ГоловнаХвороби і лікуванняНеврологіяГеморагічний інсульт,його наслідки

Геморагічний інсульт,його наслідки

При сприятливому перебігу захворювання та дотриманні всіх лікарських рекомендацій, після інсульту можна знову повернутися до гідного життя.

Що це таке?

Геморагічний інсультГеморагічний інсульт (чи внутрішньоцеребральний крововилив) – це крововилив у мозкову тканину, наступаючий внаслідок розриву судин через високий артеріальний тиск.

Інсульт може виникнути у будь-якої людини, але існує так звана група ризику, до якої входять особи старше 45 років, гіпертоніки, а також люди, що мають вроджені вади судин головного мозку.

Починається геморагічний інсульт раптово з головного болю і наростаючими неврологічними розладами. У людини розвивається слабкість, порушується чутливість, плутається свідомість, втрачається мова і зір, а також можливість пересуватися (параліч).

Діагностувати внутрішньоцеребральну кровотечу, зазвичай, вдається без додаткових досліджень. Однак у випадку підозри на ішемічний інсульт лікар приймає рішення про проведення комп’ютерної томографії або магнітно-резонансної томографії.

Наслідки інсульту

Через деякий час після внутрішньомозкової кровотечі розвивається набряк головного мозку. Далі розвиваються запальні і некротичні процеси в тканинах мозку. Припиняють працювати уражені ділянки мозку, а також частина тіла, яка була підконтрольна пошкодженній ділянці мозку.

Після геморагічного інсульту у хворого можуть відзначатися наступні порушення:

  Порушення руху, координації, загальна слабкість або параліч. Після перенесеного інсульту хворому важко пересуватися. Може відзначатися геміпарез (або геміплегія) – коли порушення руху відзначаються тільки на одній стороні.
  Складнощі з ковтанням. Порушення ковтання – один із наслідків геморагічного інсульту, що може призвести до того, що їжа і рідина потрапить не в стравохід, а в дихальні шляхи, що може стати причиною запалення легенів. Крім того, порушення акту ковтання призводить до запорів і обезводнення.
  Порушення мови. Хворий, який переніс геморагічний інсульт, відчуває складнощі з розумінням і відтворенням мови. Крім того, виникають труднощі в читанні та рахунку, які виникають внаслідок ушкоджень у лівій півкулі мозку.
  Складності сприйняття. Маючи нормальний зір, хворому складно зрозуміти, що конкретно він вбачає. Пацієнти, які перенесли інсульт, відчувають труднощі у використанні побутових предметів. Наприклад, людині стає складно використовувати столові прилади.
  Поведінкові порушення. Після геморагічного інсульту у людини може з’явитися агресія, лякливість. Як правило, реакції сповільнюються, відзначається емоційна нестабільність і дезорганізація.
  Когнітивні порушення. Виникають проблеми зі сприйняттям і переробкою інформації. Людина втрачає здатність до ясного і логічного мислення, суттєво погіршується пам’ять, здатність до навчання і прийняття рішень.
  Порушення функцій кишечника і сечового міхура. Можуть виникати проблеми з сечовипусканням і дефекацією (нетримання калу, затримка або нетримання сечі).
  Епілепсія. За різними оцінками від 7 до 20% хворих, що перенесли інсульт, страждають епілепсією.
  Психологічні проблеми. У хворого відзначаються різкі зміни в настрої, дратівливість, підвищене почуття тривоги, депресивний стан, а також безпричинний плач або сміх.
  Больовий синдром. У рідкісних випадках після інсульту можуть відзначатися напади болю різного характеру, яких не можна усунути знеболюючими препаратами.
Лікування та реабілітація

Геморагічний інсультГеморагічний інсульт лікується в дві стадії. На першому етапі необхідно проведення екстрених заходів для стабілізації стану хворого. Другий етап – це лікування наслідків перенесеного інсульту.

В залежності від характеру захворювання, локалізації пошкодження в мозку і стану судин вибір методу лікування може відрізнятися.

Медикаментозне лікування інсульту включає в себе прийом спеціальних лікарських засобів, які зменшують проникність стінок судин. Лікування повинне бути спрямоване на запобігання можливого повторного інсульту.

Хірургічне лікування при інсульті в першу чергу спрямоване на усунення гематом і реконструкцію пошкоджених судин головного мозку, щоб забезпечити нормальний кровообіг.

Хворим, які перенесли інсульт, важливо не опускати руки і боротися за гідне життя. Тут величезне значення має підтримка рідних і близьких. Дуже багатьом пацієнтам після інсульту за допомогою лікарів, а також ряду відновлювальних заходів вдається знову зажити повноцінним життям.

Велике значення в реабілітації після інсульту має відмова від шкідливих звичок (куріння, прийому спиртних напоїв) та збалансоване харчування. Зокрема, хворим рекомендується обмежити споживання повареної солі, жирів і простих вуглеводів. Щодня потрібно здійснювати помірні фізичні навантаження, наприклад ходьба. Також необхідний контроль артеріального тиску. Якщо він перевищує рівень 140/90, то в такому випадку потрібно приймати антигіпертензивні препарати.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ЩО ТАКЕ ІНСУЛЬТ І ЧОМУ ВІН ВИНИКАЄ?

ГОСТРИЙ ІШЕМІЧНИЙ ІНСУЛЬТ: ДІАГНОСТИКА ТА ЛІКУВАННЯ