Проблеми в ліжку та інші симптоми зниження рівня тестостерону у молодих чоловіків. Все про те, як розпізнати низький тестостерон і вчасно зупинити його падіння.

Низький тестостерон у молодих чоловіків

Зниження рівня тестостерону у чоловіків в молодому віці – одна з найголовніших характеристик серйозного порушення обміну речовин. Наслідками низького рівня цього гормону ставиться як зниження лібідо і ослаблення сексуального бажання, так і набір зайвої ваги на тлі втрати м’язової маси. Крім цього, низький тестостерон часто призводить до розвитку депресій.

При цьому причиною зниженого рівня тестостерону у чоловіків у віці 20-30 років (чи навіть у підлітків) зазвичай є зовсім не гормональні проблеми, а неправильне харчування і шкідливі звички. Крім цього, низький тестостерон може стати сигналом хронічної перетренованості у спортсменів, що активно займаються фізичними тренуваннями кожен день.

Вікове зниження тестостерону

Вікове зниження рівня тестостерону у здорових чоловіків зазвичай починається в 30-35 років, прискорюючись ближче до 50 років. Оскільки рівень цього важливого гормону падає поступово, більшість чоловіків просто не помічають зниження — якщо жінка при настанні менопаузи різко втрачає до 30-40% своїх гормонів, то падіння тестостерону у чоловіків становить 1-5% в рік.

Важливо й те, що симптоми низького рівня тестостерону вкрай неоднозначні й розпливчасті — по суті, в домашніх умовах ви просто не зможете точно визначити, знижений у вас тестостерон чи ні. Саме тому необхідно не просто вивчати статті та форуми в Інтернеті, а перш за все звернутися до лікаря-андролога для проведення лабораторного тесту крові.

Низький тестостерон і проблеми із зачаттям

Строго кажучи, сам по собі вітамін не чинить прямого впливу на потенцію (або на можливість зачаття дитини) — він лише впливає на загальне збудження чоловіка і стимулює рецептори мозку, змушуючи їх синтезувати оксид азоту, що запускає процес ерекції. По суті, низький тестостерон впливає швидше на рівень лібідо і на якість сперми.

Дослідження показують, що знижений рівень цього статевого гормону зменшує інтерес до сексу, в результаті чого чоловікові стає складно досягати і підтримувати якісну ерекцію, може притуплятися загальна гострота відчуттів та оргазму. Однак більшість цих проблем є скоріше психологічними, ніж фізичними.

Ключові ознаки низького тестостерону

У більшості випадків низький рівень тестостерону проявляться вкрай неявно — наприклад, у вигляді безсоння. Як ми вже згадували вище, однозначно діагностувати цю проблему може лише лікар-андролог на основі аналізу крові. Відзначимо, що вартість проведення подібного аналізу рівня тестостерону невелика навіть в платних клініках.

  1. Зниження обсягу еякуляту. Чим вище рівень тестостерону у чоловіка, тим більше насінної рідини виробляє організм, тоді як на тлі низького тестостерону об’єм еякуляту зазвичай падає. При цьому проміжок між еякуляцією впливає виключно на концентрацію сперматозоїдів, але не на загальний обсяг насіння, як багато хто помилково вважають.
  2. Припинення нічних ерекцій. Здоровий чоловік повинен відчувати ранкову або нічну ерекцію як мінімум 3-4 рази на тиждень, оскільки вона пов’язана швидше з добовими змінами рівня тестостерону, а не з вмістом снів. Хронічна відсутність подібних ерекцій може бути пов’язана зі зниженням тестостерону.
  3. Різкі припливи тепла. Зниження рівня гормонів під час чоловічої андропаузи, як і у випадку з жіночою менопаузою, провокує «гарячі припливи» (hot flash) — несподівано виникає відчуття теплоти, що починається від голови і спускається нижче. Пітливість в цей момент також різко підвищується.
  4. Зміна рис характеру. Низький тестостерон помітно притупляє агресивність рис чоловічого характеру. Якщо навіть надміру груба поведінка оточуючих вас більше не дратує — не списуйте це на мудрість, яка прийшла з віком. Швидше за все, це знижується рівень статевих гормонів.
Низький тестостерон — причина зростання живота

Оскільки тестостерон є найважливішим гормоном для підтримки і набору м’язової маси, зниження його рівня зазвичай пов’язане з деградацією мускулатури. Найбільш помітно «здуваються» біцепси, м’язів грудей і ніг — при цьому повернути колишній обсяг м’язів буде складно навіть за допомогою регулярних фізичних тренувань і прийому спортивного харчування.

Паралельно при низькому тестостерон організм починає набирати зайву вагу (насамперед на животі і стегнах), так як відповідальні за акумуляцію жирових запасів гени вкрай чутливі до зниженого рівня тестостерону в крові. Ситуація ускладнюється і тим, що жирова клітковина, яка розростається ще сильніше пригнічує тестостерон і інші гормони.

Препарати для підвищення тестостерону

Дуже часто різке падіння рівня тестостерону (особливо у чоловіків в молодому віці) супроводжується розвитком хронічної депресії. Знижується здатність фокусування на певній меті, виникає почуття затуманеної свідомості, знижується мотивація, розвивається апатія. У крайніх випадках стан може наближатися до суїцидального.

Оскільки прийом антидепресантів не здатний підняти креатин, у багатьох країнах світу лікуючий лікар має право прописувати молодим чоловікам з низьким рівнем тестостерону легальний курс анаболічних стероїдів, що є, по суті, синтетичним аналогом цього гормону. Однак перед цим варто спробувати легальні методи для підвищення рівня тестостерону.

Як підвищити тестостерон харчуванням?

З одного боку, підвищити тестостерон за допомогою харчування можна — по суті, не існує продуктів, які автоматично піднімають рівень цього гормону. Однак, з іншого боку, неправильне харчування здатне знижувати тестостерон. Іншими словами, якщо ви нормалізуєте свою дієту, це безумовно може позначитися і на нормалізації рівня тестостерону.

В першу чергу, необхідно максимально обмежити кількість уживаних у їжу швидких вуглеводів (цукру, солодощів і випічки), одночасно з цим збільшивши кількість клітковини. Крім цього, важливо стежити за наявністю в раціоні достатньої кількості жирів Омега-3, заліза, йоду, цинку і магнію — їх дефіцит різко знижує тестостерон.

Незважаючи на те, що плавне зниження рівня тестостерону є звичайною складовою старіння, різке падіння цього гормону в молодому віці найчастіше викликано зовнішніми причинами. Якщо ви відзначили у себе вищенаведені ознаки низького тестостерону, ми рекомендуємо звернутися до лікаря-андролога для проведення лабораторного тесту крові.

Наукові джерела:

  1. Andropause, Wikipedia Article, source
  2. 9 Warning Signs of Low Testosterone, source
  3. Semen, Wikipedia Article, source
  4. Hot Flashes in Men, source