Чи існує аналог таблеток NZT з фільму “Області темряви” в реальному житті? Ефективні способи і добавки для поліпшення роботи мозку і підвищення пам’яті.

Як поліпшити роботу мозку?

Питання наявності спеціальних таблеток для поліпшення роботи мозку украй популярний в Голлівуді — починаючи від таблеток NZT у фільмі «Області темряви», завдяки яким герой Бредлі Купера міг істотно збільшувати свій когнітивний потенціал, закінчуючи гормоном CPh4 з бойовика «Люсі», що перетворює мозок Скарлет Йохансон в суперкомп’ютер.

Незважаючи на те, що NZT і CPh4 — не більше, ніж красива вигадка, подібні за принципом роботи таблетки дійсно існують (починаючи від відомого всім гліцину, закінчуючи рецептурними нейрометаболічними стимуляторами). Але, на жаль, жоден з цих препаратів не здатний чинити на мозок настільки потужний і миттєвий ефект.

Таблетка NZT48 з фільму «Області темряви»

У популярному фантастичному фільмі «Області темряви» стверджується, що людина використовує потенціал власного мозку лише на 20%, тоді як таблетка NZT дозволяє включити в роботу всі 100%. На жаль, наукові дослідження давно спростували цей міф — в кожний конкретний момент мозок людини використовує всі доступні ресурси.

Однак мозок може розвиватися і в буквальному сенсі ставати розумнішими — будь-який процес навчання – це доводить. Крім іншого, існує безліч хімічних речовин, поступово погіршують роботу метаболізму і, в підсумку, негативно позначаються на розумових здібностях — починаючи від алкоголю, закінчуючи трансжирами і навіть столовим цукром.

Шкода цукру для мозку

Сучасні лікарі-дієтологи схильні вважати, що надмірне вживання фруктози, чистого цукру та інших простих вуглеводів помітно шкодить мозковій діяльності. Все більше наукових досліджень пов’язують багату цукром дієту з розвитком синдрому дефіциту уваги і зниженням загального рівня інтелекту у дітей і підлітків.

Причина полягає в тому, що глюкоза, яка міститься в цукрі надмірно стимулює мозок, провокуючи при цьому вироблення великих доз серотоніну і інших гормонів задоволення — поступово нервова система виснажується, однак організм в буквальному сенсі «підсаджується» на солодке, як на важливе джерело позитивних емоцій і радості.

Препарати для поліпшення роботи мозку

Говорячи про таблетки і препарати для поліпшення роботи мозку, важливо відзначити, що всі вони викликають звикання. Отримуючи стимул з поза, мозок починає “лінуватися” і вимагати все більших доз для досягнення бажаного ефекту. Саме тому більшість з таких речовин вважаються наркотичними і викликають залежність.

Яскравим прикладом реальної таблетки NTZ є нікотин і кофеїн — вже через 10 секунд після потрапляння в організм вони провокують викид у кров адреналіну і дофаміну, діючи як досить сильний психостимулятор. Однак через деякий час рівень цих гормонів падає, робота мозку загальмовується, і людина знову тягнеться до сигарети або кави.

Аналог таблеток NZT

Найбільш близькими до вигаданих таблеток NZT є різні препарати категорії нейрометаболічних стимуляторів. Найпопулярнішим вважається безрецептурний гліцин — дослідження підтверджують, що у великих дозах (близько 1-3 г) він дійсно здатний підвищувати рівень мозкової активності і покращувати пам’ять.

Особливою категорією таблеток для мозку є ноотропи, що використовуються для лікування згаданого вище симптому дефіциту уваги та поліпшення роботи когнітивної системи в буквальному сенсі цього слова — проте подібні таблетки доступні виключно за рецептом лікаря і не призначені для вживання здоровими людьми.

Серотонін і поліпшення роботи мозку

Серотонін є ключовим гормоном, відповідальним не тільки за гарний настрій, але і за здатність мозку обробляти інформацію у певному ключі. Вважається, що високий рівень серотоніну підвищує увагу до деталей, змушуючи людину мислити більш раціонально і логічно. Низький серотонін, в свою чергу, пов’язаний з розфокусуванням свідомості.

Типовими препаратами для підвищення рівня серотоніну є всілякі антидепресанти, однак, судячи з усього, безрецептурний мелатонін в таблетках, добавка 5HTP і навіть ряд натуральних трав (наприклад, справжній шафран і куркума) також здатні помітно підвищувати рівень серотоніну і покращувати роботу мозку.

Вплив медитації на мозок

Ще одним важливим способом поліпшення і нормалізації роботи мозку є медитація, що полягає, по суті, в усвідомленій здатності фокусуватися виключно на одній думці і очищати свою свідомість від інших подразників. Наукові дослідження показують, що регулярна медитація впливає на гіпоталамус і збільшує щільність сірої речовини в мозку.

При цьому під час медитації мозок зовсім не відпочиває, він, навпаки, активно працює, однак в режимі контролю за ключовими процесами тіла (наприклад, за диханням). Сучасні вчені схильні розглядати медитацію як процес відновлення функцій мозку, а також у вигляді спеціального тренування, що зупиняє його старіння.

Прямим аналогом таблеток NZT для поліпшення роботи мозку є нейрометаболічні стимулятори, проте їх прийом рекомендується лише при конкретних когнітивних хворобах. Здоровим людям для стимуляції мозку рекомендується перш за все відмовитися від його надмірного стимулювання шкідливими звичками і регулярно тренувати мозок за допомогою медитації.

Наукові джерела:

  1. Correlation between attention deficit hyperactivity disorder and sugar consumption, quality of diet, and dietary behavior in school children, source
  2. The cognitive effects of modulating the glycine site of the NMDA receptor with high-dose glycine in healthy controls, source
  3. Rationality and emotionality: serotonin transporter genotype influences reasoning bias, source
  4. Mindfulness practice leads to increases in regional brain gray matter density, source