При сприятливому перебігу захворювання та дотриманні всіх лікарських рекомендацій, після інсульту можна знову повернутися до гідного життя.

Що це таке?

Геморагічний інсульт (чи внутрішньоцеребральний крововилив) – це крововилив у мозкову тканину, наступаючий внаслідок розриву судин через високий артеріальний тиск.

Інсульт може виникнути у будь-якої людини, але існує так звана група ризику, до якої входять особи старше 45 років, гіпертоніки, а також люди, що мають вроджені вади судин головного мозку.

Починається геморагічний інсульт раптово з головного болю і наростаючими неврологічними розладами. У людини розвивається слабкість, порушується чутливість, плутається свідомість, втрачається мова і зір, а також можливість пересуватися (параліч).

Діагностувати внутрішньоцеребральну кровотечу, зазвичай, вдається без додаткових досліджень. Однак у випадку підозри на ішемічний інсульт лікар приймає рішення про проведення комп’ютерної томографії або магнітно-резонансної томографії.

Наслідки інсульту

Через деякий час після внутрішньомозкової кровотечі розвивається набряк головного мозку. Далі розвиваються запальні і некротичні процеси в тканинах мозку. Припиняють працювати уражені ділянки мозку, а також частина тіла, яка була підконтрольна пошкодженній ділянці мозку.

Після геморагічного інсульту у хворого можуть відзначатися наступні порушення:

  Порушення руху, координації, загальна слабкість або параліч. Після перенесеного інсульту хворому важко пересуватися. Може відзначатися геміпарез (або геміплегія) – коли порушення руху відзначаються тільки на одній стороні.
  Складнощі з ковтанням. Порушення ковтання – один із наслідків геморагічного інсульту, що може призвести до того, що їжа і рідина потрапить не в стравохід, а в дихальні шляхи, що може стати причиною запалення легенів. Крім того, порушення акту ковтання призводить до запорів і обезводнення.
  Порушення мови. Хворий, який переніс геморагічний інсульт, відчуває складнощі з розумінням і відтворенням мови. Крім того, виникають труднощі в читанні та рахунку, які виникають внаслідок ушкоджень у лівій півкулі мозку.
  Складності сприйняття. Маючи нормальний зір, хворому складно зрозуміти, що конкретно він вбачає. Пацієнти, які перенесли інсульт, відчувають труднощі у використанні побутових предметів. Наприклад, людині стає складно використовувати столові прилади.
  Поведінкові порушення. Після геморагічного інсульту у людини може з’явитися агресія, лякливість. Як правило, реакції сповільнюються, відзначається емоційна нестабільність і дезорганізація.
  Когнітивні порушення. Виникають проблеми зі сприйняттям і переробкою інформації. Людина втрачає здатність до ясного і логічного мислення, суттєво погіршується пам’ять, здатність до навчання і прийняття рішень.
  Порушення функцій кишечника і сечового міхура. Можуть виникати проблеми з сечовипусканням і дефекацією (нетримання калу, затримка або нетримання сечі).
  Епілепсія. За різними оцінками від 7 до 20% хворих, що перенесли інсульт, страждають епілепсією.
  Психологічні проблеми. У хворого відзначаються різкі зміни в настрої, дратівливість, підвищене почуття тривоги, депресивний стан, а також безпричинний плач або сміх.
  Больовий синдром. У рідкісних випадках після інсульту можуть відзначатися напади болю різного характеру, яких не можна усунути знеболюючими препаратами.
Лікування та реабілітація

Геморагічний інсультГеморагічний інсульт лікується в дві стадії. На першому етапі необхідно проведення екстрених заходів для стабілізації стану хворого. Другий етап – це лікування наслідків перенесеного інсульту.

В залежності від характеру захворювання, локалізації пошкодження в мозку і стану судин вибір методу лікування може відрізнятися.

Медикаментозне лікування інсульту включає в себе прийом спеціальних лікарських засобів, які зменшують проникність стінок судин. Лікування повинне бути спрямоване на запобігання можливого повторного інсульту.

Хірургічне лікування при інсульті в першу чергу спрямоване на усунення гематом і реконструкцію пошкоджених судин головного мозку, щоб забезпечити нормальний кровообіг.

Хворим, які перенесли інсульт, важливо не опускати руки і боротися за гідне життя. Тут величезне значення має підтримка рідних і близьких. Дуже багатьом пацієнтам після інсульту за допомогою лікарів, а також ряду відновлювальних заходів вдається знову зажити повноцінним життям.

Велике значення в реабілітації після інсульту має відмова від шкідливих звичок (куріння, прийому спиртних напоїв) та збалансоване харчування. Зокрема, хворим рекомендується обмежити споживання повареної солі, жирів і простих вуглеводів. Щодня потрібно здійснювати помірні фізичні навантаження, наприклад ходьба. Також необхідний контроль артеріального тиску. Якщо він перевищує рівень 140/90, то в такому випадку потрібно приймати антигіпертензивні препарати.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ЩО ТАКЕ ІНСУЛЬТ І ЧОМУ ВІН ВИНИКАЄ?

ГОСТРИЙ ІШЕМІЧНИЙ ІНСУЛЬТ: ДІАГНОСТИКА ТА ЛІКУВАННЯ