Проблема абортів досі залишається однією з найрезонансніших, зачіпаючи не тільки медичні аспекти, а й морально-етичні. Чи можна виправдати аборти? Чи повинна держава шляхом заборони впливати на рішення українок залишити дитину? Всі ці питання турбують суспільство, і чим більше вони будуть обговорюватися, тим простіше буде прийти до компромісного рішення.

Чому і як часто українки роблять аборти?

За статистикою МОЗ, щорічно близько 200 000 українок переривають вагітність: 60% абортів виконаються за бажанням жінки, 40% – за медичними показаннями. Причини, що штовхають жінок на таку радикальну міру, різноманітні:

  • юний або похилий вік вагітної;
  • фінансові або сімейні проблеми;
  • наявність у сім’ї інших дітей;
  • психологічна незрілість;
  • примус з боку партнера або родичів;
  • вагітність в результаті сексуального насильства.

Всі перераховані фактори заслуговують делікатного підходу і ретельного вивчення, тому спроба деяких депутатів Верховної Ради поправити демографічну ситуацію шляхом заборони абортів виглядає дивно і необгрунтовано.

Поки обговорення проблеми заморожено: радник Президента з гуманітарних питань Ольга Богомолець висловилася, що рішення про заборону має залишатися за територіальними громадами. Якщо більшість жителів регіону підтримають його – воно матиме силу. Але чи повинна більшість диктувати умови кожної конкретної жінки, не враховуючи обставин її вибору?

Небажана вагітність

Чим загрожує заборона абортів?

Історичний досвід багатьох держав показує: за забороною операцій зі штучного переривання вагітності невідступно слідує бурхливий розвиток індустрії кримінальних абортів. Навіть медичні аборти нерідко викликають серйозні ускладнення, що порушують репродуктивну функцію і загрожують життю жінки. Підпільні аборти небезпечніші в десятки разів.

Слід також згадати про явище «абортного туризму», коли жінки виїжджають робити операцію в ті країни, де вона дозволена. Приклад: в Ірландії існує заборона на проведення абортів без медичних показань, тому пацієнтки виїжджають за допомогою до Голландії та інші сусідні країни. Але така вимушена подорож – прерогатива забезпечених людей. Можна сміливо припустити, що більшість українок (особливо юних) у разі заборони звернуться до більш дешевих і небезпечних способів.

Чи можлива заборона абортів

Чи можна вирішити проблему абортів?

Проблему абортів слід вирішувати шляхом підвищення статевої грамотності населення. Небажана вагітність виникає тому, що більшість людей не вміють правильно оберігатися.

Найпоширенішим способом контрацепції залишається перерваний статевий акт, за ним слідують презервативи. Інших контрацептивів жінки бояться, вірять застарілим міфам про їх шкоду, ігнорують офіційні дослідження ВООЗ про те, що регулярний прийом правильно підібраних гормональних протизаплідних засобів є профілактикою гінекологічних захворювань і на 90% зменшує шанс захворіти поліпами, кістами, раком яєчників, товстої кишки, молочної залози , ендометрія і інш.

Грамотне статеве виховання підлітків і пропаганда використання контрацептивів – єдині адекватні способи вирішення проблеми абортів.

Профілактика абортів

Хто візьме на себе відповідальність?

Поза всякими сумнівів, борг лікаря – врятувати здоров’я матері і життя дитини, тому перед прийняттям рішення жінка повинна проконсультуватися і з акушером-гінекологом, і з психологом. Професіонали зобов’язані пояснити їй всі наслідки аборту, а також розповісти про соціальний захист, який вона отримає, якщо вирішить зберегти вагітність.

Те, що жінка – господиня свого тіла, і сама може вибирати, що з ним робити – досить слабкий аргумент. Хороший господар піклується про свою власність, тобто контролює статеве життя і правильно захищається. Але метод батога не допоможе вирішити проблему абортів, і жодна жінка не повинна ставати матір’ю насильно: це покалічить не тільки її життя, але й долю дитини.

Оскільки корені проблеми абортів можна знайти і в економічній ситуації, і в шкільній освіті, і у відсутності ефективної соціальної реклами, і в небажанні батьків серйозно говорити з дітьми про питаннях відносин і сексу, напрошується висновок: тільки просвітницька діяльність і доступність контрацептивів зможуть поліпшити ситуацію.

Звичайно ж, не можна виключати і фактор особистої відповідальності чоловіка і жінки. Якою б осліплючою не видалася пристрасть, на безневинну пропозицію: «А давай без презерватива?» повиненна послідувати відмова. Винятки можливі лише в тому випадку, якщо партнерів не лякають наслідки незахищеною зв’язку. Це, до слова, позитивно позначиться і на статистиці венеричних захворювань, від яких страждає величезна кількість легковажних українців.

Марія Нікітіна

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
АБОРТ ВИЗНАЛИ АБСОЛЮТНО БЕЗПЕЧНОЮ ПРОЦЕДУРОЮ

10 МАЛОВІДОМИХ ФАКТІВ ПРО ВИКИДЕНЬ

КОЖЕН ТРЕТІЙ АБОРТ В УКРАЇНІ – ПРОБЛЕМНИЙ

Читайте також:  Какое есть самое эффективное средство от выпадения волос?