Ви вже знаєте, що основи здорового харчування досить прості: на тарілці повинно бути багато фруктів, овочів, цільних злаків і пісного білка, а напівфабрикати і перероблені продукти краще виключити.

Ви також знаєте, що найкращі дієти, це швидше спосіб життя, завдяки якому з часом ви підвищуєте якість життя. Найбільш відомою є середземноморська дієта, яка складається в основному з продуктів рослинного походження, а також “пісного білка”, наприклад, риби і курки. Останнім часом у неї з’явився конкурент: скандинавська дієта.

Що таке скандинавська дієта?

Фундамент дієти – рослинна їжа, з акцентом на жирній рибі (лосось, скумбрія, оселедець), ягодах, коренеплодах (картопля чи морква, наприклад), горіхах, овочах, молочні продукти низької жирності і цільних злаках. При скандинавській дієті також виключені перероблені продукти (наприклад, чіпси, цукерки) та м’ясні продукти з високим вмістом жиру (наприклад, сосиски або бекон). В її основі кухня скандинавських країн, наприклад, Норвегії, Данії, Швеції, Фінляндії та Ісландії.

Дієта заснована на дієтичній піраміді країн Прибалтики, розповідає Лорен Антонуччі, дипломований дієтолог, директор центру Nutrition Energy в Нью-Йорку. У 2004 році професійні дієтологи і шеф-кухаря ввели в обіг термін “нова скандинавська дієта”, намагаючись популяризувати скандинавський стиль харчування.

Вона схожа на суперкорисну середземноморську дієту, з одною основною відмінністю: тоді як середземноморська дієта робить акцент на оливковій олії, у скандинавській дієті в основному використовується рапсова олія, вона ж олія каноли.

олія

Олія каноли допомагає знизити рівень “поганого” ЛПНЩ-холестерину і ризик інфаркту та інсульту. Порівняно з оливковою олією, олія каноли, по всій видимості, краще знижує поганий холестерин і сприятливо впливає на здоров’я серця.

Переваги скандинавської дієти

Скандинавський стиль харчування неймовірно корисний для здоров’я серця. В одному з розширених доповідей Всесвітньої організації охорони здоров’я, йдеться про те, що і європейська, і скандинавська дієта знижують ризик розвитку раку, діабету і серцево-судинних захворювань.

Ця дієта сприяє зниженню ваги. Згідно з дослідженням Університету Східної Фінляндії, ця дієта сприяє зниженню експресії генів, пов’язаних із запаленням (яке, як вважається, є причиною багатьох хронічних захворювань і відіграє роль в наборі зайвої ваги).

Цільні злаки допомагають регулювати вагу і зберегти стрункість. В той час, як перероблені продукти неймовірно привабливі, але призводять до переїдання і набору ваги.

Ще одна перевага – скандинавська дієта екологічна. Чим більше ми їмо рослинної їжі, тим краще для навколишнього середовища, оскільки використовується менше природних ресурсів для виробництва продуктів, і, відповідно, викиди парникових газів значно знижуються.

Харчування по скандинавській дієті

Риба

Не потрібно перебудовувати власну дієту або позбавляти себе їжі, щоб дотримуватися скандинавської дієти. Почніть наповнювати свій холодильник основними продуктами харчування. Запасіться сезонним фруктами (особливо ягодами), коренеплодами (морква, ріпа, картопля, буряк, пастернак), броколі, шпинатом, капустою, бобовими, геркулесом, перловкою, цільним зерном жита і пшениці, ріпаковою олією, рибою, яйцями, горіхами, насінням та молочними продуктами з низьким вмістом жиру.

Спробуйте приготувати що-небудь з цих продуктів. Наприклад, вівсянку з волоськими горіхами і яблуками, йогурт з полуницею або лосось з сочевицею і китайською капустою.

Якщо ви любитель м’яса, можна почати з однієї страви на основі рослинних продуктів. З часом можна збільшити кількість рослинної їжі. Не хочете зовсім відмовлятися від улюбленої їжі? Спробуйте м’ясо бізона, на подив пісне червоне м’ясо, поширене в кухні скандинавських країн.