Клінічний психолог і сексолог Олена Єршова пояснює, чому сексуальність — це набагато більше, ніж просто секс, яку роль в усвідомленні сексуальності відіграють батьки, партнери і культура, чому одяг не допоможе розвинути сексуальність. А ще розповідає, що таке асексуальність.

— Всесвітня організація охорони здоров’я дає таке визначення: сексуальність — це центральний аспект буття людини протягом всього її життя. Тобто сексуальність — це не тільки секс, не тільки поведінка, яку людина обирає, щоб якось себе проявити. Це куди більш складне явище, це комплексна характеристика для різних психологічних і фізіологічних процесів, які прямо або побічно відносяться до статевого життя.

Поняття сексуальності включає в себе багато елементів: наскільки людина відчуває сексуальний потяг, наскільки добре вона себе почуває, наскільки їй подобається торкатися до себе, наскільки вона відкрита до дотиків близьких людей, наскільки добре вона розуміє, чого бажає, як вона хоче позиціонувати себе, що вона вважає ідеалом краси, що вона вважає для себе прийнятним, а що неможливе в сексі.

Секс і сексуальність важливі як життєві сили.

Люди народжуються з певним набором статевих органів у конкретному суспільстві, де вже є економічні, правові й навіть релігійні чинники, що створюють норми для сексуальної культури. Тому сексуальність спочатку дана кожній людині у фізіологічних, соціальних і психологічних елементах. Окремо можна виділити сексуальну поведінку — це поведінка, яка направлена на те, щоб проявляти себе як сексуальний об’єкт. Крім того, це поведінка, спрямована на сексуальне задоволення. Стимуляція геніталій і не геніталій, поцілунки, пікап, флірт — це все форми сексуальної життя людини.

У суспільстві сексуальна поведінка, з одного боку, табуйована, з іншого — від неї дуже багато чого чекають. Якщо секс, то хороший секс. Людині буває важко на це зважитися: «боже, це так складно, давай ми просто усміхнемось один одному і розійдемося». Люди побоюються відносин.

Я спостерігаю тенденції, які впливають на сексуальність людини. Наприклад, з’являється більше гаджетів і мобільних додатків, пов’язаних з отриманням сексуальної розрядки, в тому числі віртуальним проявом сексуального бажання; порно стає доступнішим.

Чим чоловіча сексуальність відрізняється від жіночої

Чоловік

Чоловік і жінка — бінарна концепція, в якій поведінка людини відповідає його біологічним характеристикам. Якщо говорити про таке патріархальне суспільство, як українське, то є певні поведінкові патерни, стереотипи, які чоловіки очікують від жінок, а жінки — від чоловіків. Ця концепція відсікає дуже багато елементів, вона робить сексуальність несправжньою. Однак давно відомі винятки з твердження, що організми є і залишаються жіночими або чоловічими. Культура повільно наближається до визнання того, що постійна, виключно бінарна природа гендеру, в рамках якої можливе ділення тільки на мужніх чоловіків і жіночних жінок, — невірна. Люди якось представлені в соціумі, і вони виходячи з цього якось себе проявляють. Але вони ведуть себе тим чи іншим чином в залежності від того, якого партнера хочуть залучити, і в залежності від самосвідомості і самовідчуття.

Людині необхідно зрозуміти, як він хоче бути представлений у суспільстві і яких людей він хоче залучати. Раптом дівчина не хоче імітувати прийняту в патріархаті позицію «жінки, залежної від чоловіка», і це буде виявлятися у її сексуальності. Перемішуються ролі завойовника і жертви, які раніше були закріплені. Самий примітивний приклад в культурі — серіал «Секс у великому місті», де чотири жінки розповідають про сексуальність, але абсолютно з різних сторін.

Як зрозуміти людині, що вона сексуальна

Чоловік

Сексуальність — це як шкіра, невід’ємна частина людини (частина навіть тих людей, які вважають себе асексуалами, оскільки асексуальність — це сексуальна стратегія), базова прошивка.

Як зрозуміти, що людина подобається сама собі — інше питання. З цим пов’язане ще і те, чи відгукуються на людину ті люди, яких вона хоче залучити. Тому відчуття сексуальності часто залежить від зворотнього зв’язку інших людей. Іноді люди можуть або випадково, або навмисно давати дуже жорсткий і неправомірний зворотний зв’язок. Через це людина починає думати, що з нею щось не так, що їй треба змінитися, щоб вона стала більш привабливою.

Якщо людина відчуває себе гидкою в області сексуальності, варто проаналізувати зворотний зв’язок від її партнерів чи випадкових людей, зрозуміти, як її оцінюють. На жаль, але цей метод дійсно працює.

Як культура впливає на сексуальність

Сексуальність

Якщо помістити людину у кілька різних культур, в кожній з них знайдуться люди, які скажуть їй, що вона недостатньо висока, недостатньо повна або недостатньо м’язиста. Тоді людина, безумовно, починає себе відчувати і намагатися осмислити своє тіло крізь призму цих стереотипів.

— Але не буває несексуального тіла. Воно завжди відгукується на дотики, їй приємно, коли до неї торкаються.

На сучасну культуру впливає порнографія — зараз норма те, що раніше було в дивину. Наприклад, відсутність волосся на геніталіях, хоча їх наявність — це ознака статевозрілого людини. В мусульманських країнах є ритуали підготовки жінки до сексу, які пов’язані з видаленням волосся. Там буде дивно побачити жінку, яка не голиться.

Ноги

Є ще один момент — це обережна, але актуальна для Росії тема. Жіноче обрізання. У деяких регіонах, де поширено мусульманство, обрізана жінка — це правильна жінка. Хоча потрібно розуміти, що це жінка, яка позбавлена клітора і позбавлена багатьох задоволень. Вид обрізання впливає на ступінь травматичності сексуальності і можливості сексуального задоволення жінок.

Наша культура не вчить відчувати своє тіло. У дитинстві дитини змушують їсти, одягатися, спираючись на ідеї дорослих про кількість їжі чи одягу. До підліткового віку людина вже насилу сприймає сигнали від тіла. Тому багато з’являються з голими щиколотками, животом, спиною і без шапки, не відчуваючи, чи холодно насправді в такому одязі.

Які фактори впливають на усвідомлення сексуальності

Сексуальність

На прояв сексуальності впливають батьки. Має значення все: те, як вони поводяться з тілом дитини, наскільки дбайливо і лагідно вони до нього — тіла — ставляться. Це допомагає дитині бути в контакті зі своїми тілесними відчуттями. Або якщо все погано, вона, навпаки, буде усуватися від потреб тіла. Впливають і різні батьківські настанови, і те, в якому середовищі дитина перебуває, — іноді вона починає займатися сексом, щоб отримати певний статус, а не тому, що їй приємно. Батьки, школа, друзі, цінності людей навколо — все це впливає на особистість, на те, як людина себе відчуває.

— Усвідомлення своєї сексуальності сильно ламається суспільством.

Наприклад, батьки кажуть, що геніталії — це соромно, тіло — соромно, отримувати задоволення — соромно. Дівчаткам можуть говорити, що зустрічатися з хлопчиками або дівчатками — соромно, мастурбувати — теж соромно. Виходить, що різні форми околосексуальної поведінки як-то маркуються, і коли людині виповнюється 18 і воан отримує умовну свободу, у неї вже буде більше ілюзій, ніж якихось реальних знань про сексуальність.

Психологи часто зустрічаються з травмованими в області сексуальності людьми. Вони думають, що з ними щось не так. Це може бути настільки величезний внутрішній злам, що людина або не усвідомлює свою сексуальність, або усвідомлює, але вона для нього настільки травматична, що померти хочеться. Близько 50% підліткових суїцидів пов’язано з тим, що підліток усвідомлює табуйовані елементи власної сексуальності.

Пара

На сексуальність впливають відносини. Якщо партнер в рамках відносин вимагає сексу, а жінка погоджується без відчуття потягу, то її тіло сприймає такий секс як насильство. Це не кращим чином позначається на її оргазм.

Іноді відносини тримаються тільки на сексі. Коли людина вийде з цих стосунків, вона в сексуальному сенсі буде гірше себе відчувати, тому що через брак відкритості та діалогу порушується почуття безпеки, довіри, а це тісно пов’язано з сексуальною задоволеністю. Тобто для людини важливо, який у неї партнер і як він до неї ставиться — це той самий горезвісний зворотний зв’язок. Він формує відчуття відкритості і ступінь близькості. Наприклад, дозволяє говорити про власний оргазм, про оргазми один одного і про можливості розвитку, гармонізації сексуального контакту.

Буває і так: чоловік скаже жінці — «ти фригідна, з тобою якісь проблеми», і вона думає — «боже, я фригідна, зі мною якісь проблеми», а проблема, наприклад, у тому, що він не поважає прелюдію. А вона думає, що проблема в ній. Чи вплине це на її відкритість у таких стосунках? Звичайно, так. Вона в них увійде ось з цим ярликом. Як і скрізь, в сексі люди «нагороджують» один одного ярликами. А потім тягнуть їх за собою в такі відносини. Якщо чоловік отримав ярлик, що він крутий коханець, він розуміє, що не може піти без оргазму: «я втомився, я нічого не хочу, але я повинен». Виникає почуття обов’язку, це дуже сильно впливає на відносини.

Як розвинути сексуальність

Сексуальність

Сексуальність закладена в кожній людині. Є чинники, які заважають людині усвідомити свою сексуальність і отримувати задоволення. Щоб відновити можливість отримання задоволення, необхідно досліджувати проблему, а також ті фактори, які посилюють труднощі. Чоловік повинен поміркувати, як він про себе думає, як він думає про інших, як він бачить своє сексуальне життя, на кого йому хотілося б бути схожим, що він вважає сексуальним і чому, чого б йому хотілося.

Напевно у кожної людини є в голові якийсь ідеальний образ — добре б інший раз його піддати сумніву і розширити. Коли люди займаються сексом, у них виникають якісь фантазії. Щоб їх проявляти, необхідно навчитися говорити в парі про секс, його якості і бажаннях.

Досліджуйте своє тіло, зрозумійте, що йому подобається, а що не подобається. У сексі задіяні не тільки статеві органи, але і плечі, лікті, коліна, ключиці. І в цьому сенсі не так уже й поганий глянець, який публікує матеріали типу «П’ять порад, як отримати інші відчуття». В цьому є сенс. Експериментуйте, досліджуйте межі своїх табу: «на що я готовий, а на що ні, чому». Не треба йти на поводу у партнера, треба завжди запитувати себе: «А чи хочу я цього? А як я цього хочу? А ось чого я боюся у зв’язку з цим?» У людей буває багато тривог, про яких вони не говорять своїм партнерам через страхів.

Одяг не допоможе розвинути сексуальність. Іноді вона — сексуальність — виявляється більш тісно пов’язана з одягом, ніж з тілом. Наприклад, дівчина готова йти на сексуальні стосунки, тільки одягненою у щось конкретне. Або чоловік очікує, роздягаючи партнерку, що вона буде одягнена у парній білизні і панчохах. У гіршому варіанті, роздягнувшись, партнери будуть нав’язливо турбуватися, чи виглядають їхні тіла без одягу досить привабливо. Тоді сексуальність прив’язується до того елементу, якого вони позбавлені. Ситуація: «ой, я одяглася неправильно, пішла, зустріла його — і ось я потвора». Це знову породжує ідею сексуальності як обгортки, а не як невід’ємної частини людини (чим сексуальність і є).

Що таке асексуальність

Асексуальні люди — це ті, хто позиціонують себе як відчуваючі слабкий потяг або не готові його реалізовувати. Тобто людина може бути у відносинах з ким-то, може обніматися, цілуватися, але не займатися сексом. Асексуальність — це сексуальна стратегія, це не патологія.

Крім непатологічного природного варіанту, асексуальна стратегія поведінки може формуватися в результаті психологічних травм, порушень у розвитку сексуальності чи лібідо. Або через те, що людина погано відчуває своє тіло.

Якщо асексуальність не доставляє проблем самій людині, це нормальне явище. Ненормальним асексуала можуть вважати оточуючі люди або партнери. У цьому випадку важливо працювати над тим, щоб у відносинах було більше прийняття. У мене викликає питання асексуальність, яка раптово з’явилася. І тут головне завдання — виключити зовнішні чинники та внутрішні проблеми, що сформували таку стратегію: наприклад втому, незадовільні стосунки в парі, переживання горя.

— Щоб працювати з власними проявами сексуальності, необхідний позитивний і поважний підхід до сексуальності та сексуальних стосунків. А ще доставляє задоволення і безпечний секс, вільний від примусу, дискримінації та насильства.