З усіх захворювань, які відносяться до галузі нейрохірургії, і є причиною смерті пацієнтів, інсульт знаходиться на третьому місці за поширеністю. Крім того, він найчастіше призводить до тривалої інвалідності. Однак дане захворювання можна лікувати, і зменшити тим самим його негативні наслідки для організму. Головне – вчасно розпізнати симптоми інсульту, і швидше звернутися за лікарською допомогою. Якщо лікування розпочато протягом години після нападу інсульту, дуже часто інвалідності можна запобігти.

Інсульт, який іноді називають ударом, виникає, коли приплив крові до мозку раптово перекривається. Нервові клітини мозку починають відмирати, тому що до них не надходять кисень і поживні речовини, і мозок перестає функціонувати належним чином.

Що є причиною інсульту?

Причини, які викликають інсульт, різні, і залежать від різновиду даного захворювання. Існує 2 види інсульту:

  • Ішемічний інсульт. Він виникає, коли артерія або дуга кровоносної судини в мозку блокується тромбом,. Близько 80 відсотків всіх інсультів – ішемічні.
  • Геморагічний інсульт. Дане захворювання трапляється, коли кровоносна судина в мозку з якоїсь причини розривається, через що відбувається крововилив в мозкові оболонки. Геморагічний інсульт становить 20 відсотків випадків даного захворювання.
Які порушення в організмі можуть виникнути через інсульту?

Хоча інсульт є захворюванням головного мозку, його наслідки впливають на весь організм. Вони можуть проявлятися як у важкій, так і в легкій формі, і включають в себе параліч, порушення інтелекту і мови, емоційні проблеми. Пацієнти можуть також відчувати біль або оніміння після інсульту.

Ознаки інсульту

Пацієнт самостійно не в змозі зрозуміти, що у нього стався інсульт, через те, що хвороба пошкоджує мозок. Стороннім спостерігачам також буває важко розпізнати симптоми інсульту, які дуже схожі на інші нездужання. Однак вчасно розпізнати симптоми інсульту і доставити пацієнта в лікарню дуже важливо, і це значно збільшує його шанси на одужання, а іноді навіть рятує від смерті.

Які симптоми інсульту?

Головна відмінність симптомів інсульту в тому, що вони виникають дуже швидко. Тому, дуже важливо не втратити час, якщо з пацієнтом відбувається наступне:

  • раптово виникло оніміння або параліч лиця, руки або ноги (особливо на одній стороні тіла);
  • несподівано з’явилися серйозні проблеми з мовленням, сталася втрата свідомості;
  • виникли порушення зорового сприйняття в одному або обох очах, чого раніше не траплялося;
  • сталися порушення ходи, запаморочення, втрата рівноваги або координації;
  • несподівано стала турбувати сильний головний біль без певної причини
Що потрібно робити, якщо у когось стався інсульт?

Якщо Ви вважаєте, що з кимось стався інсульт, тому, що у людини раптово оніміли кінцівки на одній стороні тіла, або порушилася мова, або спостерігається параліч однієї сторони особи – необхідно негайно викликати швидку допомогу.

Чому важливо доставити пацієнта в лікарню якомога швидше?

Інсульт вимагає невідкладної медичної допомоги, і в разі даного захворювання рахунок йде на хвилини. Чим довше буде порушено мозкове кровопостачання, тим сильнішим буде пошкодження мозку. Негайна лікарська допомога може врятувати життя пацієнта і збільшує його шанси на успішне відновлення після інсульту, іноді навіть без нейрохірургічної операції.

Чому при інсульті необхідно діяти швидко?

Найбільш поширений вид інсульту-ішемічний. Його можна успішно лікувати за допомогою препарату під назвою T-PA, який розчиняє тромби, що перешкоджають притоку крові до мозку. Максимальний час, коли його можна ефективно застосувати, становить 3 години з моменту виникнення інсульту. Проте стан пацієнта має бути оцінений раніше, і тому він повинен потрапити до лікарні мінімум через 1 годину після нападу захворювання.

У чому перевага вчасно розпочатого лікування?

Національним інститутом неврологічних розладів та інсульту (NINDS), який спеціалізується на нейрохірургії мозку, були проведені п’ятирічні дослідження серед пацієнтів, які перенесли інсульт. Вони показали, що у разі отримання пацієнтом лікарської допомоги протягом 3 годин з моменту початку інсульту, шанси на відновлення його здоров’я, практично без інвалідності і протягом всього лише 3-х наступних місяців, збільшуються на 30 відсотків.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ГЕМОРАГІЧНИЙ ІНСУЛЬТ, ЙОГО НАСЛІДКИ

ГОСТРИЙ ІШЕМІЧНИЙ ІНСУЛЬТ: ДІАГНОСТИКА ТА ЛІКУВАННЯ