З нагоди Міжнародного дня боротьби з раком пропонуємо згадати 7 передових методів, які використовують в лікуванні раку в 2017 році. Деякі ліки і технології вже доступні для українських пацієнтів, інші проходять клінічні випробування в науково-дослідних лабораторіях, але кожне нове відкриття дає надію, що одного разу людство подолає хворобу, щороку забираючу десятки мільйонів життів.

1. Персональна геноміка передбачить ризик раку

В кожній клітині нашого тіла укладена безцінна біологічна інформація — сукупність спадкового матеріалу, який визначає побудову і функціонування організму. Персональна геноміка секвенує і аналізує геном, щоб визначити ймовірність розвитку захворювань та розробити індивідуальну схему їх лікування. Говорячи простою мовою, онкологи лікують не просто рак, а конкретну людину, враховуючи всі особливості його організму.

— Однаковий підхід в лікуванні всіх випадків раку молочної залози або раку легенів не ефективний по своїй суті, оскільки пухлини мають значні генетичні відмінності, — розповідає Майкл Ройзен, провідний терапевт в Інституті валеології при клініці Клівленда. — Це означає, що деякі методи лікування будуть більш чи менш ефективними. Аналіз генома допоможе пацієнтам уникнути призначення непотрібних високотоксичних препаратів.

2. Імунотерапія раку набирає оберти

На поверхні пухлинних клітин розміщені специфічні антигени — чужорідні для організму речовини, які в силу різних причин не викликають імунної відповіді. Онкологи навчають імунні клітини визначати ці антигени, перетворюючи імунітет в ефективну зброю проти багатьох видів раку.

— Вивчивши генетичний профіль пухлин, ми зможемо зрозуміти, як вони обходять нашу імунну систему, — пояснює доктор Ройзен. — Але прорив у імунотерапії раку вже стався. У 2011 році був розроблений іпилимумаб — інгібітор контрольних точок імунної відповіді. Цей препарат використовують для лікування злоякісної меланоми, і він значно підвищує тривалість життя пацієнтів.

У 2015 році екс-президент США Джиммі Картер позбувся неоперабельної меланоми з допомогою аналогічних ліків — пембролізумаба. Політик заявив, що всі ознаки раку у нього зникли.

Проривом у лікуванні раку в 2016 році стало створення ефективних антигенних вакцин, які позбавляли лабораторних мишей від раку товстої кишки та злоякісної меланоми у 88% і 90% випадків відповідно. Перш ніж вакцини випробують на людях, їх доведеться протестувати на інших, більш великих тваринах.

До речі, в листопаді 2016 року в Китаї генетичне редагування CRISPR вперше випробували на людині. Вчені відредагували імунні клітини пацієнта з метастазуючим раком легені, відключивши в них ген, який гальмує імунну відповідь.

3. Ліки від гепатиту C зупинять рак печінки

Гепатит — хвороба печінки, яка може перерости в рак. У 2013 році лікарський препарат софосбувир («Совалди» від Gilead) пройшов перевірку Управління з контролю за продуктами і ліками США і був схвалений для лікування гепатиту С. Ліки дуже швидко стало популярними серед пацієнтів і лікарів, але в Україні доступ до них як і раніше обмежений.

Для України софосбувир закуповують міжнародні організації, а пацієнти отримують у лікарнях безкоштовно. На жаль, через високу ціну повністю покрити потребу пацієнтів в оригінальному препараті від Gilead неможливо. Американська компанія поставила умову: знизити ціну на софосбувир з 486 до 250 доларів за упаковку лише в тому випадку, якщо Україна скасує реєстрацію більш дешевого єгипетського генерика, який продається в аптеках.

Представники пацієнтських організацій називають це маніпуляцією і шантажем: коштів, виділених з держбюджету 2016, вистачить на покупку ліків для 3-5 тисяч чоловік, а мирова з Gilead позбавить решти хворих доступу до препарату-аналогу вже в 2017 році. Сьогодні дискусія навколо цієї проблеми залишається відкритою.

4. Інтраопераційна променева терапія проти раку молочної залози

Найважливіша проблема променевої терапії — підвести по можливості високу дозу опромінення до ракової пухлини так, щоб уникнути променевого ушкодження нормальних тканин. Інтраопераційна променева терапія полягає в хірургічному висіченні уражених пухлиною тканин і одноразовому дистанційному опроміненні ортовольтовими пучками або електронними променями.

Дослідження показали, що метод інтраопераційної променевої терапії, який можна застосовувати під час операції на молочних залозах, має таку ж ефективність при лікуванні раку молочної залози, як і повний курс променевої терапії.

Стандартний курс променевої терапії вважається більш токсичним видом лікування раку. За словами Ройзена, “людина погано почувається і фізично, і психологічно”, а при інтраопераційній променевій терапії побічні ефекти спостерігаються значно рідше.

рак

5. Комп’ютерна томографія для ранньої діагностики раку легенів

Люди, які недавно кинули курити, часто цікавляться, наскільки у них великі шанси зіткнутися з раком легенів в майбутньому. Справа в тому, що рентгенівські промені не завжди бачать маленькі вузлики, які можуть перерости в рак. Отримати 3D знімки легенів і зробити якісний діагностичний прогноз сьогодні можна з допомогою комп’ютерної томографії (КТ) легенів.

КТ дозволяє вчасно розпізнати патологічні зміни і призначити найбільш ефективну терапію. Як показує практика, раннє виявлення пухлини підвищує шанси на лікування на 80%.

6. Адресна доставка хіміотерапивтичних препаратів

Більшість ліків, які сьогодні використовують для хіміотерапії, є низькомолекулярними органічними сполуками. Вони часто не долають біологічні бар’єри на шляху до пухлини і розподіляються по всьому організму. Але дослідження показують, що «адресна» доставка хіміотерапевтичних препаратів є більш ефективною і менш токсичною для організму.

Для вирішення цієї проблеми вчені пристосували наночастинки (полімерні частинки, ліпіди, молекули металів, кремнію), які переносять ліки прямо всередину ракової пухлини. До речі, саме з допомогою наночастинок вчені Мічиганського університету змогли доставити протиракову вакцину і домогтися лікування мишей, про які ми розповіли у другому пункті.

7. Дресирування ракових частин

У кожного з нас в організмі досить онкогенів, але лише у деяких вони призводять до розвитку ракових клітин і пухлин. Поки головні зусилля вчених спрямовані на знищення цих клітин, але деякі дослідники займаються проблемою їх перепрограмування.

У 2015 році «програму по відключенню раку» представили співробітники Клініки Майо. Дослідники спробували відновити в ракових клітинах здоровий рівень мікроРНК, які регулюють експресію онкогенів. Теоретично, це може зупинити канцерогенез і відновити нормальну роботу клітин. Стратегія цікава, але говорити про її практичне втілення говорити поки рано.