Реакція гіперчутливості організму може протікати по різному сценарію. Всього виділяють чотири типи алергічних реакцій.

По суті

Після потрапляння в організм речовини антигенної природи імунна система розвиває відповідну реакцію у вигляді утворення антитіл, формуванням імунних комплексів або реакцією сенсибілізованих лімфоцитів. Тобто, розвивається алергічна реакція. Ще на початку минулого століття американський лікар Роберт Кук пропонувати розділити всі алергічні реакції на два типи – негайні і уповільнені. Однак такий розподіл було неповним, і в 1969 році імунологи Кумбс і Джелл запропонували нову класифікацію, згідно з якою виділяються чотири основних типи алергічних реакцій. Хоча в деякій літературі зустрічається ще й п’ятий.

Варто відзначити, що при розвитку патологічного процесу відбувається залучення практично всіх типів реакцій імунокомпетентних системи, що створює деякі труднощі для визначення провідного типу.

І тип реакцій

Перший тип алергічних реакцій, як правило, розвивається в перші кілька хвилин (або годин) після контакту з алергеном. Це алергічна реакція анафілактичного типу, обумовлена ​​взаємодією антигену з реагинов або специфічними антитілами на поверхні гладкої клітини (імунні клітини сполучної тканини). Такі взаємодії призводять до вивільнення великої кількості гістаміну і ряду інших вазоактивних речовин, які розширюють судини, збільшують проникність стінки судин і підсилюють скоротливу активність гладкої мускулатури (що може стати причиною спазмів гладких м’язів).

У переважній більшості випадків алергічні реакції першого типу протікають за участю імуноглобулінів Е, в рідкісних випадках – імуноглобулінів G.

Типовими прикладами алергічної реакції першого типу є анафілактичний шок, кропив’янка, атопічна бронхіальна астма, вазомоторний риніт, помилковий круп. При алергічної бронхіальної астми, в результаті взаємодії антиген-антитіло, виникають спазми гладкої мускулатури бронхіол, що супроводжується набряком слизової оболонки і секрецією великої кількості слизу.

ІІ тип реакцій

Другий тип алергічних реакцій, також званому цитотоксическим або цитолітичним, протікає за участю імуноглобулінів Gі M. Реакція другого типу, як правило, протікає повільніше, ніж перший, і, звичайно, починається через більше 6 годин після контакту з алергеном. Реакція другого типу характеризується взаємодією циркулюючих антитіл з антигенами власних клітин людини. При цьому відбувається загибель клітини або істотне зниження її основних функцій.

Такий тип алергічних реакцій характерний для лікарської алергії, гемолітичної анемії, тромбоцитопенії та гемолітичної хвороби новонароджених при резус-конфлікті.

ІІІ тип реакцій

Даний тип алергічних реакцій відомий, як феномен Артюса або реакція імунних комплексів. Розвивається такий тип реакцій, як правило, через 6-12 годин (або кілька діб) після контакту хворого з алергеном. При цьому утворюються преципітуруючі імунні комплекси з надлишком антигенів, які в подальшому відкладаються на стінках судин, і тим самим провокують розвиток запальних процесів.

Третій тип алергічних реакцій розвивається при алергічних кон’юнктивітах, системний червоний вовчак, Імунокомплексне гломерулонефриті, сироваткової хвороби, ревматоїдному артриті та алергічних дерматитах.

Як при другому типі реакцій, в даному випадку процес також протікає за участю імуноглобулінів Gі M.

Алергічна реакція на кота може проявитися в будь-який момент, навіть в тому випадку якщо тварина живе у вас вже кілька років

IV тип реакцій

Четвертий тип алергічних реакцій – це варіант пізньої гіперсенсибілізації, який розвивається через 24-72 години після контакту хворого з алергеном. Реакція даного типу обумовлена ​​взаємодією антигену і чутливого до нього Т-лімфоцитів. У разі повторного такого контакту розвиваються специфічні запальні реакції уповільненого типу. Наприклад, це може бути алергічний дерматит, або ж така реакція може спостерігатися при відторгненні трансплантата.

Найчастіше при четвертому типі алергічних реакцій пошкоджуються шкірні покриви, органи дихання і шлунково-кишковий тракт, хоча в процес можуть залучатися абсолютно всі органи і тканини.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ПСИХОЛОГІЧНІ ПРИЧИНИ АЛЕРГІЇ

АЛЕРГІЯ НА ЛІКАРСЬКІ ПРЕПАРАТИ

ОЗНАКИ АЛЕРГІЇ