Родимка може бути пікантною особливістю, родзинкою людської зовнішності, а може представляти собою величезну, часто смертельну небезпеку. Переродження родимок в меланому – проблема досить актуальна.

Лікарі-дерматологи прагнуть задіяти різні канали масової комунікації для інформування громадськості про наявність такої небезпеки.

Погіршення екологічного середовища та іншими факторами, з впливом яких пов’язують стрімко зростаючу кількість меланом, протистоїть сучасна медицина. Можливості останньої досить широкі для того, щоб діагностувати переродження нормальної родимки в небезпечну, і для того, щоб позбавити пацієнта від такої. Страшать тенденцією, що є висока смертність від меланоми в пострадянських країнах (95%), у той час як у Європі та США таким відсотком обчислюється кількість тих, хто вилікувався, а смертність тут становить лише 5%. Криється розгадка такої різниці в пізній діагностиці захворювання серед наших співгромадян. Люди попросту неуважні до себе, ігнорують небезпечну симптоматику, не знаходять можливості звернутися до лікаря своєчасно, відкладають це на потім. У результаті лікарі діагностують останні стадії пухлини, поширення метастаз в організмі, що ускладнює лікування. Якщо небезпечну родимку або меланому на першій стадії можна видалити (випарювання, радіохвильовий або лазерний метод, хірургічне висічення), то злоякісна пухлина останньої стадії вже не може бути видалена без наслідків для організму.

Коли небезпека реальна, а не вигадана?

На нашому тілі десятки, а то і сотня родимок. Вони можуть бути різних розмірів і відтінків, плоскими і опуклими. Це сприймається як норма і таке справді є. Помірне перебування на сонці є нормальним для людини з помірною кількістю родимок на тілі. Але що вважати помірністю? Кількість родимок на тілі людини визначається спадковістю. Дуже часто великі або опуклі родимки з’являються у дитини в тому ж місці, що і у його батька. У середньому на тілі дорослої людини налічується близько 50 родимок, але це дуже умовно. Не варто бити тривогу, якщо їх більше, потрібно просто стежити за динамікою розвитку вже готівкових родимок і частотою появи нових. У більшості випадків появи нових родимок сприяє зайве перебування на сонці, а також часті сонячні опіки.

Якщо на вашому тілі багато родимок, утримайтеся від відвідування соляріїв – придбаний шоколадний відтінок не порівняний з потенційними ризиками. Консультуйтеся про необхідність і дозволеність штучного і природного опромінення з лікарем-дерматологом.

Візьміть на замітку, що небезпеку становлять великі родимки (діаметром більше 5 мм), особливо якщо вони присутні на вашому тілі не з дитинства, а, скажімо, виникли після чергової відпустки на морському узбережжі. Однак відомі випадки, коли переродження відбувалося і з невеликими за розміром родимками (1-2 мм). Безпечними вважаються родимки, з яких росте волосинка.

Правило “АКОРД”

Спостерігаючи за своїми родимками, зосереджуйте увагу на наступних нюансах в їх розвитку:

А – асиметрія; якщо родимку умовно розділити вертикальною або горизонтальною віссю, то в результаті повинні вийти дві рівні половинки; в іншому випадку є привід відвідати дерматолога;

К – край; край родимки повинен бути гладкий, без зазубрин і нерівностей;

О – окрас; він також повинен бути однорідним, рівномірним, різні вкраплення і прожилки, перехід одного відтінку коричневого в іншій, а тим більше чорні, червоні, сині, сірі відтінки повинні бути приводом для негайного відвідування дерматолога;

Р – розмір; небезпека великих родимок, як вже було сказано раніше, більш висока, але важливо також стежити за процесом змін у розмірі, якщо родимка швидко розростається, це ознака небезпеки; небезпечним також є великий сумарний розмір родимок, тобто загальна площа тіла, покрита нехай навіть маленькими родимками, але у величезній їх кількості;

Д – динаміка; родимки протягом людського життя можуть зникати і виникати, це нормальний процес, але якщо ви помічаєте його стрімкість, це привід звернутися до лікаря; також важливо стежити за наявністю таких динамічних процесів у родимці як кровоточивість, виразка, лущення і чухання, вони також сигнал про небезпеку.

При наявності хоча б одного, хоча б незначного симптому з вище перерахованих, знайдіть час на відвідування дерматолога. Злоякісні процеси, до яких схильні родимки, настільки стрімкі і настільки прогнозовані медициною, що ризикувати своїм здоров’ям в даному випадку абсолютно невиправдано і нерозумно. Видалення небезпечних родимок – вельми простий і доступний процес, своєчасне його проведення рятує життя.