Які стадії сну існують, і якими особливостями володіє кожна зі стадій сну?

Сон – це певний стан свідомості людини, обумовлене активністю різних структур мозку. Сон включає в себе кілька стадій, які повторюються протягом ночі.

Відомо, що під час сну послідовно чергуються 2 ключові фази сну: повільний сон і швидкий сон. На самому початку сну вище тривалість повільної фази, а на етапі перед пробудженням збільшується тривалість швидкого сну. Полісомнографія (система, що включає реєстрацію електроенцефалограми, електроміографмми і електроокулограмми) показує, що у більшості людей сон складається в середньому з 4-6 циклів, які тривають 80-100 хвилин.

Кожен такий цикл включає в себе фази повільного (ортодоксального), сну, частка якого становить 75% сну, і швидкого (парадоксального) сну, частка якого складає 25%.

Зупинимося детальніше на обох фазах сну.

Повільний сон (ортодоксальний, повільнохвильовий сон)

Повільний сон складається з чотирьох стадій:

Перша стадія: на першій стадії сну зменшується альфа-ритм, і з’являються низькоамплітудних повільні дельта – і тета-хвилі. У цей момент людина перебуває в стані дрімоти, його можуть відвідувати напівсонні галюцинації або марення. Вважається, що в цю стадію можуть з’явитися інтуїтивні ідеї, що сприяють потенційно-успішному вирішенню проблеми, що займає людину.

Читайте також:  Подологія та дерматологія: спільний вплив косметики для ніг на шкіру

Друга стадія: на другій стадії повільного сну з’являється сигма-ритм, прискорений альфа-ритм (12-14-20 Гц). З початком цій стадії відбувається відключення свідомості. У паузи між почастішанням ритму (2-5 разів на хвилину) людини можна легко розбудити. Поріг сприйняття підвищується. Самим чутливим аналізатором є слуховий. Так, мати прокидається, коли плаче дитина, або будь-яка людина прокидається при сторонніх досить сильних звуках.

Третя стадія: для третьої стадії повільного сну характерні всі риси другій стадії, але додаються ще й повільні високоамплітудні дельта-коливання (2 Гц).

Четверта стадія: четверта стадія – стадія найглибшого сну. Під час цієї стадії переважають дельта-коливання. Часто третю і четверту стадії об’єднують під загальною назвою дельта-сон. Під час четвертої стадії повільного сну людини складно розбудити. Сновидіння зазвичай виникають саме на цій стадії, крім того на цій стадії можуть виникати напади лунатизму і кошмари.

Всі чотири повільно хвильові стадії сну зазвичай займають приблизно 75-80% загального періоду сну. Вважається, що повільний сон потрібен людині для відновлення енерговитрат.

Швидкий сон (парадоксальний, швидкохвильовий сон, сон швидкого руху очей, REM-сон)

Фази снуЦе п’ята стадія сну: для п’ятої стадії сну характерні швидкі коливання електричної активності мозку, за значенням близькі до бета-хвилях. П’ята стадія нагадує стан неспання, однак внаслідок різкого зниження м’язового тонусу людина знаходиться в нерухомому стані. Очні яблука періодично здійснюють швидкі рухи. Доведено зв’язок між сновидіннями і швидким рухом очей. Якщо сплячого розбудити саме в цю фазу сну, то, швидше за все, він розповість вам про яскраве сновидінні.

Читайте також:  Какое есть самое эффективное средство от выпадения волос?

Від циклу до циклу фаза швидкого сну подовжується, а глибина сну, в свою чергу, знижується. Повільний сон простіше перервати, ніж швидкий сон, незважаючи на те, що саме швидкий сон істотно ближче до порога неспання.

Дослідами підтверджено, що регулярне переривання швидкого сну загрожує важкими порушеннями психіки, в той час як при порушенні повільного сну організм здатний адаптуватися. Щоб уникнути важких наслідків частину перерваного швидкого сну повинна заповнити в наступних циклах.

Вважається, що саме швидкий сон забезпечує переробку інформації, обмін інформацією між свідомістю та підсвідомістю.

Цикл сну у дітей

Цикли сну, відповідні швидкої і повільної фаз, формуються ще до народження – на 20-му тижні. У недоношених дітей швидкий сон складає 60-80% від загального обсягу сну, у доношених дітей приблизно 40-50% від загального обсягу сну. Для новонароджених характерний швидкий перехід від неспання до фази швидкого сну, минаючи повільний сон.

Читайте також:  Ботокс волосся плюси й мінуси
Цикл сну у молодих людей

У молодих людей сон починається з 1-ї фази, послідовно переходить під 2у, третю і 4у фази. Далі починається зворотний відлік до 2 фази. Таким чином, фази змінюють один одного від 2-ї – до 5-ї (швидкого сну). У ранкові години четверта стадія відсутня.

Здоровий сон літніх людей

Що робити, щоб кожен вечір з легкістю засипати, а вранці прокидатися бадьорим і відпочившим?
Періодичність виникнення фази швидкого сну становить 70-90 хв. Перший період швидкого сну триває приблизно 10 хвилин, а останній подовжується до 20-35 хвилин. Ближче до ранкових годинах 3-4а стадії займають менше часу, а 2а і 5а – більше.

Цикл сну у людей похилого віку

Літні люди сплять менше молодих, більше половини літніх людей дрімають вдень. Протягом ночі літні частіше прокидаються. У них набагато частіше переривається швидкий сон, хоча в процентному співвідношенні він залишається таким же, як і у молодих. У літніх виникають труднощі під час засипання (їм довго не вдається заснути), а ранкове пробудження дається їм легше. Структура сну літньої людини з часом починає нагадувати структуру сну дитини.