В ЖАРКУ НІЧ

НАРОДНІ ЗАСОБИ ВІД БЕЗСОННЯ