Імуноферментний аналіз крові – точний і чутливий метод лабораторної діагностики, застосовуваний в різних галузях медицини.

Що це таке

Імуноферментний аналіз (ІФА) – діагностичний імунологічний метод, за допомогою якого можна визначити якісний і кількісний склад антигенів і антитіл. В даний час метод ІФА застосовується в різних галузях медицини, однак найбільш часто за допомогою даного методу діагностуються інфекційні захворювання, такі як ВІЛ-інфекція, герпес, гепатит, інфекції, що передаються статевим шляхом та інші. Крім того, за допомогою ІФА визначається алергологічний і гормональний статус пацієнта.

При встановленні діагнозу захворювання метод ІФА дає 90% точність. Видача результатів може зайняти від 1 до 10 днів.

Принцип проведення імуноферментного аналізу крові

При попаданні в організм людини чужорідного агента (антигену) система імунітету починає виробляти специфічні білки (антитіла), які необхідні для знищення антигенів. Антитіла вибірково зв’язуються з антигенами, утворюючи комплекси антиген-антитіл. В ході імуноферментного аналізу саме даний комплекс і піддається якісному і кількісному аналізу. Приміром, якщо необхідно виявити певний вірус (а точніше його антиген) в крові, в неї додають специфічні до вірусу антитіла. Навпаки, для виявлення антитіл в зразки крові додаються специфічні антигени.

Читайте також:  Де зробити МРТ в Івано-Франківську?

Матеріалом для проведення імуноферментного аналізу є кров, взята з вени. Крім крові для ІФА можуть знадобитися навколоплідні води і матеріал склоподібного тіла.

Розшифровка результатів аналізу

Імуноферментний аналіз крові дозволяє виявити антитіла різних видів. Це імуноглобуліни класу А, М, G. Накопичення даних антитіл відбувається в різні проміжки часу. Наприклад, першими після початку захворювання (на п’ятий день) починають накопичуватися імуноглобуліни класу М. Ці імуноглобуліни циркулюють в організмі приблизно 5-6 тижнів, після чого поступово зникають. У цей часовий проміжок і виявляються імуноглобуліни даного класу.

Приблизно через 3-4 тижні після захворювання з’являються імуноглобуліни G, які можуть затримуватися в організмі людини протягом декількох місяців. Однак цього може і не відзначатися. При проведенні імуноферментного аналізу може відзначатися зростання імуноглобулінів G, що свідчить про наявність інфекційного процесу або реінфекції.

Читайте також:  Де зробити МРТ в Івано-Франківську?

Імуноглобуліни А виявляються в крові протягом 2-4 тижнів, проте всього 20% з них знаходяться в сироватці крові, інші 80% містяться в секреті слизових оболонок. Як правило, антитіла класу А зникають в період часу від 2 тижнів до 2 місяців. Така динаміка свідчить про знищення інфекційного процесу. Якщо ж після одужання результат імуноферментного аналізу все одно показує наявність імуноглобулінів А, то це свідчення хронізації інфекційного процесу.

Переваги імуноферментного аналізу

Перевагами імуноферментного аналізу, як методу лабораторної діагностики, є:

 • висока чутливість і точність методу;
 • можливість проведення ранньої діагностики, оскільки ІФА дозволяє визначати класи імуноглобулінів при аналізі;
 • простежування динаміки інфекційного процесу;
 • можливість отримання швидкої відповіді;
 • зручність методу.
Читайте також:  Де зробити МРТ в Івано-Франківську?
Недоліки

Основним недоліком імуноферментного аналізу є той факт, що в рідкісних випадках метод видає хибнонегативні або хибнопозитивні результати.

Області застосування імуноферментного аналізу

Імуноферментний аналіз застосовується в наступних діагностичних цілях:

 • для діагностики вірусних інфекцій: герпес, ВІЛ-інфекція, гепатити, вірус Епштейна-Барра, цитомегаловірус та інші;
 • інфекції, що передаються статевим шляхом: гонорея, хламідіоз, мікоплазма, трихомонада, уреаплазма;
 • сифіліс;
 • діагностика онкологічних захворювань (онкомаркери);
 • діагностика імунодефіцитних станів;
 • діагностика алергії.

Всі показники, отримані при проведенні імуноферментного аналізу повинні розшифровуватися і інтерпретуватися кваліфікованим лікарем.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ЗАГАЛЬНИЙ АНАЛІЗ КРОВІ

КЛІНІЧНІ АНАЛІЗИ КРОВІ