Вітаміни необхідні для нормальної роботи всіх систем організму, тому їх недолік в значній мірі позначається на стані здоров’я людини. Потрібно знати ознаки авітамінозу, щоб вчасно його усунути.

Нестача вітамінів може проявлятися у двох варіантах – гіповітаміноз і авітаміноз. Перший варіант являє собою знижений вміст вітамінів в організмі, другий – повна відсутність того чи іншого вітаміну в організмі. Ознаки авітамінозу залежать від того, якого саме вітаміну не вистачає. Однак існують загальні ознаки авітамінозів. До них можна віднести загальну слабкість, стомлюваність, зниження апетиту, порушення працездатності.

Причини розвитку авітамінозів

Причиною виникнення дефіциту вітамінів може бути неправильне харчування. Наприклад, відсутність в раціоні фруктів, ягід і овочів призводить до недостатності в організмі вітамінів Р і С, при споживанні рафінованих продуктів (вироби з борошна вищих сортів, очищений рис) в організм надходить мало нікотинової кислоти, вітамінів B1, В2. Тривалий дефіцит повноцінних білків в організмі супроводжується недостатністю вітамінів А, С, В2, нікотинової, фолієвої кислот. Різке зниження надходження в організм жирів викликає зменшення всмоктування з кишечника жиророзчинних вітамінів (A, D, E, K). При надмірному вживанні вуглеводів розвивається недостатність вітаміну В1.

Також причиною появи ознак авітамінозу та гіповітамінозу в зимово-весняний період є значне зниження кількості вітаміну С в фруктах і овочах, вітамінів А, D – в яйцях та молочних продуктах.

Поширена причина недостатнього надходження в організм вітамінів – це порушення правил кулінарної обробки і зберігання продуктів. Наприклад, холодна і теплова обробка овочів супроводжується повним руйнуванням вітаміну С.

Ознаками авітамінозу можуть супроводжуватися різними захворюваннями, насамперед органів травлення.

Тривале застосування деяких лікарських засобів (протитуберкульозні препарати, сульфаніламіди, антибіотики) може викликати нестачу вітамінів в організмі.

Ознаки авітамінозу А

Нестача вітаміну А супроводжується порушенням процесів підтримки нормального стану клітин епітелію. Це виражається в появі сухості, дрібного лущення шкіри, поперечної смугастість нігтів, сухості і ламкості волосся. Також можуть виникати ерозії на слизових оболонках, можливі кон’юнктивіти, блефарити і стоматити. Знижується продукція шлункового соку, що супроводжується порушенням травлення і всмоктування їжі. Для авітамінозу А характерне порушення сутінкового зору (так звана «куряча сліпота»), при якій утруднюється або втрачається здатність бачити в темряві. Також може розвиватися ксерофтальмія – сухість кон’юнктиви і рогівки ока в результаті порушення сльозовиділення.

Ознаки авітамінозу В

Авітаміноз B1 викликає хворобу Бери-Бери. Цей стан зазвичай виникає у людей, які харчуються тільки білим рисом. У сучасному суспільстві це захворювання зустрічається рідко. Вітамін В1 забезпечує нормальне протікання процесів жирового і вуглеводного обміну, тому його дефіцит призводить до накопичення піровиноградної кислоти в крові людини. Це викликає ураження нервової системи («суха бери-бери») і серцево-судинної системи («мокра бери-бери»). Характерні симптоми авітамінозу В1: погіршення апетиту, схильність до закрепів, нудота, парестезії (поколювання, оніміння) в ногах, біль у литкових м’язах під час ходьби, порушення сну, дратівливість, зниження чутливості в районі стоп, гомілок.

Дефіцит вітаміну В2 супроводжується ураженням слизової оболонки, а також шкіри губ. Характерні довго незагойні тріщини губ, стоматити. Основною причиною нестачі цього вітаміну є відсутність в раціоні харчування молочних продуктів.

Авітаміноз В3 (або РР) викликає розвиток пелагри, що виявляється запальними захворюваннями шкіри, деменцією. Характерні такі ознаки: агресивність, чутливість шкіри до сонячних променів, дерматит, облисіння, набряки, запалення язика, безсоння, розгубленість, слабкість, параліч кінцівок, неврити, ураження серця, деменція.

Для авітамінозу В5 властиві болі в суглобах, судоми кінцівок, випадіння волосся, паралічі, ослаблення пам’яті і зору.

Авітаміноз В6 супроводжується головними болями, стомлюваністю, дерматитами та іншими шкірними захворюваннями, порушенням апетиту, пам’яті, уваги, розвитком анемії, ураженням судин.

Нестача вітаміну В7 проявляється ураженнями шкіри, зникненням апетиту, нудотою, набряком язика, м’язовими болями, млявістю, депресією.

Дефіцит вітаміну В9 викликає розвиток фолієвої-дефіцитної анемії, а також порушення в розвитку спінальної трубки у ембріона.

Авітаміноз В12 провокує виникнення перниціозної анемії.

Ознаки авітамінозу С

Якщо в раціоні харчування тривалий час не вистачає вітаміну С, то виникають швидка стомлюваність, слабкість, больові відчуття в різних ділянках тіла, схильність до кровотеч, рихлість ясен, карієс. Гострий брак вітаміну С призводить до розвитку цинги, для якої характерна ламкість судин з появою кровоточивості ясен, крововиливів на шкірі. Також відзначаються зниження імунітету.

Ознаки авітамінозу D

В організмі людини вітамін D бере участь у регулюванні обмінних процесів фосфору і кальцію, що має велике значення для процесів росту, розвитку зубів у дітей. Симптоми авітамінозу D у дорослих: швидка стомлюваність, поганий сон, біль в кістках, м’язовий біль. Також розвивається карієс, знижується зір, пропадає апетит, зменшується маса тіла. У дітей нестача вітаміну D супроводжується розвитком рахіту. Ознаками рахіту є повільний ріст зубів, уповільнення заростання джерельця, деформація кінцівок, може збільшуватися в розмірах живіт. Дитина примхлива, може відставати у фізичному і психічному розвитку.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ОЗНАКИ ВЕСНЯНОГО АВІТАМІНОЗУ

ЯКІ ХВОРОБИ ВИКЛИКАЄ АВІТАМІНОЗ

АВІТАМІНОЗ У ДІТЕЙ – ЯК ВИРІШИТИ ПРОБЛЕМУ?