Якщо на шкірі з’явилися плями, і вона свербить, найчастіше підозрюють алергічну реакцію. А ви впевнені, що це дійсно алергія, а не короста?

Алергія є реакцією імунної системи на певний алерген (побутові речовини, пилок, їжу, ліки і т.д.). Короста – паразитарне захворювання, винуватцем якого є коростяний кліщ.

Деякі симптоми цих захворювань збігаються – на шкірі з’являються плями, турбує свербіння. Але це абсолютно різні захворювання, які діагностуються і лікуються по-різному. Придивившись до симптомів, можна самостійно відрізнити коросту від проявів алергії. Але все ж, не варто вгадувати діагноз і, тим, більше намагатися лікуватися самостійно – зверніться до лікаря.

Що спільного у проявів корости та алергії, і як відрізнити ознаки одного захворювання від іншого? Читайте про це у статті.

Зовнішні симптоми

Як уже згадувалося, і при корості, і при алергії шкіра може покритися червоними плямами і починає свербіти. Але при різних захворюваннях ці симптоми мають свої особливості: алергічний свербіж може турбувати незалежно від часу доби, а от свербіж, викликаний коростою, посилюється на початку ночі. У цей час у самок коростявого кліща починається період активності, вони проробляють в шкірі нові ходи, відкладають там яйця. Це разом з укусами самців кліщів посилює свербіж.

До того ж, якщо уважно розглянути плями на шкірі, пов’язані з коростою, можна помітити парні ходи, які проробляє коростяний кліщ. Якщо висипання викликано алергією, ніяких парних ходів не видно.

Коростяві ходи виглядають як злегка піднесені над рівнем шкіри тонкі смужки, які розташовані прямо або зигзагоподібно. Часто в кінці такого ходу знаходиться прозорий пухирець, крізь нього видно білу точку – це тіло кліща. Правда, іноді при корості ходи не вдається виявити.

Найчастіше коростявий висип можна виявити на кистях (особливо на міжпальцевих складках і бічних поверхнях пальців), згинальних складках передпліч і плечей, в районі сосків, на сідницях, на шкірі статевого члена у чоловіків, на стегнах, під колінами. Улюблені місця розміщення коростяного кліща у маленьких дітей – підошви, лице, іноді – волосиста частина голови. У немовлят короста часто маскується під кропив’янку і виглядає як велика кількість пухирів, розчесаних і покритих в центрі кров’янистою скоринкою.

Інші симптоми

Якщо крім висипань на шкірі та свербежу у людини з’явився нежить, а з очей течуть сльози – це явні ознаки алергії. Короста ніколи не супроводжується такими симптомами.

Крім того, на тлі алергічної реакції присутня слабкість і загальне нездужання. А от для корости ці симптоми не характерні.

Реакція на ліки

Якщо шкіра покрилася плямами і почала свербіти, багато хто хапається за антигістамінні препарати, щоб зняти, на їх думку, симптоми алергічної реакції. У разі, коли причиною дискомфорту дійсно є алергія, ліки швидко допоможуть полегшити або зняти симптоми. Ну а при корості скільки не бери антигістамінних засобів – не допоможуть.

Чи заразно це?

Алергія не є заразним захворюванням. Її наявність або відсутність залежить тільки від особливостей організму людини. А ось короста заразна. Через деякий час після того, як її симптоми з’явилися у одного члена сім’ї, часто вони виявляються у інших. Наслідки роботи коростяного кліща (плями, свербіж) також можуть виявитися у людей з близького оточення хворого.

Зараження відбувається, в основному, при тривалому контакті шкіра-шкіра.

Найпоширеніший шлях передачі корости – статевий. Діти заражаються від батьків, якщо сплять з ними в одному ліжку. Коростяний кліщ може перейти від однієї дитини до іншої під час гри. У колективах можна підхопити коростяного кліща через часті рукостискання, при заняттях контактними видами спорту.

Передача корости через побутові предмети малоймовірна.

У зв’язку з вищесказаним, алергія лікується індивідуально, а при корості профілактичний курс лікування проходять всі члени родини.

Діагностика та лікування

Щоб точно визначити причину симптомів, які з’явилися, для початку зверніться до лікаря-дерматолога. Спеціаліст розгляне вашу шкіру, зробить мікроскопічний аналіз зіскрібка і визначить, чи є на ній кліщі.

Короста не проходить сама по собі. Коростяві кліщі можуть жити на шкірі людини багато місяців і навіть роки, періодично загострюючись. Для лікування корости використовуються місцеві засоби (протипаразитні мазі, розчини, аерозолі, мило), які знищують кліща і його яйця.

Якщо діагноз «короста» не підтверджений, необхідно звернутися до алерголога-імунолога. Діагностика алергії вимагає більше часу. Схема обстеження включає огляд пацієнта, збір алергологічного анамнезу пацієнта, загальноклінічне дослідження і алергічне специфічного тестування.

Лікування алергії проводиться за допомогою ліків (системної або локального дії), або вакцинації.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
АЛЕРГІЯ НА СОНЦЕ: ПРИЧИНИ ТА СПОСОБИ УСУНЕННЯ

АЛЕРГІЯ НА ПИЛОК: КАЛЕНДАР ЦВІТІННЯ

ОСНОВНІ ПРАВИЛА АЛЕРГІКА