ГоловнаХарчуванняЩо таке холестерин і чому він важливий

Що таке холестерин і чому він важливий

Щоб визначити ризик виникнення захворювання серця, лікарю необхідно виявити співвідношення поганого і хорошого холестерину в організмі людини.

Співвідношення хорошого і поганого холестерину

Фахівці вираховують коефіцієнт холестерину людини шляхом ділення загального показника на рівень ліпопротеїдів високої щільності. Оптимальне співвідношення – від 3.5 до 1. Більш високий коефіцієнт збільшує ризик захворювань серця.

Лікар може визначити рівень «хорошого» і «поганого» холестерину в організмі за допомогою аналізу крові.

Загальний рівень холестерину включає:

 1. Ліпопротеїди високої щільності, або ЛПВЩ, вважаються «хорошим» холестерином. Вони складають 20-30 відсотків загального рівня холестерину у людини.
 2. Ліпопротеїди низької щільності, або ЛПНЩ, вважаються «поганим» холестерином і становлять 60-70 відсотків загальної кількості в організмі.
 3. Нарешті, ліпопротеїди дуже низької щільності (ЛПДНЩ) є попередниками ЛПНЩ і становлять близько 10-15 відсотків загального холестерину людини.

Значення цих показників не можна недооцінювати, так як саме вони впливають на шанси розвитку хвороб серця у людини.

Читайте також:  Рукола як сильні ліки і смачна добавка до салату: 20 корисних властивостей руколи для здоров'я

Якщо аналіз крові показує високий рівень загального холестерину, це може свідчити про підвищений рівень холестерину ЛПНЩ. Щоб визначити точно, лікарю необхідно окремо проаналізувати рівні ЛПВЩ, ЛПНЩ і ЛПДНЩ у крові.

Нормальне співвідношення холестерину означає, що організм здоровий і працює в нормальному режимі.

Такі показники холестерину вказують на різні рівні ризику серцевих захворювань:

У чоловіків

 • 5.0 = середній ризик
 • 3.4 = практично середній ризик
 • 9.6 = вдвічі перевищує середній ризик

У жінок

 • 4.4 = середній ризик
 • 3.3 = практично середній ризик
 • 7.0 = вдвічі перевищує середній ризик

В однаковому аналізі крові жінки і чоловіка середній рівень ЛПВЩ, ЛПНЩ та ЛПДНЩ може відрізнятися. Наприклад, у жінок в менопаузі рівень ЛПНЩ вищий.

Жінки виявилися менш сприйнятливі до впливу поганого холестерину. Рекомендований рівень ЛПВЩ для них – 50, в той час як для чоловіків він становить 40.

Як холестерин впливає на організм?

Холестерин міститься в м’ясних і молочних продуктах, тому люди, які їдять продукти тваринного походження, можуть скаржитися на підвищений рівень холестерину.

Читайте також:  5 продуктів, які не варто вживати перед сексом

Нормальні показники холестерину в організмі сприяють підтримці необхідного запасу вітаміну D і гормонів, а також допомагають травленню.

До речі, печінка теж може виробляти холестерин, але в разі, якщо ваш раціон багатий продуктами з високим вмістом жирів і транс-жирів. Наявність підвищеної кількості холестерину ЛПНЩ, викликаного транс і насиченими жирами, збільшує ризик серцевих захворювань і діабету.

Холестерин ЛПНЩ викликає накопичення речовини, яка формує бляшки на стінах артерій, що призводить до захворювання, відомого як атеросклероз. Звичайно, це шкідливо для серця, так і для організму в цілому. Такий стан уповільнює приплив крові до серцевого м’яза і може блокувати потрапляння крові в серце, що сприяє збільшенню ризику серцевого нападу.

Читайте також:  Швидке харчування: шкода для організму і шляхи вирішення проблеми
Поради щодо контролю за рівнем холестерину

Співвідношення хорошого і поганого холестерину в організмі можна контролювати. Існує кілька способів зниження рівня поганого холестерину. І ось деякі з них

 • Дієта. Їжа з високим вмістом насичених жирів, транс-жирів і вуглеводів підвищує рівень холестерину, тому обмежене вживання таких продуктів допоможе знизити рівень поганого холестерину.
 • Вага. Багато ризиків пов’язані з надмірною вагою або ожирінням. Нормальна вага – запорука зниження ризику серцевих захворювань.
 • Вправи: активність протягом 30 хвилин в день підвищує частоту серцевих скорочень, допомагає підтримувати здорову вагу і знижує рівень холестерину ЛПНЩ, одночасно підвищуючи рівень холестерину ЛПВЩ.
Читайте також: